Praca Mieroszów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 365

Praca w Mieroszowie

Mieroszów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Mieroszów to niewielka miejscowość położona w powiecie wałbrzyskim, w województwie dolnośląskim. Miasteczko z uwagi na ukształtowanie terenu przyciąga amatorów paralotniarstwa, jest też doskonałym punktem wypadowym do trekkingu po okolicznych górach. Kto może znaleźć zatrudnienie w tej malowniczej miejscowości? Dowiedz się więcej o Mieroszowie i zdecyduj, czy brać go pod uwagę w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

Miejsko-wiejska gmina Mieroszów położona jest u stóp Gór Suchych (Sudety Środkowe). Przez miejscowość przepływa rzeka Ścinawka oraz jej odnoga – Czarny Potok.

Także sam Mieroszów to miejsce atrakcyjne turystycznie i oferujące dobre warunki mieszkaniowe w otoczeniu natury. Jakie są największe atrakcje Mieroszowa i okolic? Przede wszystkim warto pospacerować po mieście, które w całości zostało wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Do godnych uwagi zabytków należy XVII-wieczny kościół Michała Archanioła, wybudowany w miejscu, w którym w średniowieczu stał zamek. Zachwycają też tutejsze dobrze zachowane kamieniczki w stylu barokowym i klasycystycznym.

Będąc w mieście, warto przede wszystkim wypoczywać na świeżym powietrzu. Z Mieroszowa można się wybrać na trekking lub wycieczkę rowerową po Parku Krajobrazowym Sudety Wałbrzyskie. W samym miasteczku życie toczy się spokojniej i wolniej niż w dużych ośrodkach miejskich, co dla wielu stanowi ważny atut tych okolic.

Powierzchnia Mieroszowa wynosi 10,31 kilometrów kwadratowych, z kolei liczba mieszkańców to nieco ponad 4 tys. osób (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Rejestracje mieroszowskich samochodów zaczynają się od DBA, tutejszy numer kierunkowy to 74, a przesyłki do Mieroszowa należy adresować z kodem pocztowym 58-350.

Mieroszów znajduje się tuż przy granicy z Czechami (przejście graniczne Mieroszów-Meziměstí). Miasteczko cechuje rozwinięta infrastruktura transportowa, zapewniająca bardzo dobre połączenia z regionem. Swój początek bierze tutaj droga krajowa nr 35, wiodąca przez Wałbrzych, Świebodzice, Świdnicę do Wrocławia. Na zachód od miasta przebiega droga krajowa nr 5.

Połączenia z okolicznymi miejscowościami zapewnia sieć dróg lokalnych. Odległość od Mieroszowa do centrum Wałbrzycha wynosi tylko 17 kilometrów. By dostać się z miasteczka do Lubawki, trzeba pokonać 18 kilometrów. Trasa z Mieroszowa do Wrocławia ma długość 98 kilometrów, a do czeskiej Pragi – 189 kilometrów. Kto ma szansę znaleźć tu pracę? Mieroszów w dużej mierze korzysta gospodarczo z bliskości stolicy powiatu – wielu mieszkańców Mieroszowa to właśnie w Wałbrzychu znajduje zatrudnienie.

Niemniej w samym mieście oraz gminie również działa sporo firm. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) miasteczko stanowi siedzibę 504 przedsiębiorstw, gmina – 768. W Mieroszowie wszystkie firmy to podmioty mikro– lub małe, w gminie natomiast działają dwa przedsiębiorstwa deklarujące 50-249 pracowników.

Rynek pracy, oferty pracy – Mieroszów

Jak widać na podstawie danych z REGON, pracę oferują zatem zwykle drobni przedsiębiorcy i firmy rodzinne. Mieszkańcy są również zachęcani do otwierania własnej działalności gospodarczej. Aktywizacja zawodowa i pobudzanie ducha przedsiębiorczości są o tyle ważnymi celami władz samorządowych, że poziom bezrobocia w regionie jest znacznie wyższy niż średnia krajowa i wojewódzka. Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu, w maju 2020 r. w powiecie stopa bezrobocia wynosiła 13,8% (w tym samym okresie wskaźnik dla Polski to 6%, a dla województwa dolnośląskiego 5,5%).

W poszukiwaniu w Mieroszowie pracy pomóc mogą informacje opublikowane w prognozie Barometr zawodów 2020 dla powiatu wałbrzyskiego. Pokazuje ona, że zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy na pracowników o różnych kwalifikacjach i doświadczeniu jest w istocie duże.

Brak chętnych do podjęcia zatrudnienia wynika z wielu czynników, między innymi z rozbieżności między oczekiwaniami pracodawców a kwalifikacjami dostępnej kadry. Zgodnie z badaniem największe luki kadrowe dotyczą kilku branż, między innymi motoryzacyjnej (za mało jest mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych), budowlanej (firmy szukają inżynierów budownictwa, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych i specjalistów z różnego rodzaju uprawnieniami), opieki zdrowotnej (przede wszystkim brakuje pielęgniarek i położnych), gastronomii (oferty pracy czekają na kucharzy, pomoce kuchenne, kelnerów i barmanów), oświaty (z zatrudnieniem nie będą mieli problemu nauczyciele przedmiotów zawodowych, klas integracyjnych czy wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych). Ponadto poszukiwani są kandydaci na kierowców ciężarówek, spawacze, elektrycy, elektromechanicy i przedstawiciele wielu innych zawodów.

PUP Mieroszów

Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu. Oddział PUP w Mieroszowie
Adres: Pl. Niepodległości 1, 58-350 Mieroszów
E-mail: wrwami@praca.gov.pl
Telefon: (74) 845 83 56

Szukaj pracy w mieście