Praca Ińsko Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 20

Praca w Ińsku

Ińsko (zachodniopomorskie) – podstawowe informacje

Ińsko znajduje się w centralnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie stargardzkim. Dystans między Ińskiem a Szczecinem wynosi około 78 kilometrów. Żeby dostać się z miasteczka do Stargardu (siedziby starostwa powiatowego), trzeba pokonać 41 kilometrów. Pozostałe miasta powiatu stargardzkiego leżą w odległości:

  • Chociwel – 15 kilometrów, 
  • Dobrzany – 18 kilometrów, 
  • Suchań – 31 kilometrów. 

Przez Ińsko przebiega droga wojewódzka nr 151, łącząca miasto bezpośrednio np. z Węgrzynem, Łobzem, Świdwinem, Reczem, Choszcznem, Barlinkiem i Gorzowem Wielkopolskim.

Liczba mieszkańców Ińska wynosi niespełna 2 tys. osób. Miejscowość zajmuje powierzchnię 7,48 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 91 i kod pocztowy 73-140. 

Ińsko jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej. Gmina rozciąga się na powierzchni 151,01 kilometra kwadratowego. Jej populacja wynosi 3,5 tys. mieszkańców. Dużą część gminy zajmuje wspomniany na wstępie Iński Park Krajobrazowy – jeziora, lasy i wyspa o wysokich walorach naturalnych. Ponadto w gminie znajdują się rozległe tereny rolnicze.

W miejscowości zlokalizowany jest Urząd Gminy i Miasta w Ińsku (adres: ul. Bohaterów Warszawy 38, 73-140 Ińsko, telefon: 91 562 30 25). Z kolei szukający zatrudnienia i wsparcia w kwestiach zawodowych mieszkańcy Ińska mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie (adres: ul. Pierwszej Brygady 35, 73-110 Stargard, telefon: 91 578 40 14).

Ińsko – profil gospodarczy

Ważnym elementem gospodarki miasta jest turystyka i związane z nią usługi. Rozwija się w Ińsku agroturystyka, funkcjonują pensjonaty, hotele, lokale gastronomiczne, wypożyczalnie rowerów, sprzętu wodnego. Przemysł prowadzony jest na niewielką skalę i głównie w branżach drzewnej, meblowej, spożywczej. W mieście działają też producenci np. tworzyw sztucznych na potrzeby kolejnictwa, zbiorników żelbetonowych, węgla drzewnego i inni. Działają tu także liczne sklepy, firmy budowlane. 

W rejestrze REGON prowadzonym przez GUS (stan na 30 listopada 2020 r.) figuruje 230 ińskich podmiotów gospodarki narodowej. Wśród nich tylko 2 mają status jednostek średniej wielkości (50-249 pracowników), a 3 są małe (10-49 miejsc pracy). Pozostałe to mikropodmioty o kadrze rzędu 0-9 zatrudnionych.

Najwięcej jest w mieście firm budowlanych (42), zajmujących się handlem lub naprawą pojazdów (32), punktów usługowych (24), prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (21), zakładów przetwórstwa przemysłowego (20) i jednostek z branży transportowej i magazynowej (17). 

Praca w Ińsku i okolicy

Rynek pracy w miasteczku jest ograniczony, dlatego część mieszkańców Ińska szuka pracy w sąsiednich miejscowościach. Poziom bezrobocia w powiecie stargardzkim jest przy tym nieznacznie niższy od średniej wojewódzkiej. 

Stopa bezrobocia – listopad 2020 r. (źródło: GUS):

  • powiat stargardzki – 8,0%, 
  • woj. zachodniopomorskie – 8,1%, 
  • Polska – 6,1%.

Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów, wykonywanej każdego roku z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w powiecie stargardzkim poszukiwanymi pracownikami są w 2021 r. w szczególności: kierowcy ciężarówek, pracownicy służb mundurowych oraz sprzedawcy i kasjerzy.