Praca Żelechów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 431

Praca w Żelechowie

Żelechów to miasto leżące przy wschodniej granicy województwa mazowieckiego. Przynależy do powiatu garwolińskiego, jest jednym z 4 miast w powiecie. 

Miejscowość pełni funkcję siedziby samorządu miejsko-wiejskiej gminy, ośrodek administracyjny, usługowo-handlowy i edukacyjny. Żelechów rozwija się pod wieloma względami. Gmina w 2018 r. uzyskała tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego, nadawany przez Polski Kongres Przedsiębiorczości. Czy lokalny rynek pracy pozwala żelechowianom na rozwój zawodowy? Co miasto ma do zaoferowania? Oto krótka charakterystyka Żelechowa.

Żelechów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Żelechów koło Garwolina jest niedużym miastem. Liczy 3,9 tys. mieszkańców i zajmuje teren 12 kilometrów kwadratowych.

Do gminy Żelechów przynależy 18 sołectw. Największymi miejscowościami są Stefanów, Piastów i Wola Żelechowska. W gminie mieszka prawie 8,3 tys. osób, a jej powierzchnia wynosi 87,5 kilometra.

W mieście znajdziemy bardzo wiele zabytków. Warto zobaczyć np. pałac z oficyną i parkiem, kościoły, ratusz z sukiennicami czy żelechowski rynek, który jest jednym z największych w Europie. 

Żelechów to miejscowość dobrze skomunikowana zarówno w skali lokalnej, jak i ponadregionalnej. Niedaleko Żelechowa leżą Stoczek Łukowski (20 km), Ryki (24 km), Łaskarzew (25 km), Dęblin (40 km), Pilawa (40 km). Od największego ośrodka miejskiego w powiecie – Garwolina – Żelechów dzielą 24 km, odległość od Warszawy oraz od Lublina wynosi po ok. 94 km.

W mieście początek mają drogi do Garwolina, Stoczka Łukowskiego, Ryk i Łukowa. Przez Żelechów biegnie droga wojewódzka nr 807 – z Łukowa do Maciejowic, a niedaleko od miasta prowadzi droga S17, wiodąca z Warszawy do przejścia granicznego na Ukrainę. Miasto nie ma połączeń kolejowych, ale stacje znajdują się w sąsiednich miejscowościach – Stoczku Łukowskim i Sobolewie.

Rynek pracy, oferty pracy – Żelechów

Powiat garwoliński cechuje się dość wysoką stopą bezrobocia. We wrześniu 2020 r. wg danych GUS wyniosła ona 9,2%. Dla porównania – dla Polski wyliczono 6,1%, dla województwa mazowieckiego – 5,1%. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Garwolinie, do którego po pomoc w aktywizacji zawodowej czy znalezieniu zatrudnienia mogą się zwrócić także mieszkańcy Żelechowa (gminy i miasta), we wrześniu zarejestrowanych było 3,9 tys. bezrobotnych. Większość – 2,2 tys. to osoby borykające się z problemem długotrwałego bezrobocia.

Rynek pracy w województwie mazowieckim daje szanse na znalezienie zatrudnienia, jednak nie są one równe w poszczególnych powiatach. Zróżnicowanie widać w stopie bezrobocia, która zaczyna się od niecałych 2% w Warszawie, a kończy na ponad 20% w powiecie szydłowieckim, ale też w podaży pracy w poszczególnych powiatach.

Zapotrzebowanie na pracowników badają eksperci przygotowujący Barometr zawodów – prognozę sytuacji na lokalnych rynkach pracy w powiatach i województwach. Zgodnie z Barometrem w powiecie garwolińskim braki kadrowe są szczególnie odczuwalne w sektorze usług medycznych i opiekuńczych (brakuje kandydatów do pracy jako lekarz, pielęgniarka i położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta i masażysta, logopeda i audiofonolog oraz opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej) oraz w branży budowlanej. O zatrudnienie nie powinni się martwić zwłaszcza monterzy instalacji budowlanych, pracownicy robót wykończeniowych i budownictwa drogowego, betoniarze, zbrojarze, a także murarze i tynkarze.

W sektorze przemysłowym w powiecie potrzebni są zwłaszcza kandydaci na krawców i pracowników produkcji odzieży, monterów konstrukcji metalowych, robotników obróbki drewna i stolarze oraz masarzy i przetwórców ryb.

Zawody deficytowe w branży edukacyjnej to nauczyciele praktycznej nauki zawodu i
nauczyciele przedmiotów zawodowych, w rolnictwie – ogrodnicy i sadownicy, rolnicy i hodowcy, w branży gastronomicznej – piekarze.

Jako nadwyżkowe wskazano jedynie dwie profesje. W miejscowościach powiatu, a więc też w Żelechowie praca może być trudna do znalezieniA dla ekonomistów i techników informatyków.

W mieście zarejestrowanych w systemie REGON jest 396 podmiotów gospodarki narodowej (wg danych GUS, stan REGON na wrzesień 2020 r.). Tutejszy rynek pracy tworzą wyłącznie przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz jednostki budżetowe – ani w mieście, ani w gminie nie ma dużych zakładów pracy.

W Żelechowie 372 podmioty to samozatrudnieni i przedsiębiorstwa do 9 pracowników, 12 podmiotów jest małych, liczy od 10 do 49 zatrudnionych, a 6 największych zakładów pracy ma status średnich podmiotów, w których pracuje między 50 a 249 osób.

Żelechowianie dzięki małym odległościom między miastami mogą szukać także zatrudnienia w większych ośrodkach gospodarczych jak Garwolin czy Dęblin.

W mieście najwięcej jest małych punktów usługowych, handlowych i rzemieślniczych. Żelechowskie zakłady przemysłowe produkują m.in. części do maszyn rolniczych i ciągników, części do hydrauliki siłowej, kostkę brukową, opakowania tekturowe.

Szukaj pracy w mieście