Czarna Woda – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Czarna Woda jest jednym z czterech miast powiatu starogardzkiego, obok Starogardu Gdańskiego (stolicy powiatu), Skórcza i Skarszewy.
Odległość między Czarną Wodą a Starogardem Gdańskim wynosi 32 kilometry. Z Czarnej Wody stosunkowo blisko też do takich większych miejscowości w okolicy jak Kościerzyna (36 kilometrów), Chojnice (40 kilometrów), Tczew (55 kilometrów), Bytów (60 kilometrów), Kwidzyn (63 kilometry), Grudziądz (66 kilometrów).
Miejscowość jest dobrze skomunikowana z regionem. Przez Czarną Wodę wiedzie droga krajowa nr 22, łącząca miasto bezpośrednio np. z Czerskiem, Chojnicami, Gorzowem Wielkopolskim, Kostrzynem nad Odrą i granicą polsko-niemiecką, Elblągiem.
Czarna Woda zajmuje powierzchnię 9,94 kilometra kwadratowego. Populacja mieszkańca wynosi z kolei 2,8 tys. osób. Do miasteczka są przypisane:
- numer kierunkowy: (+48) 58,
- kod pocztowy: 83-262,
- oznaczenie rejestracji pojazdów: GST.
W Czarnej Wodzie funkcjonuje:
- Urząd Miejski w Czarnej Wodzie
Adres: ul. Mickiewicza 7, 83-262 Czarna Woda
Telefon: 58 587 88 50
Z kolei szukający zatrudnienia mieszkańcy Czarnej Wody mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starogardzie Gdańskim:
- PUP Starogard Gdański
Adres: ul. Kanałowa 3, 83-250 Starogard Gdański
Telefon: 58 562 21 46
Czarna Woda uzyskała prawa miejskie stosunkowo niedawno – dopiero w 1993 roku, wcześniej rozwijała się jako wieś. Nie znajdziemy tu zatem wielu zabytków, niemniej miasteczko warto odwiedzić z uwagi na wyjątkowo malowniczą okolicę, w jakiej się znajduje – na skraju Borów Tucholskich, nad rzeką Wdą, w otoczeniu lasów, w tym należących do Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na przyjezdnych czekają szlaki turystyczne (Kręgów Kamiennych, Kociewski, Kultur Megalitycznych, Arboretum), rowerowe. W miasteczku działają takie placówki kulturalne jak Świetlica Miejska, Biblioteka Publiczna Miejska. Do dyspozycji jest też infrastruktura sportowa – basen, siłownia, stadion. Kształcenie dzieci odbywa się na poziomie przedszkolnym, podstawowym i średnim, funkcjonuje tu także zespół szkół dla dorosłych.
Rynek pracy, oferty pracy – Czarna Woda
Miasteczko jest ośrodkiem handlowo-usługowym, rozwija się w nim także przemysł, przede wszystkim drzewno-meblowy. Działają tu również przedsiębiorstwa budowlane. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec stycznia 2021 r.) w Czarnej Wodzie prowadzi działalność 249 podmiotów gospodarki narodowej, w tym: 243 mikro, zatrudniające maksymalnie 9 pracowników, 7 małych, tworzących 10-49 miejsc pracy. W miasteczku (ani też w obrębie całej miejsko-wiejskiej gminy) nie ma większych zakładów pracy.
Najwięcej podmiotów gospodarki z Czarnej Wody to:
- przedsiębiorstwa budowlane – stanowią 24% ogółu jednostek,
- sklepy, hurtownie, punkty naprawy pojazdów – 14%,
- zakłady przemysłowe – 9,6%,
- firmy z branży nieruchomości – 8,5%.
Rynek pracy w Czarnej Wodzie jest mały i niezbyt zróżnicowany, dlatego szukając posady w tej części województwa pomorskiego, warto brać pod uwagę np. cały powiat. Jeśli chodzi o powiat starogardzki, stopa bezrobocia jest w nim nieco wyższa od średnich wojewódzkiej i krajowej.
Stopa bezrobocia wg GUS (styczeń 2021 r.):
- powiat stargardzki – 7,6%,
- woj. pomorskie – 6,2%,
- Polska – 6,5%.
Na kogo czekają w pobliżu Czarnej Wody oferty pracy? Wskazówkę dotyczącą zapotrzebowania lokalnych firm stanowi badanie Barometr zawodów, wykonywane co roku z inicjatywy resortu pracy. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie starogardzkim wskazano grupę 10 profesji o dużym deficycie. Na liście znaleźli się: betoniarze i zbrojarze, fizjoterapeuci i masażyści, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy służb mundurowych, ratownicy medyczni, samodzielni księgowi oraz spawacze. Lista wszystkich zawodów deficytowych jest jednak znacznie dłuższa i obejmuje kilkadziesiąt profesji np. z branż gastronomicznej, transportowej, handlowej, produkcji przemysłowej, księgowości, oświaty i wielu innych dziedzin. Jednocześnie w powiecie nie zauważono nadwyżki przedstawicieli jakiegokolwiek zawodu.