Praca Mikstat

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 358

 • Kierowca międzynarodowy

  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 500 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  2 godz.
 • Duty Manager

  ManpowerGroup   wielkopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Katar
  kierownik/koordynator / menedżer  aplikuj szybko
  5 godz.

Praca w Mikstacie

Mikstat leży w województwie wielkopolskim i jest jednym z trzech miast w powiecie ostrzeszowskim. Historia miasteczka sięga X wieku. Prawa miejskie Mikstat uzyskał przed 1366 r. W herbie miasta znajdują się dwie białe lilie przewiązane złotą przepaską na czerwonym tle. 

Mikstat stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Mikstat. Dla jej mieszkańców jest ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym i edukacyjnym. Lokalne firmy należą do sektora MŚP. W miasteczku ani w gminie nie ma dużych zakładów produkcyjnych, a rynek pracy jest dość ograniczony. Niemniej w obrębie powiatu działa kilka większych przedsiębiorstw produkcyjnych, a bezrobocie w tym regionie przyjmuje wartości niższe niż średnia krajowa.

Ogólnie rzecz biorąc, rynek pracy w Wielkopolsce jest w dobrej kondycji. Niska stopa bezrobocia, duże inwestycje z polskim i zagranicznym kapitałem, dobra infrastruktura komunikacyjna przyciągają zarówno pracowników jak i przedsiębiorców. Co do zaoferowania ma południowa część województwa? Jakie perspektywy zatrudnienia mają mieszkańcy Mikstatu i okolicznych miejscowości?

Mikstat – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Mikstat położony jest na południu województwa wielkopolskiego. Ta niewielka miejscowość zajmuje zaledwie 2,5 kilometra kwadratowego terenu i liczy 1,8 tys. mieszkańców. Miasto otacza 7 wsi sołeckich należących do miejsko-wiejskiej gminy Mikstat.

Gmina rozciąga się na 87 kilometrach kwadratowych. Mieszka w niej ok. 6 tys. osób.

Mikstat to miasteczko, gdzie można odpocząć na łonie przyrody - np. w Obszarze Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska. Znajdziemy tu również zabytkowe obiekty sakralne. Dawny charakter ma układ urbanistyczny miasta.

Na układ komunikacyjny Mikstatu składają się drogi powiatowe i gminne oraz jedna droga wojewódzka prowadząca z Antonina do Grabowa nad Prosną (DW nr 447). 

Mikstat leży w odległości:

 • 150 km od Poznania,
 • 88 km od Wrocławia,
 • 134 km od Łodzi,
 • 197 km od Katowic,
 • 262 km od Warszawy.

Niedaleko z Mikstatu do takich miejscowości jak Grabów nad Prosną (11,5 km), Ostrzeszów – siedziba administracji powiatu (13 km), Ostrów Wielkopolski (23 km), Nowe Skalmierzyce (25 km), Odolanów (27,5 km), Międzybórz (29 km), Kępno (31 km) czy Kalisz (34 km).

Rynek pracy, oferty pracy – Mikstat

Mikstat to małe miasto z mocno ograniczonym rynkiem zatrudnienia. Wielu mieszkańców szuka więc pracy także w sąsiednich miejscowościach, w obrębie powiatu działają duże zakłady. Cała gmina ma charakter typowo rolniczy. Rozwinięta jest zwłaszcza produkcja roślinna i zwierzęca w małych, rodzinnych gospodarstwach. Praca w Mikstacie dostępna jest jedynie w średnich, małych i mikrofirmach – tych ostatnich jest w mieście najwięcej.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w rejestrze REGON figuruje 217 podmiotów gospodarki narodowej z siedzibą w Mikstacie:

 • 211 mikrojednostek (0-9 pracujących),
 • 5 małych podmiotów (10-49 pracujących),
 • 1 średni podmiot (50-249 pracujących).

W strukturze własności zdecydowaną przewagę mają działalności z sektora prywatnego (95,4% ogółu), z czego 75,1% to osoby fizyczne.

W mieście najwięcej jest firm budowlanych, zajmujących się handlem i naprawą pojazdów. Sporo miejsc pracy generują też zakłady przemysłowe i usługi, w tym działalność profesjonalna, naukowa i techniczna czy opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Na obszarach wiejskich należących do gminy działa łącznie 376 podmiotów: 367 mikro, 8 małych i 1 średni.

Mikstat to mały ośrodek usługowy, nastawiony na obsługę mieszkańców i rolniczej gminy. Dobre warunki do rozwoju mają tu zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, działają fermy drobiu i gospodarstwa ogrodnicze. W mieście wytwarza się materiały budowlane, działa tu także zakład odzieżowy. 

W pobliżu większe zakłady pracy znajdują się w Ostrzeszowie. W stolicy powiatu siedzibę ma 2168 podmiotów, w tym 3 duże (zatrudniające od 250 do 999 osób) i 23 średnie (z kadrą rzędu 50-249 osób).

Gminę Mikstat obsługuje Powiatowy Urząd Pracy w Ostrzeszowie. Zgodnie z danymi urzędu w końcówce 4 kwartału 2020 r. liczba bezrobotnych w powiecie wynosiła 1066 osób. Spośród nich 404 osoby pozostawały bez pracy ponad rok. Długotrwałe bezrobocie stanowi szczególne wyzwanie dla instytucji rynku pracy, których zadaniem jest aktywizacja zawodowa bezrobotnych.

Niemniej, porównując stopę bezrobocia w powiecie, województwie, dostrzec można, że stan rynku pracy w powiecie jest dobry.
Stopa bezrobocia wg GUS w końcówce listopada 2020 r. wynosiła:

 • 6,1% dla Polski,
 • 3,7% dla województwa,
 • 4,2% dla powiatu ostrzeszowskiego.

Co więcej, rynek pracy w województwie wielkopolskim rozwija się dość równomiernie, nie obserwujemy na nim tak dużych różnic terytorialnych, jak chociażby w województwach mazowieckim czy łódzkim.

Szukaj pracy w mieście