Praca Radków

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 365

Praca w Radkowie

Radków – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Radków to małe, ale niepozbawione zalet miasteczko w województwie dolnośląskim. Leży na terenie powiatu kłodzkiego, stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Radków oraz przynależy do aglomeracji wałbrzyskiej. Jest to bardzo stara miejscowość, do której warto wybrać się w celach turystycznych. Jak natomiast wyglądają kwestie zatrudnienia w tej okolicy? Oto kilka podstawowych informacji, które pomogą zdecydować, czy brać pod uwagę to miasto w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

Miasto Radków jest położone na ziemi kłodzkiej, tuż przy granicy polsko-czeskiej. Na południe od niego rozciąga się wyjątkowo bogaty przyrodniczo i zarazem atrakcyjny turystycznie Park Narodowy Gór Stołowych. Radków stanowi doskonały punkt wypadowy do Szczelińca Wielkiego, najwyższego szczytu tych Gór Stołowych. Malownicze tereny, uważane za jedne z najpiękniejszych w Sudetach, przyciągają amatorów górskich wycieczek oraz wszystkich chcących wypoczywać na świeżym powietrzu w otoczeniu zapierających dech widoków.

W samym miasteczku również jest wiele do zobaczenia, co wiąże się z wielowiekową historią tego miejsca. Radków został lokowany jako miasto już około XIV wieku. Stanowił ośrodek rzemieślniczy – działali tu między innymi utalentowani włókiennicy, których wyroby były wysyłane do różnych krajów europejskich. W XIX wieku większe znaczenie zaczął mieć przemysł, między innymi wydobywczy, związany z odkryciem na tych terenach złóż piaskowca. Co prawda wiele budynków miasteczka nie przetrwało klęsk żywiołowych, niemniej do dziś można podziwiać renesansowy, XVI-wieczny ratusz, w którym obecnie znajduje się siedziba Urzędu Miasta i Gminy Radków. Atrakcje takie jak rynek z okolicznymi kamienicami, budynek starego browaru, XV-wieczne mury obronne, dawne ewangelickie, a obecnie katolickie kościoły św. A. Boboli oraz św. Doroty i inne zabytki przyciągają turystów, zachęcają do spacerów i poznawania miasta, ale też wpływają na atrakcyjność miasteczka jako przyjaznego miejsca, w którym warto się osiedlić.

Radków (województwo dolnośląskie) zamieszkuje około 2,4 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Miejscowość rozciąga się na powierzchni 15,7 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest tu zatem niska, przekracza nieznacznie 160 osób na kilometr kwadratowy. Inne podstawowe dane dotyczące Radkowa to numer kierunkowy – 74, kod pocztowy – 57-420. Tablice rejestracyjne tutejszych aut rozpoczynają się od liter DKL.

Liczne trasy turystyczne, z których można korzystać zarówno w ramach pieszych, jak i rowerowych wycieczek po górach i lasach, przyciągają przyjezdnych w szczególności w okresie letnim. Zimą z kolei warto uprawiać tutaj narciarstwo.

Rynek pracy, oferty pracy – Radków

A jak wygląda sytuacja gospodarcza Radkowa? Nie znajdziemy tu wielkich przedsiębiorstw o rozbudowanych strukturach, ale przede wszystkim małe, często rodzinne biznesy. Zgodnie z rejestrem REGON (stan w maju 2020 r.) na terenie Radkowa działają 264 podmioty gospodarki narodowej, w gminie – 828. Tylko 1 w mieście i łącznie 3 w gminie deklaruje zatrudnienie rzędu 50-249 osób, uzyskując tym samym status jednostki średniej wielkości. Pozostałe podmioty to małe i mikroprzedsiębiorstwa.

Wysokie bezrobocie stanowi jedno z największych wyzwań dla władz powiatu kłodzkiego. Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku podaje, że w czerwcu 2020 r. stopa bezrobocia była na poziomie 12,9%. Jest to wartość znacznie przewyższająca średnią krajową w tym samym okresie – 6,1%. Problemy z zatrudnieniem często są efektem niedostosowania kwalifikacji i wykształcenia do potrzeb tutejszych firm. Brakuje też dużych pracodawców, którzy umożliwialiby rozwój zawodowy i ułatwiali start na rynku pracy na przykład młodym ludziom.

Kto zatem ma największe szanse na etat w Radkowie i okolicy? Informacji na ten temat dostarcza coroczne, ogólnopolskie badanie Barometr zawodów. W 2020 r. w powiecie kłodzkim notuje się największe zapotrzebowanie na pracowników budowlanych (między innymi dekarzy, blacharzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników wykończeniowych) czy pracowników gastronomii (jest niedobór szefów kuchni, kucharzy, kelnerów, barmanów, pomocy kuchennych). Duży deficyt dotyczy też takich zawodów jak kierowca autobusu, fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, nauczyciel przedmiotów zawodowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, tapicer, sprzątaczka, fryzjer i wiele innych.

Szukaj pracy w mieście