Praca Boguszów-Gorce

Najnowsze oferty pracy: 412

Praca w Boguszowie-Gorcach

Boguszów-Gorce – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Boguszów-Gorce to najliczniejsze miasto powiatu wałbrzyskiego (województwo dolnośląskie). Miejscowość może być dobrym wyborem dla osób, które szukają pracy i dogodnych warunków mieszkaniowych w stosunkowo niedużej miejscowości, a zarazem posiadającej wiele zalet dużego miasta i doskonale skomunikowanej z regionem. Na kogo czeka w Boguszowie-Gorcach praca? Jakie są atrakcje tej miejscowości? Poznaj gminę, miasto Boguszów-Gorce.

Miejscowość ma ciekawą historię. Otrzymała prawa miejskie dopiero w latach 70. XX wieku. Tereny te były zamieszkiwane jednak od czasów średniowiecza, a ludność koncentrowała się w dwóch głównych wsiach – Boguszowie i Gorcach. Obie zyskały z czasem status miast, niemniej współczesny Boguszów-Gorce powstał z połączenia aż czterech jednostek administracyjnych – prócz Boguszowa i Gorców były to wsie Kuźnice Świdnickie oraz Stary Lesieniec.

Boguszów-Gorce leży w Sudetach Środkowych, a dokładniej na granicy Gór Kamiennych oraz Gór Wałbrzyskich. Rozciąga się na powierzchni 27,02 kilometrów kwadratowych, na wysokości od 520 do 750 m n.p.m. Od wschodu sąsiaduje bezpośrednio z Wałbrzychem, czerpiąc z bliskości ze stolicą powiatu między innymi korzyści gospodarcze (rozszerzone rynki pracy oraz zbytu dla tutejszych przedsiębiorstw). Od południa z kolei miasto okala Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie, stanowiący atrakcyjny cel wycieczek turystyczno-krajoznawczych. Prócz Wałbrzycha, Boguszyce-Gorce leżą w pobliżu takich większych miast jak Kamienna Góra i Świebodzice. Dla rozwoju miejscowości ogromne znaczenie ma również bliskość granicy polsko-czeskiej, oddalonej zaledwie o około 20 kilometrów.

Jeśli chodzi o największe atrakcje Boguszowa-Gorców, bez wątpienia należą do nich te związane z krajoznawczym trekkingiem po okolicy i uprawianiem sportów w otoczeniu wspaniałej natury. Do dyspozycji miłośników wycieczek pieszych czy rowerowych jest wiele szlaków turystycznych. Zimą można skorzystać z wyciągu, stoku i pojeździć na nartach czy snowboardzie. Warto wspomnieć, że w mieście działają kluby sportowe, np. piłkarskie. Popularnością cieszy się tu również francuska gra pétanque. Sama miejscowość również oferuje kilka ciekawych miejsc do zobaczenia. Można tu uprawiać turystykę industrialną – zobaczyć wieże i maszyny nieczynnych już szybów górniczych Józef i Witold.

Sporo jest też zabytkowych budowli sakralnych, np. XVI-wieczny gotycko-barokowy kościół Świętej Trójcy czy unikatowy XVIII-wieczny kościół ewangelicki. W najstarszej części miasta, dawnym Boguszowie, mieści się też XVIII-wieczny ratusz. Miejscowość zachęca do spacerów i odkrywania jej sekretów. Szukając pracy w województwie dolnośląskim, bez wątpienia warto wziąć pod uwagę Boguszów-Gorce.

Gmina Boguszów-Gorce ciągnie się wzdłuż trasy wojewódzkiej nr 367, łączącej Wałbrzych z Kamienną Górą i wiodącej dalej, ku Jeleniej Górze. Niedaleko przebiega również droga wojewódzka nr 381, wiodąca z Wałbrzycha do Kłodzka i granicy kraju. Boguszyce-Gorce z innymi częściami Polski łączy także linia kolejowa (trasa Wrocław-Jelenia Góra). Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się z kolei we Wrocławiu – mniej więcej 95 kilometrów od centrum miejscowości.

Inne podstawowe informacje: Boguszów-Gorce liczy około 15,3 tys. mieszkańców (dane Głównego Urzędu Statystycznego – czerwiec 2020 r.). Cechuje się dość dużą gęstością zaludnienia – 566,6 osób na kilometr kwadratowy. Strefa numeracyjna obejmująca miasto to 74, a tablice rejestracyjne tutejszych samochodów zaczynają się od liter DBA. Jak wyglądają kwestie Boguszów-Gorce – rynek pracy oraz możliwości prowadzenia biznesu?

Rynek pracy, oferty pracy – Boguszów-Gorce

Z uwagi na tutejsze złoża węgla kamiennego i innych minerałów tradycyjnie rozwijano przemysł wydobywczy i ciężki – aż do połowy lat 90., kiedy władze państwowe podjęły decyzje o zamknięciu okolicznych kopalni. Miejscowość przeszła transformację gospodarczą i współcześnie stawia się tu na sektor usług oraz handel. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo wielu mieszkańców Boguszowa-Gorców znajduje zatrudnienie w pobliskim Wałbrzychu, na przykład w zakładach przemysłowych.

Oferty pracy w powiecie wałbrzyskim czekają na różnego rodzaju specjalistów. Jak informuje doroczne badanie Barometr zawodów, zgodnie z prognozą na 2020 r., grupa profesji deficytowych jest bardzo obszerna i obejmuje kilkadziesiąt pozycji.

Największe braki kadrowe w okolicy dotyczą takich zawodów jak: blacharz, lakiernik samochodowy, elektryk, elektromechanik i elektromonter, inżynier budownictwa, kelner, barman, kierowca samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownik budowy, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, monter instalacji budowlanych, nauczyciel praktycznej nauki zawodu, nauczyciel szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pielęgniarka, położna, pomoc kuchenna, pracownik robót wykończeniowych w budownictwie, spawacz, wychowawca w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

PUP Boguszów-Gorce

Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu, Oddział zamiejscowy w Boguszowie-Gorcach
Adres: ul. Kasprzaka 7, 58-370 Boguszów-Gorce
Telefon: 74 844 92 74

Szukaj pracy w mieście