Praca Recz Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 24

Praca w Reczu

Recz (zachodniopomorskie) – podstawowe informacje

Rzecz to małe miasto, i pod względem powierzchni, i populacji. Zajmuje teren o wielkości 12,4 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Recza wynosi 2,9 tys. osób. W miasteczku obowiązuje numer kierunkowy (+48) 95 oraz kod pocztowy 73-210. 

Recza na mapie Pomorza Zachodniego należy szukać na wschód od Szczecina – odległość między miastami wynosi 76 kilometrów. Bliżej znajdują się na przykład Stargard (oddalony od Recza o 36 kilometrów), Chociwel (32 kilometry), Węgorzyno (36 kilometrów), Ińsko (22 kilometrów), Kalisz Pomorski (26 kilometrów), Drawno (17 kilometrów), Choszczno (14 kilometrów).

Recz jest dobrze skomunikowana z resztą regionu. Miasto przecinają droga krajowa nr 10, a także droga wojewódzka nr 151 oraz liczne trasy lokalne. Zatrzymują się tu także pociągi (stacja Recz Pomorski, linia kolejowa nr 403 relacji Stargard-Piła).

Miejscowość jest siedzibą władz miasta oraz gminy. Władze samorządowe rezydują w Urzędzie Miejskim w Reczu (adres: ul. Ratuszowa 17, 73-210 Recz, telefon: 95 765 44 61). 

Z kolei osoby szukające zatrudnienia i innych form wsparcia zawodowego mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Choszcznie (adres: ul. Drawieńska 15, 73-200 Choszczno, tel. 95 765 70 91). 

Recz – firmy, wiodące dziedziny działalności zarobkowej

Recz leży w rolniczym regionie i również część mieszkańców miasta prowadzi gospodarstwa rolne oraz agroturystyczne. W miasteczku rozwija się ponadto przemysł (drzewny, meblowy, rolno-spożywczy), handel, usługi i budownictwo. 

Zgodnie z REGON (stan rejestru na koniec 2020 r.) w Reczu funkcjonuje 329 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 315 mikro (0-9 miejsc pracy), 
 • 13 małych (10-49 miejsc pracy), 
 • 1 średnie (50-249 miejsc pracy). 

Najliczniejsze są w mieście:

 • przedsiębiorstwa budowlane – stanowią 25,2% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej, 
 • sklepy i punkty naprawy pojazdów – 15,2%, 
 • zakłady przemysłowe – 10,3%.

Praca w Reczu i okolicach, stopa bezrobocia

Profil gospodarczy miasta jest dość jednorodny, a rynek pracy niewielki. Dlatego część mieszkańców Recza znajduje zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. Stopa bezrobocia w powiecie choszczeńskim jest wysoka – w grudniu 2020 r. wynosiła 18,2% (źródło: GUS). W tym samym okresie wskaźnik dla woj. zachodniopomorskiego był na poziomie 8,%, a dla Polski – 6,2%. 

Wysokie bezrobocie jest wciąż dużym problemem tej okolicy. Z drugiej jednak strony w powiecie choszczeńskim notuje się deficyt poszczególnych grup zawodowych. Kto jest poszukiwany przez lokalnych pracodawców? Jak podaje coroczne badanie Barometr zawodów, w 2021 r. w powiecie choszczeńskim w deficycie na rynku pracy są:

 • pracownicy budowlanki – brukarze, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie;
 • pracownicy produkcji przemysłowej z różnych branż – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze;
 • specjaliści do spraw finansowych – samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości;
 • pracownicy gastronomii – cukiernicy, kucharze, piekarze;
 • pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – logopedzi i audiofonolodzy, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, 
 • pracownicy transportu – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy;
 • inni – fryzjerzy, pracownicy służb mundurowych.

Z drugiej strony trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć przedstawiciele zawodu nadwyżkowego w powiecie choszczeńskim – ekonomiści.