Praca Świebodzice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 237

 • Inspektor ds. BHP

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   dolnośląskie
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Francja
  specjalista mid / senior
  4 godz.
 • Specjalista ds. Umawiania Spotkań B2B

  Sunday Polska Sp. z o.o.   dolnośląskie praca zdalna
  siedziba firmy: Warszawa
  specjalista (mid)  umowa zlecenie   23,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online
  4 godz.

Praca w Świebodzicach

Świebodzice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Świebodzice to miasto zlokalizowane w południowo-zachodnim krańcu Polski, w powiecie świdnickim (województwo dolnośląskie). Miejscowość stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Świebodzice. Jest to ośrodek gospodarczy i kulturalny o znaczeniu lokalnym. Co oferuje mieszkańcom? Kto ma szansę znaleźć w Świebodzicach pracę i czy warto brać tę miejscowość pod uwagę, przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim? Oto kilka podstawowych informacji o mieście.

Położone jest w malowniczej okolicy, tuż obok Książańskiego Parku Narodowego z najważniejszym zabytkiem tych stron – monumentalnym Zamkiem Książ. Również w samych Świebodzicach znajdziemy ciekawe zabytki i atrakcje, jak chociażby na średniowieczne mury obronne, klasycystyczny ratusz czy XVIII-wieczna Brama Książańska.

Liczba mieszkańców Świebodzic to około 22,7 tys. osób (zgodnie z Głównym Urzędem Statystycznym – lipiec 2020 r.). Miejscowość rozciąga się na powierzchni 30,43 kilometrów kwadratowych. Należy do aglomeracji wałbrzyskiej i bezpośrednio graniczy z tym miastem. Inne większe ośrodki miejskie w okolicy Świebodzic to stolica powiatu – Świdnica (centra miast dzieli tylko 12 kilometrów), Jawor (w odległości 35 kilometrów), Strzegom (miasta dzieli dystans 13 kilometrów).

By dojechać ze Świebodzic do stolicy województwa – Wrocławia, należy pokonać trasę o długości około 65 kilometrów. Świebodzice cechują bardzo dobre połączenia drogowe na poziomie regionalnym i ponadregionalnym. Do najważniejszych tras należą drogi krajowe nr 34 i 35, a także drogi wojewódzkie – przez miejscowość przebiega DW 374, a w pobliżu również DW 375, DW 376, DW 382. Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa pobudza gospodarczo miejscowość, a także poszerza rynek pracy.

Rynek pracy, oferty pracy – Świebodzice

Kto zapewnia w Świebodzicach i okolicy pracę? Miasto obejmuje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park. Prężnie rozwijany jest tu przemysł. Przedsiębiorstwa prowadzą działalność np. związaną z produkcją systemów chłodniczych i grzewczych, produktów rolniczych, zajmują się przetwórstwem spożywczym czy działają w ramach branż samochodowej, logistycznej, energetycznej, budowlanej. W miasteczku rozwija się także handel, usługi czy turystyka.

Różnorodność gospodarcza jest znaczna. W Świebodzicach funkcjonują firmy z kapitałem polskim oraz zagranicznym, a także o różnej wielkości. Według rejestru REGON (maj 2020 r.) na terenie miasta Świebodzice prowadzi działalność 2638 podmiotów gospodarki narodowej. Dwa z nich to duże przedsiębiorstwa deklarujące zatrudnienie od 250 do 999 pracowników. Średnich firm jest więcej – łącznie 21 (kadra rzędu 50-249 osób), a małych, czyli tych zatrudniających od 10 do 49 pracowników – 87. Najliczniejszą grupę tworzą jednoosobowe działalności gospodarcze oraz mikrofirmy do 9 osób – razem jest ich 2528.

Odpowiedzi na pytanie, na kogo czekają w Świebodzicach oferty pracy, dostarcza na przykład cykliczne, ogólnopolskie badanie Barometr zawodów. Jest to prognoza pokazująca zapotrzebowanie na kadrę w poszczególnych powiatach.

Przykładowo w 2020 r. świebodzickie firmy oraz te zlokalizowane w obrębie całego powiatu świdnickiego mają problem ze znalezieniem pracowników z branży budowlanej (np. monterów instalacji budowlanych, murarzy, tynkarzy, pracowników ds. budownictwa drogowego, robotników), kamieniarskiej (tzn. kamieniarzy, operatorów maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych) czy motoryzacyjnej (brakuje blacharzy i lakierników samochodowych, mechaników, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki).

Spore luki kadrowe notuje się też w firmach zajmujących się różnego rodzaju produkcją przemysłową. Oferty pracy czekają na przykład na operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, a także obrabiarek skrawających, monterów różnego rodzaju maszyn i urządzeń, elektryków, elektromechaników, robotników obróbki drewna, spawaczy, pracowników przetwórstwa metali. Ze znalezieniem etatu nie powinni mieć problemu kandydaci poszukujący zatrudnienia w firmach transportowych – magazynierzy czy kierowcy ciężarówek.

Propozycje zatrudnienia kierowane są do nauczycieli języków obcych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarek, położnych, pracowników służb mundurowych, fizjoterapeutów. W Świebodzicach pracę od zaraz powinni także bez problemu znaleźć kasjerzy i sprzedawcy.

Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy, obejmujący również Świebodzice, stopa bezrobocia w powiecie wynosi 6,9% (czerwiec 2020 r.). Jest więc niewiele wyższa od średniej ogólnopolskiej w tym samym okresie (6,1%). 

PUP Świebodzice

Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy, Filia Świebodzice
Adres: Browarowa 1, 58-160 Świebodzice
E-mail: swiebodzice@praca.swidnica.pl
Telefon: (074) 854 05 77, 785 000 198