Praca Wschowa Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 940

Praca w Wschowie

Wschowa (lubuskie) – lokalizacja, ludność, transport

Liczba mieszkańców Wschowy wynosi 13,8 tys. osób, a powierzchnia miasta to 9,3 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 65 oraz kod pocztowy  67-400. Wschowskie samochody można rozpoznać po oznaczeniu FWS na tablicach rejestracyjnych. 

Wschowa to stolica powiatu wschowskiego. W powiecie znajdują się też miasta Sława i Szlichtyngowa. Odległości między tymi miejscowościami są nieduże. Ze Wschowy do Szlichtyngowej jest 11 kilometrów, a do Sławy – 21 kilometrów. Stosunkowo blisko Wschowy znajdują się też na przykład Leszno (23 kilometry), Głogów (25 kilometrów), Rawicz (55 kilometrów), Zielona Góra (82 kilometry). 

Miasto Wschowa jest węzłem komunikacyjnym, w którym krzyżują się drogi lokalne i ponadlokalne – między innymi DK 12, DW 278, DW 305. Zatrzymują się tu także pociągi (koleją można dojechać np. do Leszna, Głogowa i Zielonej Góry). 

Wschowa – firmy w liczbach (REGON)

Miasto jest największym ośrodkiem gospodarczym w powiecie. Działają tu producenci ceramiki, żywności, stacji transformatorowych, mebli, umywalek i zlewozmywaków, wody mineralnej, walizek, domów drewnianych, a także tartaki, firmy budowlane, przedsiębiorstwa z branży nieruchomości, sklepy, różnego rodzaju punkty usługowe.

We Wschowie zarejestrowanych jest łącznie 1715 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, stan na koniec stycznia 2021 r., źródło: GUS). Są to:

 • 1632 mikrojednostki (0-9 pracowników),
 • 69 małych jednostek (10-49 pracowników), 
 • 14 średnich jednostek (50-249 pracowników). 

Najwięcej jest:

 • sklepów, hurtowni oraz punktów naprawy samochodów i motocykli – stanowią 21,3% wszystkich wschowskich podmiotów gospodarki, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 17%,
 • firm z branży nieruchomości – 16,7%, 
 • zakładów przemysłowych – 7,6%.

Praca we Wschowie i powiecie wschowskim

Wschowa przyciąga kandydatów do pracy z całego powiatu. Na kogo czekają oferty zatrudnienia? Wskazówką w tym względzie może być Barometr zawodów, czyli badanie pokazujące zapotrzebowanie na rynkach pracy w całej Polsce. Przykładowo w 2021 r. w powiecie wschowskim wskazano duży deficyt:

 • masarzy i przetwórców ryb, 
 • nauczycieli przedmiotów zawodowych, 
 • pracowników socjalnych. 

Lista profesji deficytowych ma znacznie więcej pozycji i są na niej przedstawiciele różnych branż, np. motoryzacji, gastronomii, oświaty czy budowlanki. 

Pomocą w czasie szukania we Wschowie i okolicy pracy służy także tutejszy PUP:

 • Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
  Adres: ul. Łazienna 2, 67-400 Gmina Wschowa
  Telefon: 65 540 28 68

W styczniu 2021 r. w rejestrze urzędu znajdowało się około 1,3 tys. bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie wschowskim była na poziomie 9,5%.