Praca Ryki

Najnowsze oferty pracy: 521

Praca w Rykach

Ryki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ryki to nieduże, liczące 9 tys. mieszkańców miasto w województwie lubelskim, nad rzeką Zalesianką. Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy oraz powiatu ryckiego – najdalej wysuniętego na zachód w Lubelskiem. Jest lokalnym centrum administracyjnym, edukacyjnym i kulturalnym regionu. Czy miejscowość i jej najbliższa okolica mają potencjał turystyczny? Korzystnych warunków do rozwoju tej branży należy upatrywać głównie w walorach przyrodniczych. Ryki, woj. lubelskie w ogóle, to dobra lokalizacja na działalność agroturystyczną, turystykę wiejską.

Miasto zajmuje obszar 27 kilometrów kwadratowych, natomiast Ryki – gmina – 162 km kwadratowe w północno-zachodniej części woj. lubelskiego, przy granicy z woj. mazowieckim. Niedaleko jest stąd zarówno do Lublina (dystans Ryki – Lublin wynosi 64 km) i do Warszawy (odległość ok. 100 km). Ryki są ważnym węzłem komunikacyjnym – drogowym i kolejowym. Biegną tędy droga krajowa nr 17 (Lublin – Warszawa) oraz droga krajowa nr 48 (Kock – Tomaszów Mazowiecki), we wsi Moszczanka pod miastem krzyżująca się z DK nr 17. Rozbudowana jest sieć dróg lokalnych – powiatowych i gminnych, które łączą sąsiednie miejscowości: z Ryk blisko do Dęblina, Żelechowa, Puław, Kozienic, Kazimierza Dolnego czy Kocka.

Rynek pracy, oferty pracy – Ryki

Sąsiednie miejscowości stanowią dla mieszkańców gminy poszerzony rynek zatrudnienia. A jak wygląda sytuacja na ryckim rynku pracy? W mieście działa 1170 podmiotów gospodarki narodowej (stan systemu REGON na 31.07.2020 r.). Wśród wszystkich jednostek prym wiodą te najmniejsze – podmiotów zatrudniających do 9 osób jest w mieście 1109. 45 pracodawców deklaruje stan zatrudnienia rzędu 10-49 osób, a 16 największych – między 50 a 249 pracowników. 1108 podmiotów reprezentuje sektor prywatny, wśród nich 862 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Dość znaczącą rolę na lokalnym rynku pracy odgrywa także sektor publiczny – łącznie 53 podmioty, z czego 26 mikro-, 20 małych i 7 średnich.

Rozwinięte i zarazem konkurencyjne w mieście branże to handel i naprawa pojazdów, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe i usługi. Osoby, które nie znajdują odpowiednich dla siebie ofert pracy w Rykach, często poszerzają obszar terytorialny poszukiwań. I jest to słuszna praktyka, w obrębie powiatu ryckiego różnorodność firm jest już bowiem dużo większa. Wśród 4165 podmiotów gospodarki narodowej znalazło się jedno rozbudowane przedsiębiorstwo, zatrudniające 1000 osób lub więcej (działa na terenie oddalonego o 11 km od Ryk Dęblina) i dwa z kadrą rzędu 250-999 pracowników (również w Dęblinie). Najwięksi pracodawcy w gminie Ryki reprezentują m.in. branżę spożywczą, mleczarską i przetwórstwo owocowo-warzywne, a także przemysł drzewny. W Dęblinie rozwija się natomiast przemysł metalowo-maszynowy.

A na przedstawicieli jakich zawodów czeka tu praca? Ryki i okolice w granicach powiatu, zgodnie z badaniem Barometr zawodów, cechują się deficytem pracowników związanych z transportem i logistyką (kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych), w branży budowlanej (brakuje brukarzy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych oraz robotników), oraz produkcyjnej (potrzebni są krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy maszyn do produkcji, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, magazynierzy). Trudności z zatrudnieniem nie powinni mieć lakiernicy, spawacze, ślusarze, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, którzy posiadają wymagane umiejętności i aktualne uprawnienia. W deficycie jest też część specjalizacji nauczycielskich oraz takie zawody jak lekarz, pracownik ds. rachunkowości i księgowości, fryzjer.

Przy sporej liczbie profesji cieszących się dużym zapotrzebowaniem krótka jest lista zawodów nadwyżkowych. W okolicy i samym mieście Ryki praca może być trudna do zdobycia dla ekonomistów, pedagogów, rolników i hodowców, specjalistów technologii żywności i żywienia, techników budownictwa oraz techników mechaników.

Choć sytuacja na rynku pracy w województwie lubelskim stopniowo się poprawia, to stopa bezrobocia wciąż utrzymuje się na poziomie wyższym niż krajowa. Wskaźnik dla woj. lubelskiego wynosi 8,1%, dla Polski – 6,1%. W powiecie ryckim stopa bezrobocia przyjęła pośrednią wartość – 7,1% (dane GUS, stan na lipiec 2020 r.). PUP Ryki w lipcu 2020 r. zarejestrowanych miał około 1000 osób bezrobotnych.

PUP Ryki:

Adres: Rynek Stary 50/55, 08-500 Ryki
E-mail: urzad@ryki.praca.gov.pl
Telefon: (81) 865-33-46, (81) 865-33-48.

Szukaj pracy w mieście