Praca Łobez

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 222

Praca w  Łobzie

Łobez to miasto w centralnej części województwa zachodniopomorskiego, na Wysoczyźnie Łobeskiej (Pojezierze Zachodniopomorskie). Miejscowość stanowi ośrodek administracyjny – siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Łobez, a także starostwa powiatu łobeskiego. Ponadto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym w regionie. 

Łobez jest też jednym z ważniejszych ośrodków oświatowych regionu. Znajdują się tu przedszkola, podstawówki, szkoły ponadpodstawowe (w tym branżowe), a także uniwersytet trzeciego wieku. 

Czy trudno o znalezienie w Łobzie pracy? Czytaj dalej i poznaj społeczno-gospodarcze warunki w mieście.

Łobez – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Łobez stanowi centralne i zarazem największe miasto powiatu łobeskiego, zarówno pod względem populacji, jak i zajmowanej powierzchni. Liczba mieszkańców Łobza wynosi około 10 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na terenie o wielkości 12,84 kilometra kwadratowego. 

W powiecie łobeskim, prócz jego stolicy, znajdują się miasta Dobra, Resko i Węgorzyno, a także liczne wsie. Łącznie powiat zamieszkuje niespełna 36,7 tys. osób, a jego powierzchnia wynosi 1065,13 kilometra kwadratowego. 

W mieście Łobez obowiązuje kod pocztowy 73-150 i numer kierunkowy (+48) 91. Samochody i inne pojazdy z powiatu łobeskiego można rozpoznać po literach ZLO na tablicach rejestracyjnych. 

Dojazd do Łobza zapewnia szereg krzyżujących się w tej miejscowości dróg wojewódzkich – nr 147, 148, 151, a także drogi gminne i powiatowe. W mieście zatrzymują się też pociągi (relacji Stargard – Gdańsk). 

Łobez leży w otoczeniu pól i lasów, pomiędzy Drawskim Parkiem Krajobrazowym i Ińskim Parkiem Krajobrazowym. Okolice miasta są atrakcyjne turystycznie. Również przez samo miasteczko wiodą szlaki piesze, rowerowe, kajakowe i konne, pozwalające podziwiać tutejsze bogactwo naturalne. 

Łobez może poszczycić się długą historią – prawa miejskie uzyskał pod koniec XIII wieku. Do ważniejszych zabytków miasta należy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie (rzymskokatolicka parafia Łobez), miejsce pielgrzymek – z uwagi na znajdujące się tu relikwie. Zabytkowe są także budynki należące do stadniny koni oraz pobliski park. Odwiedzając miasto, warto wspiąć się również na Kopiec Rolanda upamiętniający poległych w I wojnie światowej. 

W miejscowości działa kilka instytucji kultury, organizujących różnego rodzaju wydarzenia –  festiwale, konkursy, koncerty i spotkania – a także warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród publicznych placówek znajdują się: Łobeski Dom Kultury oraz biblioteki – miejska i pedagogiczna. 

Rynek pracy, oferty pracy – Łobez

Na inwestorów chcących ulokować kapitał w Łobzie i rozwijać tu firmę czekają tereny przystosowane pod inwestycje i inne udogodnienia w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podstrefa Łobez obejmuje łącznie 24,19 hektarów terenu podzielonych na 3 kompleksy. 

W mieście działają między innymi producenci wyrobów gumowych i konstrukcji stalowych, elementów do systemów nawierzchni kolejowych, mebli, odzieży ochronnej, pelletu drzewnego, szamb betonowych i inni. W Łobzie siedzibę ma też wiele firm budowlanych, rozwija się tu handel i usługi. 

Zgodnie z REGON (stan rejestru na koniec grudnia 2020 r.) w Łobzie prowadzi działalność 1271 podmiotów gospodarki narodowej. Najwięcej jest mikrojednostek (0-9 pracowników) – 1228. Funkcjonują tu także 34 małe podmioty (10-49 pracowników), 8 średnich (50-249 pracowników) i jeden duży zakład pracy (250-999 pracowników). 

Łobez cechuje znaczne zróżnicowanie gospodarcze. Najwięcej jest:

 • sklepów, punktów naprawy pojazdów – stanowią 22% ogółu podmiotów gospodarki, 
 • firm z branży nieruchomości – 13%, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 11,9%, 
 • punktów usługowych – 9%,
 • zakładów przemysłowych – 8,4%, 
 • jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 7,3%, 
 • zakładów opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – 7%. 

Poziom bezrobocia w powiecie łobeskim jest wysoki – w końcu grudnia 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła w nim 18% (źródło: GUS). Znacznie przewyższała więc i średnią wojewódzką (8,3%), i krajową (6,2%). 

Osoby szukające wsparcia w kwestiach zawodowych mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Łobzie:

 • PUP Łobez
  Adres: ul. Niepodległości 13, 73-150 Łobez
  Telefon: 91 397 40 88

W grudniu 2020 r. w rejestrze urzędu zarejestrowanych było około 1,9 tys. bezrobotnych.