Praca Kudowa-Zdrój

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 371

 • Konsultant Oświatowy

  Centrum Kształcenia Językowego The Point   dolnośląskie, Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Strzelin, Polkowice, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Ząbkowice Śląskie  
  specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko
  1 godz.
 • Konsultant ds. Telefonicznej Obsługi Klienta w Szkole Językowej - umawianie spotkań

  Centrum Kształcenia Językowego The Point   dolnośląskie, Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Strzelin, Polkowice, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Ząbkowice Śląskie   praca zdalna
  specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko
  1 godz.

Praca w Kudowie-Zdroju

Kudowa-Zdrój – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kudowa-Zdrój to miejscowość leżąca w obrębie powiatu kłodzkiego i województwa dolnośląskiego. Rozciąga się na wschodnim skraju ziemi kłodzkiej, południowych stokach pogranicza Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego (Sudety Środkowe). Przepływa przez nią rzeka Bystrzyca. Atrakcje Kudowy-Zdroju i okolic znane są w całej Polsce – do tego uzdrowiskowego i malowniczo zlokalizowanego miasteczka na granicy polsko-czeskiej chętnie przyjeżdżają turyści i kuracjusze. A jak wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Czy warto rozważać zatrudnienie się w Kudowie-Zdroju, przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim? Oto kilka podstawowych informacji, które pomogą podjąć decyzję o podjęciu tutaj pracy.

Kudowa-Zdrój to niezbyt liczne miasto – zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (dane z lipca 2020 r.) kudowian jest niespełna 9,9 tys. Warto jednak pamiętać o przyjezdnych, którzy w szczególności w sezonach letnim i zimowym ożywiają miasteczko.

Z kolei powierzchnia miasta wynosi 33,9 kilometrów kwadratowych. Około 40% stanowią użytki rolne, kilkanaście procent to lasy.

Inne podstawowe dane to: numer kierunkowy: 74, tablice rejestracyjne: DKL, kody pocztowe: 57-350 oraz 57-351.

Samo miasteczko sprawia wrażenie miejsca przyjaznego do życia. Znajdujący się w Kudowie-Zdroju rynek, zabytkowe budowle sakralne jak robiąca ogromne wrażenie Czermna Kaplica Czaszek (jedna z trzech tego typu kaplic w Europie), a także Kościół św. Katarzyny, Kościół św. Bartłomieja czy kaplica ewangelicka, a także inne obiekty, np. okoliczne dzwonnice, zachęcają do eksplorowania Kudowy-Zdroju.

Co warto zobaczyć w czasie pierwszej wizyty w mieście? Niezależnie od tego, czy odwiedzamy miasto w celach zdrowotnych, czy nie, bez wątpienia jest to Park Zdrojowy. Sanatoria w Kudowie-Zdroju należą do zabytków – niektóre z nich datuje się na XVIII wiek. To właśnie wówczas powstał pomysł założenia w mieście uzdrowiska. Park Zdrojowy obejmuje powierzchnię niespełna 10 ha w samym centrum miejscowości. Największe wrażenie robi Park Centralny wraz z tutejszymi budynkami, jak muszla koncertowa, Zameczek, Teatr pod Blachą czy Polonia. Warto pamiętać, że uzdrowisko wciąż funkcjonuje, a na przyjezdnych czekają liczne zabiegi prozdrowotne. Szczególnie zaleca się picie tutejszych wód źródlanych.

Do dyspozycji turystów są hotele i pensjonaty, dobrze jest też rozwinięta w Kudowie-Zdroju agroturystyka. Sporo tu różnego rodzaju atrakcji, które zachwycą i dorosłych, i dzieci. Na uwagę zasługują na przykład Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, Szlak Ginących Zawodów, Muzeum Zabawek.

Miejscowość jest też traktowana jako baza wypadowa do pieszych i rowerowych wycieczek po górach. Uzdrowisko oraz atrakcje turystyczne decydują o profilu gospodarczym tej miejscowości. W Kudowie-Zdroju nie znajdziemy wielkich fabryk i rozwiniętego przemysłu, choć widoczne jest pewne zróżnicowanie w rodzajach działalności gospodarczej.

Rynek pracy, oferty pracy – Kudowa-Zdrój

Zgodnie z rejestrem REGON (dane z maja 2020 r.) w gminie miejskiej działa łącznie 1114 podmiotów gospodarki narodowej, w większości mikroprzedsiębiorstw – firm jednoosobowych bądź zatrudniających do 9 pracowników. Średniej wielkości jednostek jest 5 (20-249 pracowników), a dużych nie ma wcale. Odpowiedź na pytanie o pracę w Kudowie-Zdroju nasuwa się samo – najwięcej ofert dotyczy zawodów związanych z działalnością uzdrowiskową, turystyczną, usługową i gastronomiczną.

Warto jednak pamiętać, że mieszkańcy często decydują się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach, co znacznie poszerza możliwości wyboru. Dlatego szukając w Kudowie-Zdroju pracy, warto zajrzeć do corocznego badania Barometr zawodów. Zgodnie z prognozą na 2020 r. pracodawcy z powiatu Kłodzkiego mają największą trudność ze znalezieniem osób chętnych do wykonywania pracy: dekarza, blacharza budowlanego, fizjoterapeuty, masażysty, fryzjera, kelnera, barmana, kierowcy autobusu, krawca, pracownika produkcji odzieży, kucharza, montera instalacji budowlanych.

Duży deficyt dotyczy też profesji nauczyciela praktycznej nauki zawodu, nauczyciela przedmiotów zawodowych, operatora obrabiarek skrawających, pielęgniarki, położnej, pomocy kuchennej, pracownika robót wykończeniowych w budownictwie, spawacza, sprzątaczki, pokojowej, szefa kuchni, ślusarza, tapicera. Jak widać, zapotrzebowanie dotyczy różnego rodzaju specjalistów.

Jest to związane również z często występującym niedostosowaniem kwalifikacji i doświadczenia dostępnej kadry do oczekiwań pracodawców. W efekcie poziom bezrobocia w powiecie kłodzkim należy do wysokich w stosunku do sytuacji kraju. Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku informuje, że w maju 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 12,7% (średnia dla Polski w tym samym okresie to 6%).

W samej Kudowie-Zdroju zarejestrowanych było 323 bezrobotnych. Aktywizacja zawodowa mieszkańców stanowi zatem ważny cel władz samorządowych. Powiat stara się również przyciągnąć inwestorów, których przedsięwzięcia tworzyłyby nowe miejsca pracy. Stawia się w szczególności na biznes ekologiczny, niezmieniający zbytnio środowiska naturalnego, związany z turystyką, rekreacją i usługami.

PUP Kudowa-Zdrój

Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku, Lokalny Punkt Informacji i Konsultacji Kudowa-Zdrój
Adres: ul. Fredry 8, 57-350 Kudowa-Zdrój
Telefon: (74) 866 29 66

Szukaj pracy w mieście