Praca Wyśmierzyce

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 313

Praca w Wyśmierzycach

Wyśmierzyce leżą w południowo-wschodniej części Polski. To jedno z najmniejszych pod względem liczby mieszkańców spośród 89 miast w województwie mazowieckim. Miejscowość należy do powiatu białobrzeskiego, jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy.

Wyśmierzyce są jednym z dwóch miast w powiecie białobrzeskim. Największy ośrodek w powiecie to oddalone o 11 km od Wyśmierzyc Białobrzegi.

Wyśmierzyce rozwijają się jako lokalny ośrodek handlu i usług, w którym dużą rolę odgrywa także działalność rolnicza mieszkańców. Czym charakteryzuje się miasto? Czy osoby poszukujące pracy w województwie mazowieckim mają szansę rozwinąć się zawodowo w Wyśmierzycach?

Wyśmierzyce – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wyśmierzyce to niewielkie pod względem populacji miasteczko. Liczy ok. 800 mieszkańców. Powierzchnia miasta to 17 kilometrów kwadratowych, co daje bardzo niską gęstość zaludnienia – około 55 osób na kilometr kwadratowy.

Prawa miejskie nadano Wyśmierzycom już w 1338 r. Miejscowość rozwijała się jako własność benedyktynów płockich i ośrodek na szlaku handlowym z Torunia do Lwowa. W 1869 r., po powstaniu styczniowym, odebrano Wyśmierzycom prawa miejskie. Ponownie nadano je w 1922 r. Ślady historii znaleźć można w tutejszych zabytkach - Kościele św. Teresy z Ávili i organistówce z XIX wieku oraz zrekonstruowanej dzwonnicy,

Dobrą komunikację z okolicznymi miejscowościami i bezpośrednie połączenie z trasą szybkiego ruchu S7 zapewnia mieszkańcom Wyśmierzyc droga krajowa nr 48. Z miasta niedaleko jest m.in. do Mogielnicy, Nowego Miasta nad Pilicą, Grójca, Białej Rawskiej czy Drzewicy. Duże ośrodki miejskie, które oddziałują na gospodarkę miasta i gminy Wyśmierzyce, to Radom (oddalony o 41 km), Łódź (miasta dzieli 120 km) i Warszawa (do centrum stolicy Polski z Wyśmierzyc jest ok. 83 km). 

Rynek pracy, oferty pracy – Wyśmierzyce

Jak zostało wspomniane, Wyśmierzyce to miasteczko z małą liczbą mieszkańców. Niewielka jest także liczba działających w mieście podmiotów gospodarki narodowej. Wg REGON we wrześniu 2020 r. zarejestrowanych było 91 tutejszych podmiotów – 83 mikrojednostki, zatrudniające do 9 osób bądź samozatrudnieni i 8 małych – liczących między 10 a 49 pracowników. Jednostek budżetowych jest w mieście 7: 4 małe i 3 mikro-.

W gminie funkcjonuje łącznie 210 podmiotów, ale także i tutaj nie ma średnich i dużych zakładów pracy (199 mikropodmiotów, 11 podmiotów małych).

W przekroju branżowym w gminie dominuje handel, naprawa pojazdów. Spora część ogółu podmiotów stanowią także małe zakłady przetwórstwa przemysłowego, punkty usługowe, firmy transportowe i budowlane. Źródło utrzymania dla wielu mieszkańców gminy stanowi działalność rolnicza. Okolice Wyśmierzyc cechują się dogodnymi warunkami dla przetwórstwa rolno-spożywczego, prowadzenia ekologicznych gospodarstw czy agroturystyki.

Część mieszkańców korzysta z możliwości zatrudnienia w sąsiednich miejscowościach. W największym ośrodku powiatu – Białobrzegach działa 1055 podmiotów gospodarki narodowej, w centrum aglomeracji radomskiej – Radomiu jest ich 24 947, w tym 22 duże zakłady pracy generujące ponad 250 miejsc pracy.

Po odpowiedź na pytanie, na kogo czekają oferty pracy w obrębie powiatu, sięgnąć można do badania Barometr zawodów. To prognoza sytuacji na rynkach zatrudnienia w poszczególnych rejonach Polski – powiatach i województwach. Zgodnie z tym badaniem powiat białobrzeski cechuje się zapotrzebowaniem na kilkanaście grup zawodów. Pracodawcy mają trudności rekrutacyjne, które wynikają z jednej strony z braku kandydatów chętnych do pracy na proponowanych warunkach i za określone wynagrodzenie, a z drugiej z niedopasowania kompetencji zawodowych potencjalnych pracowników do potrzeb firmy.

Na liście grup zawodów deficytowych w Barometrze zawodów najwięcej profesji wskazano w branży budowlanej. Brakuje monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych oraz pracowników robót wykończeniowych w budownictwie. Ponadto braki kadrowe notuje branża gastronomiczna (deficyt kelnerów i barmanów, kucharzy oraz pomocy kuchennych), metalowa (potrzebni są spawacze i ślusarze), beauty (brak kosmetyczek i fryzjerów). Na liście znajdują się też elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, fizjoterapeuci i masażyści, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, a także sprzedawcy i kasjerzy.

W powiecie nie wskazano natomiast żadnych zawodów nadwyżkowych, a więc takich, w których liczba zarejestrowanych w PUP bezrobotnych przewyższałaby liczbę dostępnych ofert pracy.

Stopa bezrobocia w powiecie białobrzeskim jest wyższa zarówno niż średnia wojewódzka (5,1%), jak i średnia wyliczona dla kraju (6,1%). Bezrobocie w położonych na południu województwa powiatach stanowi duży problem samorządu, instytucji rynku pracy i mieszkańców. W wielu obszarach wskaźnik bezrobocia rejestrowanego przekracza 10%. W powiecie białobrzeskim wynosi mniej – 8,3% (źródło dane GUS, stan w końcówce września 2020 r.).