Praca Wschowa Najnowsze oferty pracy: 20

Praca w Wschowie

Wschowa – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Wschowy wynosi 13,8 tys. osób, a powierzchnia miasta to 9,3 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 65 oraz kod pocztowy  67-400. Wschowskie samochody można rozpoznać po oznaczeniu FWS na tablicach rejestracyjnych. 

Wschowa to stolica powiatu wschowskiego. W powiecie znajdują się też miasta Sława i Szlichtyngowa. Odległości między tymi miejscowościami są nieduże. Ze Wschowy do Szlichtyngowej jest 11 kilometrów, a do Sławy – 21 kilometrów. Stosunkowo blisko Wschowy znajdują się też na przykład Leszno (23 kilometry), Głogów (25 kilometrów), Rawicz (55 kilometrów), Zielona Góra (82 kilometry). 

Miasto Wschowa jest węzłem komunikacyjnym, w którym krzyżują się drogi lokalne i ponadlokalne – między innymi DK 12, DW 278, DW 305. Zatrzymują się tu także pociągi (koleją można dojechać np. do Leszna, Głogowa i Zielonej Góry). 

W mieście znajdują się liczne atrakcje. Miasto jest bardzo stare – uzyskało prawa miejskie w 1273 roku. Cieszyło się tytułem miasta królewskiego i rozwijało jako ośrodek rzemiosła, handlu. W czasie rewolucji przemysłowej w XIX wieku we Wschowie powstały zakłady produkcyjne, między innymi cukrownia – dziś już nieczynna. Świadectwem wielowiekowej, nieraz burzliwej historii miasta są liczne zabytki. Do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane jest całe stare miasto. Warto zwrócić uwagę na takie zabytki Wschowy jak XVI-wieczny ratusz, pozostałości miejskich obwarowań, zespół klasztoru franciszkanów, gotycki, XIV-wieczny kościół farny we Wschowie (parafia św. Stanisława) wraz z XIX-wieczną plebanią, dawny ewangelicki kościół Żłóbka Pana Jezusa z basztą, dawną rezydencję jezuitów, w której dziś mieści się oddział Muzeum Ziemi Wschowskiej. 

Wschowa to centralny ośrodek kulturalny i oświatowy w regionie. Do najważniejszych instytucji kultury funkcjonujących w mieście należy wspomniane muzeum (główna siedziba znajduje się przy pl. Zamkowym 2, muzeum obejmuje także Lapidarium Rzeźby Nagrobnej – cmentarz ewangelicki). Ponadto do dyspozycji mieszkańców są Centrum Kultury i Rekreacji, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy. Kształcenie dzieci i młodzieży odbywa się na poziomie przedszkolnym, podstawowym i ponadpodstawowym. We Wschowie są między innymi liceum ogólnokształcące, szkoła branżowa, szkoła muzyczna I stopnia. 

Rynek pracy, oferty pracy – Wschowa

Miasto jest największym ośrodkiem gospodarczym w powiecie. Działają tu producenci ceramiki, żywności, stacji transformatorowych, mebli, umywalek i zlewozmywaków, wody mineralnej, walizek, domów drewnianych, a także tartaki, firmy budowlane, przedsiębiorstwa z branży nieruchomości, sklepy, różnego rodzaju punkty usługowe.

We Wschowie zarejestrowanych jest łącznie 1715 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, stan na koniec stycznia 2021 r., źródło: GUS). Są to:

  • 1632 mikrojednostki (0-9 pracowników),
  • 69 małych jednostek (10-49 pracowników), 
  • 14 średnich jednostek (50-249 pracowników). 

Najwięcej jest:

  • sklepów, hurtowni oraz punktów naprawy samochodów i motocykli – stanowią 21,3% wszystkich wschowskich podmiotów gospodarki, 
  • przedsiębiorstw budowlanych – 17%,
  • firm z branży nieruchomości – 16,7%, 
  • zakładów przemysłowych – 7,6%.

Wschowa przyciąga kandydatów do pracy z całego powiatu. Na kogo czekają oferty zatrudnienia? Wskazówką w tym względzie może być Barometr zawodów, czyli badanie pokazujące zapotrzebowanie na rynkach pracy w całej Polsce. Przykładowo w 2021 r. w powiecie wschowskim wskazano duży deficyt:

  • masarzy i przetwórców ryb, 
  • nauczycieli przedmiotów zawodowych, 
  • pracowników socjalnych. 

Lista profesji deficytowych ma znacznie więcej pozycji i są na niej przedstawiciele różnych branż, np. motoryzacji, gastronomii, oświaty czy budowlanki. 

PUP Wschowa

Pomocą w czasie szukania we Wschowie i okolicy pracy służy także tutejszy urząd pracy:

Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie

Adres: ul. Staroleszczyńska 13, 13A, 67-400 Wschowa
E-mail: ziws@praca.gov.pl
Telefon: (65) 549 74-24

W styczniu 2021 r. w rejestrze urzędu znajdowało się około 1,3 tys. bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie wschowskim była na poziomie 9,5%.