Praca Sława

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 297

Praca w Sławie

Sława to miasteczko w województwie lubuskim, powiecie wschowskim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Sława ma długie dzieje, o czym świadczą tutejsze zabytki. Warto zwrócić uwagę na barokowy pałac (obecnie Dom Dziecka), a także budowle sakralne – kościół z XVII-wieku, będący siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Michała Archanioła. W Sławie znajduje się także dawny kościół protestancki (obecnie rzymskokatolicki pw. Miłosierdzia Bożego). 

Sławę bez wątpienia warto odwiedzić w czasie urlopu czy weekendu. Czy jest to dobre miejsce do rozwijania kariery? Kto powinien bez problemu znaleźć w Sławie pracę? Zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką tego miasta. 

Sława – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Sława to jedno z miast powiatu wschowskiego, innymi są: oddalona o 28 kilometrów Szlichtyngowa i znajdująca się na dystansie 21 kilometrów Wschowa (siedziba władz powiatowych). Ze Sławy niedaleko także do takich większych miast jak Leszno, Zielona Góra, Nowa Sól, Wolsztyn, Głogów. 

Miasto znajduje się w południowo-wschodniej części woj. lubuskiego, niedaleko jego granic w woj. wielkopolskim i dolnośląskim. Rozciąga się ono na powierzchni 14,9 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Sławy wynosi z kolei 4,3 tys. osób. Chcąc dodzwonić się do miasta, trzeba wybrać numer kierunkowy (+48) 68. Przesyłkę należy zaadresować z kodem 67-410. Sławskie samochody mają oznaczenie FWS na tablicach rejestracyjnych. 

Sława jest dobrze skomunikowana z okolicznymi miejscowościami. Infrastrukturę transportową tworzą drogi powiatowe i gminne, a także wojewódzkie: nr 278 i nr 318. 

Atrakcją Sławy i okolic jest tutejsze bogactwo przyrodnicze. Miasto leży nad brzegiem Jeziora Sławskiego – miejsca wypoczynku i rekreacji. Na przyjezdnych czekają plaże, wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych, klub jachtowy, liczne pensjonaty i ośrodki wczasowe. Nieopodal działa też Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku. Miejscowość otaczają lasy, w tym należące do Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Zielona okolica zachęca do wypadów pieszych i rowerowych.

Rynek pracy, oferty pracy – Sława

Sława jest niewielkim ośrodkiem gospodarczym. Część mieszkańców prowadzi działalność związaną z obsługą ruchu turystycznego, rozwija się handel i różnego rodzaju usługi. Jeśli chodzi o przemysł, w mieście działają producenci między innymi mebli, wyrobów mięsnych, karniszy i inni. 

W Sławie funkcjonują 564 podmioty gospodarki narodowej (REGON, styczeń 2021 r.), w tym:

 • 1 duży zatrudniający 250-999 osób, 
 • 6 średnich, o kadrze rzędu 50-249 pracowników, 
 • 20 małych, tworzących 10-49 miejsc pracy, 
 • 537 mikro, o stanie zatrudnienia nieprzekraczającym 9 osób. 

Najwięcej jest w Sławie:

 • przedsiębiorstw budowlanych – stanowią 20,6 % wszystkich podmiotów gospodarki, 
 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – 18,4%, 
 • zakładów przemysłowych – 8,5%, 
 • firm z branży nieruchomości – 7,4%, 
 • jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową, techniczną – 7,4%, 
 • różnego rodzaju punktów usługowych – 7,4%, 
 • firm transportowych, zajmujących się magazynowaniem – 5,3%.

Szukający zatrudnienia mieszkańcy Sławy mogą zwrócić się o pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie. W styczniu 2021 r. w rejestrze urzędu figurowało około 1,3 tys. osób bezrobotnych. 

 • PUP Wschowa
  Adres: ul. Łazienna 2, 67-400 Gmina Wschowa
  Telefon: 65 540 28 68

Poziom bezrobocia w powiecie wschowskim przewyższa średnią wojewódzką. W styczniu 2021 r., zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 9,5%, w woj. lubuskim – 6,5%. 

Dla osób szukających w Sławie i okolicy pracy cenną wskazówkę może stanowić Barometr zawodów. Jest to coroczne badanie ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie wschowskim notuje się duży deficyt masarzy i przetwórców ryb, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz pracowników socjalnych. Z drugiej strony w nadwyżce są nauczyciele przedszkoli i klas I-III, a także specjaliści technologii żywności i żywienia. 

Szukaj pracy w mieście