Praca Człuchów

Praca w Człuchowie

Człuchów to miejscowość leżąca w województwie pomorskim, przy jego granicy z województwami kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Miasteczko stanowi lokalny ośrodek administracyjny jako stolica powiatu człuchowskiego i siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Jakie warunki rozwoju zawodowego stwarza to miasto? Czy trudno o znalezienie w Człuchowie pracy? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tej miejscowości i zdecyduj, czy brać ją pod uwagę w czasie szukania pracy w województwie pomorskim. 

Człuchów –  liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Człuchów to największe miasto powiatu człuchowskiego, siedziba starostwa powiatowego. Miejscowość zajmuje powierzchnię 12,48 kilometra kwadratowego, a jego populacja wynosi około 13,9 tys. mieszkańców. Do Człuchowa są przypisane numer kierunkowy (+48) 59, kod pocztowy 77-300, oznaczenie rejestracji pojazdów GCZ. 

Człuchów i pozostałe miasta powiatu człuchowskiego dzielą niewielkie odległości:

 • Koczała – 35 kilometrów, 
 • Przechlewo – 17,5 kilometrów,
 • Rzeczenica – 20 kilometrów. 

W pobliżu Człuchowa znajdują się też takie miasta jak na przykład Chojnice (dystans 14 kilometrów), Złotów (43 kilometry), Czersk (43 kilometry) Szczecinek (48 kilometrów). Nieco dalej są Piła (77 kilometrów), Bydgoszcz (85 kilometrów), Koszalin (102 kilometry), Grudziądz (105 kilometrów), Toruń (123 kilometry). 

Człuchów jest węzłem komunikacyjnym, w którym krzyżują się drogi krajowe nr 22 i 25, droga wojewódzka nr 188 i trasy lokalne. 

Do najważniejszych instytucji administracji publicznej w Człuchowie należą:

 • Urząd Miejski w Człuchowie
  Adres: al. Wojska Polskiego 1, 77-300 Człuchów
  Telefon: 59 834 22 91
 • Urząd Gminy w Człuchowie
  Adres: ul. Szczecińska 33, 77-300 Człuchów
  Telefon: 59 834 10 01
 • Starostwo Powiatowe w Człuchowie
  Adres: al. Wojska Polskiego 1, 77-300 Człuchów
  Telefon: 59 834 25 95

Człuchów jest pełnym uroku miastem położonym nad jeziorami: Miejskim, Człuchowskim, Rychnowskim, na skraju Parku Narodowego Bory Tucholskie. Jego dzieje sięgają średniowiecza – prawa miejskie uzyskał w połowie XIV wieku. Do czasów współczesnych zachowało się kilka unikatowych zabytków – do tych najważniejszych należy wybudowany przez Krzyżaków zamek w Człuchowie. W tej monumentalnej warowni rezydowali między innymi Ulrich von Jungingen i Konrad Wallenrod. Współcześnie mieści się tu Muzeum Regionalne. Inne godne uwagi zabytki Człuchowa to na przykład barokowy kościół św. Jakuba, tutejsze dwory, wille i kamienice. 

W Człuchowie działa wiele instytucji kultury, poza wspomnianym Muzeum Regionalnym są to np. Miejski Dom Kultury oraz Biblioteka Publiczna Miejska im. dr. Janusza Korczaka w Człuchowie. Do dyspozycji mieszkańców są kina, teatry, infrastruktura sportowa, w tym należąca do Ośrodka Sportu i Rekreacji. Człuchów to centrum kajakarstwa – działają tu dwa kluby kajakowe, których wychowankami byli utytułowani sportowcy zdobywający medale na mistrzostwach Polski czy Europy. 

Rynek pracy, oferty prac – Człuchów

Człuchów jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych w regionie. Działające w Człuchowie firmy należą do różnych branż. Spośród wszystkich tutejszych podmiotów gospodarki narodowej, których jest 2132 (REGON, stan na koniec stycznia 2021 r.):

 • 24,7% to sklepy, hurtownie, punkty naprawy pojazdów, 
 • 13% stanowi przedsiębiorstwa budowlane, 
 • 7,9% to firmy z branży nieruchomości, 
 • 7,5% zajmuje się usługami, np. naprawą sprzętu domowego, komputerów, 
 • 7,3% stanowią placówki opieki zdrowotnej lub pomocy społecznej, 
 • 7,2% to jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową, techniczną.
 • 6,7% stanowią zakłady przetwórstwa przemysłowego.

Profil gospodarczy miasta cechuje zatem duże zróżnicowanie. Większość człuchowskich podmiotów to mikrojednostki, nie brakuje tu jednak większych firm. 

Podmioty gospodarki narodowej w Człuchowie – prognozowana liczba pracowników:

 • 2043 – mikrojednostki tworzące 0-9 miejsc pracy,
 • 65 – małych jednostek tworzących 10-49 miejsc pracy, 
 • 22 – średnie jednostki tworzące 50-249 miejsc pracy, 
 • 2 – duże jednostki tworzące 250-999 miejsc pracy. 

Bezrobocie w powiecie człuchowskim jest dość wysokie – w styczniu 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 12,3%, znacznie przewyższała zatem średnią wojewódzką (5,2%) i krajową (6,5%, źródło: GUS). W tym czasie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Człuchowie zarejestrowanych było około 2,4 tys. bezrobotnych. 

Mimo wysokiego wskaźnika bezrobocia oferty pracy w Człuchowie i okolicy pojawiają się. Poziom zapotrzebowania na kadrę w różnych branżach można ocenić, biorąc pod uwagę badanie Barometr zawodów. W 2021 r. w powiecie człuchowskim eksperci rynku pracy wskazali duży deficyt kierowców ciężarówek, lekarzy oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych – można się zatem spodziewać, że przedstawiciele tych zawodów nie będę mieli dużych trudności ze znalezieniem zatrudnienia w tej okolicy. 

Na liście profesji deficytowych jest wiele pozycji – pracownicy branż np. gastronomicznej, budowlanej, produkcji przemysłowej, zakwaterowania i innych. 

W powiecie wskazano też zawody nadwyżkowe. Na liście są: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy oraz technicy informatycy. Można wnioskować, że osoby pracujące w tych zawodach mogą zmagać się z dużą konkurencją na rynku pracy.

PUP Człuchów

Osoby bezrobotne z miasta, gminy i powiatu mogą rejestrować się w tutejszym PUP:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Człuchowie
  Adres: ul. Jerzego z Dąbrowy 1A, 77-300 Człuchów
  Telefon: 59 834 34 42