Praca Ińsko

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 223

Praca w Ińsku

Ińsko to miasto znajdujące się w północno-zachodniej części kraju. Jest malowniczo położone nad jeziorem Ińsko, w sercu Ińskiego Parku Krajobrazowego. W granicach miasta znajduje się również Rezerwat Przyrody Wyspa Sołtyski oraz Rezerwat Przyrody Kamienna Buczyna. Na wschód rozciąga się z kolei jez. Długie, a na południe od miasta – jez. Stubnica.  

Ińsko to ciekawe miasteczko, do którego warto przyjechać na weekend bądź dłuższe wakacje. A kto ma największe szanse na znalezienie w Ińsku pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą sytuacją w mieście. 

Ińsko – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ińsko znajduje się w centralnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie stargardzkim. Dystans między Ińskiem a Szczecinem wynosi około 78 kilometrów. Żeby dostać się z miasteczka do Stargardu (siedziby starostwa powiatowego), trzeba pokonać 41 kilometrów. Pozostałe miasta powiatu stargardzkiego leżą w odległości:

  • Chociwel – 15 kilometrów, 
  • Dobrzany – 18 kilometrów, 
  • Suchań – 31 kilometrów. 

Przez Ińsko przebiega droga wojewódzka nr 151, łącząca miasto bezpośrednio np. z Węgrzynem, Łobzem, Świdwinem, Reczem, Choszcznem, Barlinkiem i Gorzowem Wielkopolskim.

Okolica jest pełna uroku i przyciąga wielbicieli wypoczynku oraz uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Na wczasowiczów czekają kempingi, pola biwakowe, wypożyczalnie kajaków, łódek i innego sprzętu do sportów wodnych. 

Ińsko ma długą, sięgającą średniowiecza historię. Do dziś zachowały się niewielkie fragmenty murów obronnych, ponad stuletnie domy. Różnego rodzaju wydarzenia, koncerty czy warsztaty organizuje Ińskie Centrum Kultury. Działa tu także Biblioteka Publiczna prowadząca literacki klub dyskusyjny. W budynku byłej stacji kolei wąskotorowej znajduje się Izba Pamięci – placówka podległa Muzeum Narodowemu w Szczecinie. 

Liczba mieszkańców Ińska wynosi niespełna 2 tys. osób. Miejscowość zajmuje powierzchnię 7,48 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 91 i kod pocztowy 73-140. 

Ińsko jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej. Gmina rozciąga się na powierzchni 151,01 kilometra kwadratowego. Jej populacja wynosi 3,5 tys. mieszkańców. Dużą część gminy zajmuje wspomniany na wstępie Iński Park Krajobrazowy – jeziora, lasy i wyspa o wysokich walorach naturalnych. Ponadto w gminie znajdują się rozległe tereny rolnicze.

W miejscowości zlokalizowany jest Urząd Gminy i Miasta w Ińsku (adres: ul. Bohaterów Warszawy 38, 73-140 Ińsko, telefon: 91 562 30 25). Z kolei szukający zatrudnienia i wsparcia w kwestiach zawodowych mieszkańcy Ińska mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie (adres: ul. Pierwszej Brygady 35, 73-110 Stargard, telefon: 91 578 40 14).

Rynek pracy, oferty pracy – Ińsko

Ważnym elementem gospodarki miasta jest turystyka i związane z nią usługi. Rozwija się w Ińsku agroturystyka, funkcjonują pensjonaty, hotele, lokale gastronomiczne, wypożyczalnie rowerów, sprzętu wodnego. Przemysł prowadzony jest na niewielką skalę i głównie w branżach drzewnej, meblowej, spożywczej. W mieście działają też producenci np. tworzyw sztucznych na potrzeby kolejnictwa, zbiorników żelbetonowych, węgla drzewnego i inni. Działają tu także liczne sklepy, firmy budowlane. 

W rejestrze REGON prowadzonym przez GUS (stan na 30 listopada 2020 r.) figuruje 230 ińskich podmiotów gospodarki narodowej. Wśród nich tylko 2 mają status jednostek średniej wielkości (50-249 pracowników), a 3 są małe (10-49 miejsc pracy). Pozostałe to mikropodmioty o kadrze rzędu 0-9 zatrudnionych.

Najwięcej jest w mieście firm budowlanych (42), zajmujących się handlem lub naprawą pojazdów (32), punktów usługowych (24), prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (21), zakładów przetwórstwa przemysłowego (20) i jednostek z branży transportowej i magazynowej (17). 

Rynek pracy w miasteczku jest ograniczony, dlatego część mieszkańców Ińska szuka pracy w sąsiednich miejscowościach. Poziom bezrobocia w powiecie stargardzkim jest przy tym nieznacznie niższy od średniej wojewódzkiej. 

Stopa bezrobocia – listopad 2020 r. (źródło: GUS):

  • powiat stargardzki – 8,0%, 
  • woj. zachodniopomorskie – 8,1%, 
  • Polska – 6,1%.

Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów, wykonywanej każdego roku z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w powiecie stargardzkim poszukiwanymi pracownikami są w 2021 r. w szczególności: kierowcy ciężarówek, pracownicy służb mundurowych oraz sprzedawcy i kasjerzy.