Garwolin ma status gminy miejskiej, leży nad rzeką Wilgą, w województwie mazowieckim, na południowy wschód od Warszawy. To spore miasto – pod względem powierzchni 26. w Mazowieckiem – z bardzo długą historią.
Garwolin jest siedzibą administracji wiejskiej gminy Garwolin oraz powiatu garwolińskiego. Należą do niego także gmina miejska Łaskarzew, gminy miejsko-wiejskie Pilawa i Żelechów oraz 10 gmin wiejskich.
Miasto ma duży potencjał gospodarczy, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym. W jakich branżach dostępna jest tutaj praca? Czy Garwolin to dobre miejsce na rozwój kariery zawodowej?
Garwolin – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Garwolin leży na wschodzie Mazowsza i jest bardzo dobrze skomunikowany zarówno z Warszawą, jak i stolicą woj. lubelskiego – Lublinem oraz innymi dużymi ośrodkami miejskimi. W Garwolinie krzyżują się drogi krajowe – nr 76 (z Łukowa do Wilgi) i S17 (prowadząca od polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Hrebennem do Warszawy). Ważną rolę w układzie komunikacyjnym miasta odgrywa także kolej. Pociągiem z Garwolina można dostać się do Warszawy, Dęblina, Radomia czy Lublina.
Powiat garwoliński jest jednym z największych w województwie, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. W Garwolinie mieszka 17,6 tys. osób, w powiecie – prawie 109 tys. Powierzchnia miasta obejmuje teren 22 kilometrów kwadratowych, natomiast powiatu – 1284 kilometrów kwadratowych.
Pierwsza pisemna wzmianka o Garwolinie pochodzi z 1386 r., a prawa miejskie obowiązują prawdopodobnie od XV w. (nadane w lub przed 1423 rokiem). Miejscowość nie jest turystyczna, ale oferuje ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. W Garwolinie działa pływalnia, Centrum Kultury i Sportu, kino.
Rynek pracy, oferty pracy – Garwolin
Największy wpływ na rynek pracy mają w Garwolinie firmy prywatne. Zgodnie ze stanem REGON w końcówce września 2020 r. w mieście zarejestrowanych jest 2147 podmiotów gospodarki narodowej, 97% z nich należy do sektora prywatnego, prawie 77% to osoby fizyczne.
W mieście działają zarówno mikroprzedsiębiorstwa, jak i duże zakłady pracy. Ze względu na liczbę pracujących dzielą się następująco:
- 1 zakład prywatny zatrudnia 1000 lub więcej osób,
- 1 jednostka budżetowa, 1 przedsiębiorstwo prywatne zatrudniają między 250 a 999 osób,
- 13 podmiotów z sektora publicznego i 5 prywatnych utrzymuje między 50 a 249 miejsc pracy,
- 15 podmiotów budżetowych, 72 prywatne zatrudniają od 10 do 49 pracowników,
- 27 podmiotów budżetowych i 2004 prywatne – to samozatrudnieni bądź podmioty do 9 osób.
W strukturze branżowej garwolińskich przedsiębiorstw wybija się handel, usługi, budownictwo i przetwórstwo przemysłowe. Największy pracodawca w mieście, a zarazem w całym powiecie garwolińskim, to fabryka kosmetyków.
Wg danych GUS stopa bezrobocia w powiecie garwolińskim jest wyższa zarówno niż średnia krajowa, jak i wojewódzka.
Stopa bezrobocia za wrzesień 2020 r.:
- powiat garwoliński – 9,2%
- województwo mazowieckie – 5,1%,
- Polska – 6,1%.
Wg danych PUP, w powiecie we wrześniu 2020 r. zarejestrowanych było 3937 osób, z czego 2202 były dotknięte długotrwałym bezrobociem.
Planując ścieżkę kariery, warto sprawdzić, kogo poszukują pracodawcy w danym mieście i kto może mieć trudności ze znalezieniem ofert pracy. Pomaga w tym Barometr zawodów – przygotowana przez ekspertów rynku pracy na zlecenie Ministerstwa Rodziny, pracy i Polityki Społecznej prognoza zapotrzebowania na pracowników z podziałem na województwa i powiaty. Jakie zawody są zatem deficytowe w powiecie garwolińskim?
W Garwolinie i okolicach pracę bez większych trudności powinni znaleźć legitymujący się odpowiednimi uprawnieniami pracownicy budowlani. Jako deficytowe zostały wskazane grupy zawodów:
- betoniarz i zbrojarz,
- monter instalacji budowlanych,
- pracownik ds. budownictwa drogowego,
- pracownik robót wykończeniowych w budownictwie,
- murarz i tynkarz.
Praca w Garwolinie lub innych miejscowościach w powiecie czeka także na pracowników sektora usług medycznych i opiekuńczych:
- lekarzy,
- pielęgniarki i położne,
- ratowników medycznych,
- fizjoterapeutów i masażystów,
- logopedów i audiofonologów,
- opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej.
Trudności z zatrudnieniem nie powinni mieć też spełniający wymagania pracodawców kandydaci do pracy w zakładach przemysłowych:
- krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
- masarze i przetwórcy ryb,
- monterzy konstrukcji metalowych,
- robotnicy obróbki drewna i stolarze.
Ponadto w dobrej sytuacji na garwolińskim rynku pracy są:
- nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
- nauczyciele przedmiotów zawodowych,
- ogrodnicy i sadownicy,
- rolnicy i hodowcy,
- piekarze.
W Barometrze zawodów 2020 zostały wskazane jedynie dwa zawody nadwyżkowe. Są to ekonomista oraz technik informatyk.
PUP Garwolin:
Adres: ul. Mazowiecka 26, 08-400 Garwolin
E-mail: sekretariat@pup.garwolin.pl
Telefon: 25 685 25 40