Praca Duszniki-Zdrój Najnowsze oferty pracy: 3

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Dusznikach-Zdroju

Duszniki-Zdrój są miastem leżącym w powiecie kłodzkim (województwo dolnośląskie). To miejscowość uzdrowiskowa, która każdego roku przyciąga kuracjuszy i turystów chcących cieszyć się tutejszym bogactwem naturalnym. Czy warto brać je pod uwagę, zastanawiając się nad pracą w województwie dolnośląskim? Poznaj warunki rynku pracy oraz atrakcje turystyczne Dusznik-Zdroju. Na początek kilka podstawowych danych.

Duszniki-Zdrój liczą około 4,5 tysiąca mieszkańców (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Rozciągają się na powierzchni 22,28 km². Są położone na znacznej wysokości, bo 537 m n.p.m, przy czym najwyżej zlokalizowany teren należący do miasta – Zieleniec – jest na wysokości 800–960 m n.p.m.

Duszniki-Zdrój to miejscowość o długiej i nieraz burzliwej historii. Rozwijała się od czasów średniowiecza, prawa miejskie otrzymała w połowie XIV wieku, a w XV – została włączona do hrabstwa kłodzkiego. XVIII wiek przyniósł wpisanie Dusznik-Zdroju na oficjalną listę uzdrowisk, dzięki tutejszym źródłom mineralnym. Wiadomo, że z ich dobrodziejstw korzystał między innymi nastoletni Fryderyk Chopin, który zawitał do miasta wraz z matką i siostrami. W czasie pobytu pianista dał dwa koncerty. Pamiątką po tym wydarzeniu jest współczesna nazwa jednego z tutejszych źródeł – Pieniawa Chopina. Imię wielkiego artysty otrzymał też teatr znajdujący się na terenie parku zdrojowego Dusznik-Zdroju. Warto dodać, że tuż po II wojnie światowej zorganizowano I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.

Po wielowiekowej historii pozostały również liczne zabytki. Bez wątpienia jest tu co zwiedzać. Do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa jako zabytek wpisane jest całe miasto Duszniki-Zdrój. Warto w szczególności zwrócić uwagę na wspomniane, XIX-wieczne sanatoria Duszniki-Zdrój, wraz z Teatrem Zdrojowym im. Fryderyka Chopina. W czasie spaceru po rynku utrzymanym w stylu renesansowym koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice – wiele z nich kryje bardzo ciekawe, sięgające kilka stuleci wstecz historie. Przykładowo, do jednego z okolicznych domów zawitał król Polski Jan II Kazimierz Waza. W mieście nie brakuje też pięknych, zabytkowych budynków sakralnych, ciekawie prezentuje się dawny młyn, czyli obecne Muzeum Papiernictwa. Osoby, które chcą poczuć klimat wieków średnich, powinny wybrać się na wycieczkę do ruin zamku Homole. Inne atrakcje Dusznik-Zdroju to te związane z okolicznym bogactwem naturalnym i licznymi parkami krajobrazowymi.

Miasteczko stanowi doskonały punkt wypadowy do pieszych czy rowerowych wycieczek po okolicznych Górach Stołowych, Bystrzyckich, Orlickich, Błędnych Skałach czy rezerwacie Torfowisko pod Zieleńcem. Obsługa turystów oraz działalność związana z ochroną zdrowia – to filary, na których opiera się tutejsza gospodarka.

Największym pracodawcą jest uzdrowisko, funkcjonują tu również pijalnia wód, hotele, hostele, restauracje. Drugą tradycyjnie rozwijaną działalnością jest tutejszy przemysł papierniczy. Ponadto działają tu mniejsze przedsiębiorstwa z różnorodnych branż, na przykład przemysłu motoryzacyjnego, transportu, zakłady usługowe. Tak określony profil gospodarczy przekłada się na wolne miejsca pracy. Niemniej z uwagi na bliskość Dusznik-Zdroju z takimi miejscowościami jak Kudowa Zdrój, Szczytna, Polanica Zdrój, Kłodzko, Nowa Ruda, Ząbkowice Śląskie i inne, wielu mieszkańców Dusznik-Zdroju bierze pod uwagę zatrudnienie w całym powiecie, nie ograniczając poszukiwań do jednej miejscowości.

Na kogo czeka w Dusznikach-Zdroju i okolicy praca? Zgodnie z corocznym badaniem na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Barometr zawodów, w powiecie kłodzkim lista profesji, dla których notuje się duże braki kadrowe, jest bardzo długa i obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Tutejsi pracodawcy szukają na przykład pracowników budowlanych o różnego rodzaju uprawnieniach, pracowników gastronomii, nauczycieli przedmiotów zawodowych, krawców i pracowników produkcji odzieży, kierowców autobusów, fryzjerów, sprzątaczy i pokojowych, operatorów różnego rodzaju maszyn.

Duże zapotrzebowanie dotyczy oczywiście także pracowników ochrony i profilaktyki zdrowia: fizjoterapeutów, masażystów, pielęgniarek, położnych, lekarzy, farmaceutów, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Spore zapotrzebowanie na pracowników o różnym doświadczeniu i wykształceniu wynika między innymi z niedostosowania dostępnej kadry do potrzeb tutejszych podmiotów gospodarczych. W efekcie walka z bezrobociem stanowi wciąż duże wyzwanie dla Kotliny Kłodzkiej.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego liczba osób bezrobotnych wynosi tu około 6,3 tys., a stopa bezrobocia sięga 12,7% (dane dotyczą maja 2020 r.). Jest to więc wartość wyraźnie wyższa niż średnia krajowa w analogicznym okresie – 6%. Tymczasem i Duszniki-Zdrój, i okolice miejscowości, stanowią tereny wyjątkowo przyjazne do życia. Warunki uzdrowiskowe, zieleń, piękne tereny, ciekawa historia i różnego rodzaju wydarzenia to ważne atuty tych miejsc. Bez wątpienia warto wziąć pod uwagę oferty zatrudnienia w Dusznikach-Zdroju – jest to miejscowość, którą łatwo się zachwycić i której warto dać szansę.