Praca Dęblin

Najnowsze oferty pracy: 524

Praca w Dęblinie

Dęblin leży w północno-zachodniej części województwa lubelskiego, niedaleko jego granicy z woj. mazowieckim. Miasto znane jest jako stolica „polskich skrzydeł”, To jedno z dwóch miast w powiecie ryckim, gmina miejska i tym samym siedziba samorządowych władz. Oto charakterystyka miasta Dęblin: historia, turystyka, gospodarka i rynek pracy.

Dęblin – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Populacja powiatu ryckiego liczy prawie 56 tys., przy czym w samym mieście Dęblin liczba mieszkańców wynosi 16 tys. Miejscowość zajmuje 38 kilometrów kwadratowych, co stanowi 6,26% powierzchni powiatu. Dęblin leży w pradolinie Wieprza i dolinie środkowej Wisły. Wieprz wyznacza część południowej granicy miasta, a Wisła – zachodniej. Krzyżują się tu szlaki drogowe oraz kolejowe. Biegną tędy DK nr 48 (łącząca Tomaszów Mazowiecki z Kockiem) oraz DW nr 801 (z Warszawy do Puław). Koleją można dostać się do wielu dużych miast, np. Warszawy, Poznania, Gdańska, Lublina, Rzeszowa, Krakowa czy Wrocławia. Miasto ma dobre połączenia i leży niedaleko ośrodków miejskich, takich jak Puławy (dystans ok. 20 km), Radom (65 km), Lublin (70 km) i Warszawa (100 km). W promieniu do 200 km znajdują się też trzy przejścia graniczne – Sławatycze, Terespol, Dorohusk. Hrebenne leży w odległości 215 km.

Choć Dęblin prawa miejskie uzyskał w połowie XX w., ma długą historię, a tutejsze znaleziska archeologiczne świadczą o rozwijającym się osadnictwie już 8000 lat p.n.e. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości datowana jest na 1397 r. W XIX w. u zbiegu Wisły i Wieprza powstała twierdza Dęblin (ówczesny Iwanogród, miasto było pod zaborem rosyjskim). XX wiek w dziejach miejscowości związany był z wojskiem, „Szkołą Orląt”.

Ślady historii miasta przyciągają dziś turystów. W Dęblinie znajduje się ok. 50 miejsc pamięci narodowej i dobrze zachowane zabytki: cytadela twierdzy Dęblin, Fort nr 2 „Mierźwiączka” i pozostałości innych fortów, zespół dworca kolejowego czy też zespół pałacowo-parkowy Jabłonowskich. W 2011 r. otworzono w Dęblinie Muzeum Sił Powietrznych.

I bez wątpienia trudno byłoby stworzyć pełną charakterystykę miasta, nie poruszając kwestii: Dęblin – lotnictwo. Ulokowane są tu jednostki Wojska Polskiego: Skrzydło Lotnictwa Szkolnego im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza, Lotnicza Akademia Wojskowa (do 2018 r. – Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych), Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego im. płk. pil. obs. Bernarda Adameckiego, 1. Dębliński Batalion Drogowo-Mostowy im. Romualda Traugutta. W mieście znajduje się też lotnisko do celów wojskowych.

Rynek pracy, oferty pracy – Dęblin

Lokalny rynek pracy w dużej mierze kształtują jednostki budżetowe, przede wszystkim Wojsko Polskie i zakłady państwowe z wojskiem powiązane – to najwięksi pracodawcy w Dęblinie. Na 1179 podmiotów gospodarki narodowej wpisanych w mieście do systemu REGON (stan na 31 lipca 2020 r.) 77 reprezentuje sektor publiczny. Wśród zatrudniających najwięcej pracowników w mieście podmiotów znajdują się m.in. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne, Lotnicza Akademia Wojskowa i szpital wojskowy. Na dębliński sektor prywatny składa się 1087 podmiotów, z czego 831 (70,5%) to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Największe przedsiębiorstwa prywatne reprezentują branże spożywczą (producent mrożonych owoców i warzyw), odzieżową, technikę sanitarną i grzewczą. Przeglądając oferty pracy w województwie lubelskim, można zauważyć różnice w zapotrzebowaniu na poszczególne zawody w zależności od miasta. Analizę rynku pracy uwzględniającą poszczególne powiaty znajdziemy w badaniu Barometr zawodów. Na kogo czekają więc w Dęblinie oferty pracy? Z Barometru wynika, że z brakami kadrowymi w powiecie ryckim borykają się pracodawcy z branży budowlanej, elektromechanicznej, transportowej, metalowej i szeroko pojętej produkcji. Zapotrzebowanie jest także na nauczycieli (języków obcych i lektorów, przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu), pracowników rachunkowości i księgowości, fryzjerów i lekarzy.

Lista profesji nadwyżkowych jest o wiele krótsza. Przedstawiciele sześciu grup zawodów mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy. Dęblin i okolice nie są najlepszym kierunkiem dla ekonomistów, pedagogów, specjalistów technologii żywności i żywienia, rolników i hodowców, techników budownictwa oraz techników mechaników. Stopa bezrobocia na Lubelszczyźnie od lat utrzymuje się na poziomie wyższym niż średnia dla Polski. W lipcu 2020 r. wyliczono ten wskaźnik dla kraju na poziomie 6,1%, a dla woj. lubelskiego – 8,1%. W powiecie ryckim natomiast stopa bezrobocia wynosiła 7,7%. Bez pracy pozostawało ok. 1,7 tys. osób.

PUP Dęblin:

Powiatowy Urząd Pracy w Rykach Filia w Dęblinie
Adres: Rynek 12A, 08-530 Dęblin
E-mail: urzad_filia@ryki.praca.gov.pl
Telefon: (81)883-02-26 wew. 23, 25, (81) 883-08-74.

Szukaj pracy w mieście