Praca Krasnystaw

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 505

Praca w Krasnymstawie

Krasnystaw – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Krasnystaw to miasto leżące w południowo-wschodniej części kraju, w centrum województwa lubelskiego. Jest siedzibą władz gminy miejskiej i powiatu krasnostawskiego, stanowi tym samym regionalny ośrodek administracyjny. Położona przy ujściu Żółkiewki do Wieprza miejscowość zajmuje powierzchnię 42 km. kwadratowych. Obowiązują tu strefa numeracyjna (+48) 82, kod pocztowy 22-300 oraz oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów: LKS. W mieście Krasnystaw liczba mieszkańców wynosi 18,5 tys.

Miejscowość otwartym pierścieniem, dopełnionym od wschodu przez gminę Siennica Różana, otacza wiejska gmina Krasnystaw. Przez miasto biegnie trasa ekspresowa nr 17, łącząca: Warszawę – Lublin – Krasnystaw – Zamość – Hrebenne – Lwów. Krasnystaw ze stolicą Polski dzieli ok. 230 km, ze stolicą Lubelszczyzny – 56 km. Niewiele dalej – 60 km – jest do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku.

Mieszkańcy miasta mają wiele możliwości spędzenia czasu po pracy, a turyści znajdą w tym regionie miejsca idealne, by odpocząć. Krasnystaw i okolice rozciągają się bowiem na terenach pełnych zieleni. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsza staje się działalność agroturystyczna. Znane nie tylko mieszkańcom lubelszczyzny są Chmielaki Krasnostawskie. To obchodzone od 1971 r. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów. Wydarzenie pełne atrakcji, koncertów, dobrze wypromowane co roku przyciąga do miasta turystów i przedstawicieli branży piwowarskiej. Krasnystaw to miasto królewskie, z sięgającą średniowiecza historią. Dziś jej ślady można zauważyć w krasnostawskich zabytkach. Należą do nich XVII-wieczny pałac biskupów chełmskich, zespół klasztoru jezuitów z XVIII w. oraz augustianów (zabudowania z XIV oraz XVII wieku) czy XIX-wieczny ratusz miejski.

Rynek pracy, oferty pracy – Krasnystaw 

Miasto jest lokalnym ośrodkiem gospodarczym, handlowym i usługowym. Z krasnostawskiego rynku pracy korzystają nie tylko mieszkańcy miejscowości, ale też sąsiednich gmin. Warto zauważyć, że na Lubelszczyźnie nie ma wielu zakładów produkcyjnych, a dominującym sektorem jest rolnictwo. Podstawową gałąź przemysłu w tej części kraju stanowi przetwórstwo rolno-spożywcze.

Krasnystaw wpisuje się w charakterystyczny dla woj. lubelskiego profil gospodarczy. Ponad 70% powierzchni miasta zajmują użytki rolne, na których dominuje produkcja roślinna (zboża, ziemniaki, buraki cukrowe). W Krasnymstawie praca dostępna jest w firmach o różnej wielkości. Liczba wszystkich zarejestrowanych w mieście podmiotów gospodarki narodowej wynosi 1646 (stan REGON na 31 lipca 2020 r.). 1561 to jednostki zatrudniające do 9 osób, 63 – między 10 a 49 pracownikami. Dziewiętnastu pracodawców deklaruje stan zatrudnienia w przedziale 50-249 osób, a trzech największych – między 250 a 999. Sporo miejsc pracy generuje sektor publiczny. Spośród 86 wszystkich podmiotów 2 zatrudniają między 250 a 999 osób, 8 od 50 do 249. 29 jednostek utrzymuje od 10 do 49 miejsc zatrudnienia, a 47 najmniejszych do 9 miejsc. W sektorze prywatnym działa 1555 firm, z czego 1245 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Znaną w kraju firmą jest działająca w Krasnymstawie spółdzielnia mleczarska. W mieście funkcjonują też firmy usługowo-handlowe, cukrownia, fermentownia tytoniu, przedsiębiorstwo z branży ceramicznej, producent opakowań tekturowych czy urządzeń i systemów energetycznych.

W lipcu 2020 r. PUP Krasnystaw miał w rejestrze bezrobotnych około 3,3 tys. osób, a stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 11,4%. To więcej zarówno w porównaniu do woj. lubelskiego – 8,1%, jak i do Polski – 6,1%. Choć na przestrzeni lat widać pozytywne zmiany, aktywizacja zawodowa mieszkańców wciąż wymaga wiele uwagi i stanowi ważne zadanie instytucji rynku pracy i samorządu lokalnego.

Mimo sporego bezrobocia istnieją grupy zawodów cieszące się znacznym popytem na rynku pracy. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów, prowadzonym na zlecenie resortu pracy, w dobrej sytuacji zawodowej są w powiecie krasnostawskim pracownicy związani z transportem i logistyką (diagności samochodowi, kierowcy, mechanicy). W okolicy Krasnegostawu oferty pracy kierowane są też do pracowników budowlanych (brakuje dekarzy i blacharzy, murarzy i tynkarzy, a także inżynierowie budownictwa), w produkcji (deficyt ceramików przemysłowych, krawców i pracowników produkcji odzieży) i gastronomii (kucharze, szefowie kuchni, piekarze). Pozostałe deficytowe zawody to: fryzjer, kosmetyczka, spawacz, geodeta i kartograf, nauczyciele szkół zawodowych, pielęgniarki i położne, pracownicy księgowości. W okolicy Krasnegostawu rynek pracy nie jest z kolei sprzyjający dla pedagogów – to zawód z największą nadwyżką kandydatów nad ofertami zatrudnienia.

PUP Krasnysław

Adres: ul. Mostowa 4, 22-300 Krasnystaw
E-mail: lukk@praca.gov.pl
Telefon: (0-82) 576-69-17, (0-82) 576-62-67, (0-82) 576-60-62.

 

Szukaj pracy w mieście