Praca Łęczna

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 493

Praca w Łęcznej

Łęczna – liczba mieszkańców, położenie

Łęczna (woj. lubelskie) to siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy oraz powiatu łęczyńskiego i zarazem jedyne miasto w powiecie. Jest częścią aglomeracji lubelskiej, z czego korzysta na wielu płaszczyznach. W mieście działa Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, znane w całej Polsce i pomagające pacjentom z różnych jej regionów. Łęczna leży w dolinie Wieprza i jest atrakcyjna turystycznie, często traktowana jako punkt wypadowy na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej miejscowości? Czy osoby przeglądające oferty pracy w województwie lubelskim znajdą wiele propozycji zatrudnienia w Łęcznej i okolicy?

Łęczna liczy 18,8 tys. mieszkańców, zajmuje 19 km kwadratowych powierzchni. Leży w Polsce Wschodniej, w centrum województwa, niedaleko od jego stolicy. Podróż samochodem z Łęcznej do Lublina zajmuje ok. pół godziny i wymaga pokonania 30 km. 55 km trzeba przejechać, by dotrzeć do granicy Polski, a do najbliższego międzynarodowego portu lotniczego w Świdniku – 15 km. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 82, łącząca Lublin i Włodawę, a także trzy drogi wojewódzkie: nr 813 (Międzyrzec Podlaski – Łęczna), 820 (Łęczna – Sosnowica), 829 (Łucka – Biskupice). Łęcznianie mogą więc bez problemów komunikacyjnych korzystać z poszerzonego o sąsiednie miasta rynku pracy. Oprócz Lublina niedaleko znajdują się Świdnik (22 km), Ostrów Lubelski (25 km), czy Lubartów (30 km).

Łęczna przynależy do aglomeracji lubelskiej. Lubelski Obszar Metropolitalny tworzą poza powiatem lubelskim i właśnie łęczyckim powiaty: świdnicki i lubartowski. LOM powstał w 2008 r., by zacieśnić współpracę między miastami w celu rozwijania lokalnej gospodarki, przyciągania inwestorów do województwa lubelskiego. Za sektory wysokiej szansy, czyli takie, w których przedsiębiorcy mają najbardziej sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu, uważane są w Lubelskim Obszarze Metropolitalnym: przetwórstwo rolno-spożywcze, turystyka, energetyka nowej generacji, wyspecjalizowane usługi, branża BPO, logistyka oraz przemysł maszynowy.

Łęczna – oferty pracy, rynek pracy

A czym charakteryzuje się profil gospodarczy samej Łęcznej? Na jakie sektory stawiają tutejsi przedsiębiorcy? W mieście działa 1296 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na sierpień 2020 r.). W przewadze są mikrofirmy, jednak oferty pracy w Łęcznej dostępne są też w dużych przedsiębiorstwach. Podmiotów do 9 pracowników jest w mieście 1235, natomiast zatrudnienie rzędu 10-49 osób zadeklarowało 51 podmiotów. W 9 pracuje od 50 do 249 osób, a największy pracodawca utrzymuje między 250 a 999 miejsc pracy. 47 podmiotów należy do sektora publicznego. Na 1227 firm prywatnych 983, czyli 76%, to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Spośród działających w mieście firm najwięcej zarejestrowanych jest w sekcji PKD G (handel hurtowy, detaliczny, naprawa pojazdów; włączając motocykle) – 327 podmiotów. Na drugim miejscu jest sekcja F – budownictwo – 142 podmioty. Wiele miejsc pracy w Łęcznej generują też przedsiębiorstwa usługowe, zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, przetwórstwem przemysłowym, opieką zdrowotną i pomocą społeczną, a także sektor rolniczy.

Choć praca w województwie lubelskim mało komu kojarzy się z górnictwem, to w powiecie łęczyńskim największym pracodawcą, generującym około 5 tysięcy miejsc pracy, jest Lubelski Węgiel „Bogdanka” z kopalnią zlokalizowana we wsi nieopodal Łęcznej. Produkcja i sprzedaż węgla energetycznego napędza gospodarczo cały region.

Powiat łęczyński jest czwartym, po powiecie łukowskim, biłgorajskim oraz mieście Lublinie, obszarem z najniższą stopą bezrobocia w woj. lubelskim. Wg danych GUS w lipcu 2020 r. w powiecie łęczyńskim wskaźnik ten wynosił 5,9%, a działający w Łęcznej urząd pracy miał w swoich rejestrach 1,6 tys. osób bezrobotnych. Wyższą stopę bezrobocia odnotowano też w Polsce (6,1%). W województwie przyjęła ona wartość 8,1%.

Jednak nie tylko w kopalni można znaleźć tu oferty pracy. Łęczna i okolice to dobre miejsce na poszukiwanie zatrudnienia dla fizjoterapeutów i masażystów. Zgodnie z prognozą Barometr zawodów (prowadzoną na zlecenie resortu pracy) to najbardziej deficytowa grupa zawodów, a na lokalnym rynku pracy nie ma wystarczającej liczby kandydatów, którzy posiadają aktualne uprawnienia w swojej dziedzinie. W okolicy Łęcznej praca dostępna jest także dla osób związanych z finansami, budownictwem, przemysłem elektromaszynowym, transportem, branżą gastronomiczną, motoryzacyjną i metalową oraz dla pracowników produkcji z różnorodnymi uprawnieniami i umiejętnościami. Wakaty powinni znaleźć też nauczyciele, pedagodzy, logopedzi i audiofonolodzy, a także weterynarze, farmaceuci, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, fryzjerzy, pracownicy myjni, pralni i prasowalni, pracownicy ochrony fizycznej oraz projektanci i administratorzy baz danych, programiści.

PUP Łęczna

Powiatowy Urząd Pracy w Łęcznej

Adres: Aleja Jana Pawła II 95, 21-010 Łęczna
Telefon: 81 531 54 04

Szukaj pracy w mieście