Praca Brusy

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 328

Praca w Brusach

Brusy to miasteczko położone w województwie pomorskim i powiecie chojnickim. Znajduje się w centrum gminy o tej samej nazwie. 

Czy Brusy to dobry kierunek dla osób szukających pracy w województwie pomorskim? Zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi informacjami na temat tej miejscowości. 

Brusy – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Brusy to bardzo małe miasteczko – zajmuje powierzchnię 5,2 kilometra kwadratowego, a liczba jego mieszkańców wynosi około 1,1 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 52 i kod pocztowy 89-632.

Brusy stanowią siedzibę gminy miejsko-wiejskiej. Gmina rozciąga się na terenie o wielkości 400,74 kilometra kwadratowego, a jej populacja to mniej więcej 14,4 tys. mieszkańców. Blisko dwie trzecie powierzchni gminy stanowią lasy, a jedna trzecia to użytki rolne. 

Brusy należą do powiatu chojnickiego. Stolicą powiatu są Chojnice, miasto oddalone od Brusów o 25 kilometrów. W powiecie znajduje się też miasto Czersk (dystans 21 kilometrów), a także wsie. 

Z Brusów do Trójmiasta jest 100 kilometrów i mniej więcej tyle samo do Bydgoszczy. Koszalin oddalony jest o 120 kilometrów, Szczecinek o 78 kilometrów, a Słupsk o 88 kilometrów. 

Dojazd do Brusów zapewniają krzyżujące się w mieście drogi wojewódzkie – nr 235 i 236, a także trasy lokalne. W pobliżu miejscowości przebiegają również drogi krajowe nr 22 i nr 20. 

W mieście rezydują władze samorządowe:

 • Urząd Miejski w Brusach
  Adres: ul. Na Zaborach 1, 89-632 Brusy
  Telefon: 52 396 93 00

Z kolei urząd pracy właściwy dla Brusów mieści się w stolicy powiatu: 

 • Powiatowy Urząd Pracy w Chojnicach
  Adres: ul. Lichnowska 5, 89-600 Chojnice
  Telefon: 52 395 07 00

Również w Chojnicach mieści się urząd skarbowy obsługujący podatników z Brusów:

 • Urząd Skarbowy w Chojnicach
  Adres: ul. Młyńska 22, 89-600 Chojnice
  Telefon: 52 396 54 00

Brusy leżą około 100 kilometrów od wybrzeża Bałtyku, w Borach Tucholskich. W okolicy znajdują się też malownicze tereny Wydzkiego Parku Krajobrazowego, a nieco dalej – Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Sporo tu mniejszych i większych jezior, np. jez. Wydze, Kruszyńskie, Somińskie, Dybrzk, Charzykowskie, Karsińskie.

Brusy uzyskały status miasta stosunkowo niedawno, w 1988 r., wcześniej rozwijały się jako wieś. Miasto leży w historycznej krainie Kaszub i kultywowane są tu liczne ludowe tradycje, odbywają się kaszubskie święta, np. Zjazd Kaszubów w 2007 r. i Dzień Jedności Kaszubów w 2021 r. Życie kulturalne miasta organizuje Centrum Kultury i Biblioteki Im. Jana Karnowskiego w Brusach. W miasteczku nie znajdziemy wielu zabytków, warto jednak zwrócić uwagę na tutejszy kościół z XIX w. (parafia Wszystkich Świętych w Brusach).

Rynek pracy, oferty pracy – Brusy

Brusy stanowią niewielki ośrodek gospodarczy. Zgodnie z rejestrem REGON (koniec stycznia 2021 r., źródło: GUS) w mieście prowadzi działalność 605 podmiotów gospodarki narodowej. Nie ma tu dużych przedsiębiorstw. 576, czyli zdecydowana większość, to mikrojednostki zatrudniające maksymalnie 9 osób. 22 podmioty są małe – tworzą 10-49 miejsc pracy, a 7 stanowią jednostki średniej wielkości (50-249 pracowników). 

W Brusach rozwijają się handel i usługi, w tym budownictwo, a także drobny przemysł, między innymi metalowy. Znajdziemy tu producentów np. wyrobów kowalstwa artystycznego, wyrobów hutniczych, wyrobów mięsnych, mebli, opakowań. 

Najwięcej jest w miasteczku:

 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – 147 podmiotów, 
 • firm budowlanych – 129, 
 • zakładów przemysłowych – 82. 

Czy trudno o pracę w Brusach? Lokalny rynek zatrudnienia nie jest zróżnicowany, a liczba miejsc pracy w miasteczku i powiecie ograniczona – co przekłada się na dość wysoką na tle województwa stopę bezrobocia.

Stopa bezrobocia wg GUS (styczeń 2021 r.):

 • powiat chojnicki – 8,7%, 
 • woj. pomorskie – 6,2%, 
 • Polska – 6,5%. 

Oceniając swoje szanse na znalezienie posady w tej części województwa, warto zatem sprawdzić prognozę Barometr zawodów, ukazującą zapotrzebowanie na rynkach pracy w całym kraju. Zgodnie z wynikami badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy w 2021 r. w powiecie chojnickim największy deficyt dotyczy 6 grup zawodowych. Pracodawcy mają trudności ze znalezieniem chętnych do pracy i spełniających wymagania:

 • pracowników budowy – dekarzy i blacharzy budowlanych, robotników, 
 • pracowników transportu – kierowców autobusów i ciężarówek, 
 • pracowników opieki zdrowotnej – lekarzy, 
 • pracowników przetwórstwa spożywczego – masarzy i przetwórców ryb.

Z drugiej strony w powiecie zanotowano nadwyżkę poszukujących pracy: ekonomistów, obuwników, pedagogów, specjalistów technologii żywności i żywienia, techników informatyków. 

Szukaj pracy w mieście