Praca Czersk

Najnowsze oferty pracy: 383

Praca w Czersku

Czersk to miejscowość położona w województwie pomorskim, w południowej jego części, przy granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Miasto należy do powiatu chojnickiego i jest lokalnym ośrodkiem administracyjnym jako siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Czersk to przyjazne do życia miasteczko. Życie kulturalne, różnego rodzaju wydarzenia i warsztaty organizuje Gminne Centrum Kultury w Czersku (wraz z podlegającą mu Gminną Biblioteką Publiczną). 

Czy trudno o znalezienie w Czersku pracy? Jakiego rodzaju działalność gospodarcza dominuje w mieście? Czytaj dalej i zapoznaj się z garścią podstawowych społeczno-gospodarczych danych na temat tej miejscowości. 

 

Czersk – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Czersk jest jednym z trzech miast w powiecie chojnickim, obok Chojnic (stolicy powiatu) i Brusów. Odległości między tymi miejscowościami nie są duże. Z Czerska do Chojnic jest 30 kilometrów, a do Brusów – 21 kilometrów. 

Stosunkowo niedaleko od Czerska znajdują się też takie miasta jak Starogard Gdański (dystans 41 kilometrów), Kościerzyna (42 kilometry), Grudziądz (67 kilometrów), Bydgoszcz (86 kilometrów), Szczecinek (94 kilometry). 

Czersk jest dobrze skomunikowany z regionem – przecina go droga krajowa nr 22, zapewniająca bezpośrednie połączenie między innymi ze Starogardem Gdańskim, Elblągiem, Gorzowem Wielkopolskim, granicą polsko-niemiecką. Do Czerska wiedzie także droga wojewódzka nr 237. W mieście zatrzymują się pociągi (linie kolejowe 203 i 215) np. z Bydgoszczy, Gdyni czy Gorzowa Wielkopolskiego. 

Czersk zajmuje powierzchnię 9,73 kilometra kwadratowego. Liczba jego mieszkańców to około 10 tys. osób. W mieście obowiązuje numer kierunkowy (+48) 52 i kod pocztowy 89-650. Tutejsze samochody mają oznaczenie GCH na tablicach rejestracyjnych. 

W Czersku znajduje się siedziba władz samorządowych: 

 • Urząd Miejski w Czersku
  Adres: ul. Kościuszki 27, 89-650 Czersk
  Telefon: 52 395 48 60

Bezrobotni i poszukujący wsparcia w kwestiach zawodowych mieszkańcy Czerska mogą szukać pomocy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chojnicach:

 • PUP Chojnice
  Adres: ul. Lichnowska 5, 89-600 Chojnice
  Telefon: 52 395 07 00

Do dyspozycji jest także oddział PUP w Czersku:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Chojnicach. Punkt Obsługi Klienta w Czersku
  Adres: ul. Dworcowa 31, 89-650 Czersk
  Telefon: 52 334 48 97

W miasteczku można znaleźć kilka ciekawych zabytków, takich jak neogotycki kościół św. Marii Magdaleny (rzymskokatolicka parafia Czersk), modernistyczny ratusz, wieże ciśnień, gmach sądu i inne. Okolice Czerska są malownicze, miasto otaczają pola uprawne i rozległe lasy. Czersk może stanowić doskonały punkt wypadowy do wycieczek po Parku Narodowym Bory Tucholskie i Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Niedaleko od miasta znajdują się także jeziora – Świdno, Ostrowite (wraz z plażą miejską, zapleczem noclegowym), Długie, Okrągłe i wiele innych. 

Rynek pracy, oferty pracy – Czersk

Czersk stanowi główny ośrodek handlowo-usługowy w gminie. Rozwija się tu także przemysł, przede wszystkim drzewny – znajdziemy w mieście licznych producentów mebli, a także innych wyrobów z drewna, np. balii i saun. Działają tu również producenci taśm przenośnikowych, artykułów metalowych, pokrowców samochodowych i inni.  

Zgodnie z REGON, rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan w styczniu 2021 r.), w Czersku prowadzi działalność 1008 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 961 mikro – zatrudniających maksymalnie 9 osób, 
 • 39 małych, tworzących 10-49 miejsc pracy, 
 • 8 średnich, o kadrze rzędu 50-249 osób. 

W Czersku nie ma dużych zakładów pracy. 

Najczęściej wskazywane sekcje PKD czerskich podmiotów gospodarki to:

 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 26,9% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej, 
 • budownictwo – 18,7%, 
 • produkcja przemysłowa – 12,2%.

Czy trudno o pracę w Czersku? Stopa bezrobocia w powiecie chojnickim nieco przewyższa średnie krajową i wojewódzką. 

Stopa bezrobocia wg GUS (styczeń 2021 r.):

 • powiat chojnicki – 8,7%, 
 • woj. pomorskie – 6,2%, 
 • Polska – 6,5%.

Stosunkowo wysokie bezrobocie na tle województwa nie oznacza jednak, że w Czersku i powiecie chojnickim nie ma ofert pracy. Oceniając własne szanse na zatrudnienie, warto sprawdzić coroczną prognozę zapotrzebowania na rynku pracy Barometr zawodów. Zgodnie z nią w 2021 r. w powiecie chojnickim największy deficyt pracowników dotyczy: dekarzy i blacharzy budowlanych, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, lekarzy, masarzy i przetwórców ryb oraz robotników budowlanych.

Lista profesji deficytowych jest jednak znacznie dłuższa – ma kilkadziesiąt pozycji i dotyczy wielu branż, np. gastronomii, oświaty, księgowości czy różnego rodzaju produkcji przemysłowej. 

Z drugiej strony zgodnie z prognozą trudności w znalezieniu w powiecie chojnickim pracy mogą mieć: ekonomiści, obuwnicy, pedagodzy, specjaliści technologii żywności i żywienia oraz technicy informatycy. 

Szukaj pracy w mieście