Praca Szczawno-Zdrój Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 92

Praca w Szczawnie-Zdroju

Szczawno-Zdrój to miasto należące do aglomeracji wałbrzyskiej, położone w powiecie wałbrzyskim, w województwie dolnośląskim. Jest miejscowością uzdrowiskową, przyciągającą kuracjuszy chcących podreperować zdrowie, a także turystów pragnących wypocząć w otoczeniu natury. Jakie są największe atrakcje turystyczne Szczawna-Zdroju? Czy warto brać pod uwagę to miasteczko w trakcie poszukiwania pracy w województwie dolnośląskim? Oto krótki profil społeczno-gospodarczy miasta, który pomoże zorientować się, kto powinien w szczególności szukać tu zatrudnienia. 

Szczawno-Zdrój zamieszkuje niespełna 5,6 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta wynosi z kolei 14,74 kilometrów kwadratowych. Żeby dodzwonić się do Szczawna-Zdroju, należy wybrać numer kierunkowy 74. Tablice rejestracyjne okolicznych samochodów zaczynają się od DBA.

Miasteczko położone jest w Górach Wałbrzyskich (część Sudetów Środkowych) na znacznej wysokości – od 400 do 430 metrów nad poziomem morza. Otaczają je malownicze lasy.

Do Szczawna-Zdroju administracyjnie przynależy szczyt Chełmiec o wysokości 851 metrów nad poziomem morza. Miasto może zarazem stanowić doskonały punkt wypadowy do wycieczek po całym Parku Krajobrazowym Gór Wałbrzyskich.

Bogactwo przyrodnicze stanowi wielką zaletę tych okolic. Prócz wzgórz i lasów należy do nich zaliczyć tutejsze wody zdrojowe, znane z właściwości leczniczych od czasów średniowiecza. Uzdrowisko wraz z parkiem zdrojowym powstały na terenie Szczawna-Zdroju w XIX wieku. Z tego okresu pochodzą zabytkowe pawilony, pijalnia wód, muszla koncertowa, altana nad źródłem, teatr zdrowy i wiele innych obiektów, należących do kompleksu sanatoriów Szczawna-Zdroju. Samo miasteczko również jest atrakcyjne turystycznie.

Odwiedzając Szczawno-Zdrój, co warto zobaczyć? Bez wątpienia na uwagę zasługują wieża zegarowa Anny, park szwedzki czy wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina. Szukając największych atrakcji turystycznych Szczawna-Zdroju i okolic, bez wątpienia trzeba zarazem wskazać znajdujący się niedaleko Zamek Książ (w Wałbrzychu).

Jak wygląda sytuacja gospodarcza tej miejscowości? Kto bez problemu znajdzie w Szczawnie-Zdroju pracę? Warto zwrócić uwagę na to, że miasteczko sąsiaduje bezpośrednio z Wałbrzychem, dlatego wielu mieszkańców to właśnie w stolicy powiatu znajduje zatrudnienie. Poszerzony rynek pracy daje większe szanse na znalezienie zatrudnienia zgodnego z zainteresowaniami i dającego satysfakcję.

Jeśli natomiast chodzi o warunki w całym powiecie wałbrzyskim, stopa bezrobocia w końcu czerwca 2020 r. wynosiła w nim 14,0%. Jest to wartość znacznie przewyższająca tę obliczoną dla kraju – 6,1% oraz dla województwa dolnośląskiego – 5,6%. Dlatego przeciwdziałanie bezrobociu, aktywizowanie mieszkańców oraz przyciąganie inwestorów to dziś ważne zadania dla władz samorządowych. W znalezieniu zatrudnienia pomaga Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu. Pod koniec czerwca zarejestrowanych jako bezrobotni było tam około 1,8 tys. mieszkańców powiatu.

Na inwestorów czekają z kolei ulgi podatkowe, tereny przystosowane do prowadzenia działalności i inne ułatwienia zapewniane przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. W samym Szczawnie-Zdroju (gminie miejskiej), zgodnie z rejestrem REGON, w maju 2020 r. działały 1064 podmioty gospodarki narodowej. Znajdziemy tu zarówno mikro- i małe przedsiębiorstwa (tych ostatnich jest 26), jak i średnie podmioty zatrudniające 50-249 osób (łącznie 3) oraz 1 dużą firmę, obejmującą kadrę rzędu 250-999 pracowników.

O szansach na etat dla mieszkańców wiele mówią wyniki prognozy Barometr zawodów 2020, czyli corocznego, ogólnopolskiego badania wykonywanego na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z nim w powiecie wałbrzyskim za mało jest chętnych do pracy i posiadających odpowiednie kwalifikacje pracowników branży motoryzacyjnej (blacharzy i lakierników, elektryków, elektromechaników, mechaników samochodowych), budowlanej (między innymi inżynierów budownictwa, kierowników budowy, pracowników robót wykończeniowych, monterów instalacji budowlanych), transportowej (np. kierowców ciężarówek) czy gastronomicznej (kelnerów, barmanów, kucharzy, pomocy kuchennych).

Duża luka w zatrudnieniu widoczna jest też w budżetówce. Etaty czekają na nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, wychowawców, pielęgniarki czy położne. Zapotrzebowanie na różnorodnych pracowników jest więc znaczne. W powiecie nie ma przy tym żadnego zawodu nadwyżkowego. W przypadku chęci przekwalifikowania się, warto zwrócić się o pomoc do lokalnego urzędu pracy.