Praca Suchań

Najnowsze oferty pracy: 353

Praca w Suchaniu

Suchań to miasto położone w północno-zachodniej części Polski – w województwie zachodniopomorskim i powiecie stargardzkim. Suchań jest gminą miejsko-wiejską. Miejscowości na mapie kraju należy szukać na wschód od Stargardu i Szczecina, na północ od Gorzowa Wielkopolskiego, w otulinie Ińskiego Parku Krajobrazowego, nad Rzeczycą. 

Życie w tym niewielkim miasteczku toczy się spokojniej niż w dużych miastach. Okolica ma charakter wiejski, na południu Suchonia rozciągają się lasy. Okolica zachęca do wycieczek, na przykład po pobliskim Ińskim Parku Krajobrazowym.

Jak natomiast wyglądają możliwości lokalnego rynku zatrudnienia? Czy trudno o znalezieniu w Suchaniu pracy? Zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi informacjami dotyczącymi tego miasta. 

Suchań – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jak wspomniano na wstępie, Suchań należy do powiatu stargardzkiego. Jest oddalony od Stargardu o 20 kilometrów. Sprawną komunikację między tymi miastami umożliwia droga krajowa nr 10. Z Suchania blisko też do pozostałych miast powiatu: Chociwla (25 kilometrów), Dobrzan (12 kilometrów), Ińska (28 kilometrów). Żeby dostać się z Suchania do stolicy Pomorza Zachodniego – Szczecina, trzeba z kolei pokonać około 65-kilometrową trasę. 

Suchań to miasteczko o długiej historii – uzyskało prawa miejskie pod koniec XV wieku. Do czasów współczesnych przetrwało kilka zabytków. Warto zobaczyć XV-wieczny kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (rzymskokatolicka parafia w Suchaniu), Młyn Dolny i tamę stanowiącą pozostałość po Młynie Górnym. O różnorodną ofertę kulturalną dbają Gminny Dom Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna. Kształcenie dzieci odbywa się na poziomie przedszkolnym i podstawowym. 

Suchań zajmuje powierzchnię 3,57 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi 1,5 tys. osób. W miasteczku obowiązują:

 • kod pocztowy – 73-132, 
 • numer kierunkowy – (+48) 91, 
 • kod rejestracji pojazdów – ZST. 

W Suchaniu znajduje się siedziba władz samorządowych miasta i gminy:

 • Urząd Miejski w Suchaniu
  Adres: ul. Pomorska 72, 73-132 Suchań
  Telefon: 91 562 40 15

Urząd pracy obsługujący mieszkańców Suchania mieści się w Stargardzie:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Stargardzie
  Adres: ul. Pierwszej Brygady 35, 73-110 Stargard
  Telefon: 91 578 40 14

Rynek pracy, oferty pracy – Suchań

Część mieszkańców miasta utrzymuje się z rolnictwa. Zakłady przemysłowe, handlowe i usługowe działają głównie w skali lokalnej. W Suchaniu znajdziemy wiele firm z branży drzewnej – tartaki, producentów mebli, szpul drewnianych do kabli, posadzek, palet. Funkcjonują tu też firmy z branży IT, zakład energetyczny, producent muzyczny i inni. 

Zgodnie z REGON (stan rejestru na koniec grudnia 2020 r.) w Suchaniu działa łącznie 148 podmiotów gospodarki narodowej, wyłącznie mikro (142) i małe (6). Większych zakładów pracy nie ma również na terenie wiejskim gminy Suchań. 

Najczęściej wybierane sekcje PKD suchańskich podmiotów gospodarki to:

 • budownictwo (32 przedsiębiorstwa), 
 • przetwórstwo przemysłowe (31 zakładów),
 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (23 firmy), 
 • transport i gospodarka magazynowa (12 podmiotów). 

Poziom bezrobocia w powiecie stargardzkim jest zbliżony do poziomu wojewódzkiego. Zgodnie z danymi GUS w grudniu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła:

 • w powiecie stargardzkim – 8,2%, 
 • w woj. zachodniopomorskim – 8,3%, 
 • w Polsce – 6,2%. 

W tym czasie w PUP w Stargardzie zarejestrowanych było 3,1 tys. bezrobotnych. 

Jacy specjaliści są poszukiwani w powiecie? Zgodnie z corocznym badaniem Barometr zawodów w 2021 r. notuje się tu duży deficyt kierowców ciężarówek, pracowników służb mundurowych i sprzedawców. 

Lista profesji deficytowych ma jednak znacznie więcej, bo kilkadziesiąt pozycji. Są na niej:

 • z branży budowlanej: betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, murarze i tynkarze, 
 • z branż maszynowej, elektromaszynowej i motoryzacji – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze, technicy mechanicy, 
 • z produkcji przemysłowej w innych branżach – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, masarze i przetwórcy ryb, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy poligraficzni, robotnicy obróbki drewna i stolarze, 
 • z transportu – kierowcy autobusów, listonosze i kurierzy, 
 • z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – lekarze, operatorzy aparatury medycznej, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • z gastronomii – kucharze, szefowie kuchni, 
 • z edukacji – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych,
 • z księgowości – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, 
 • z pozostałych usług– fryzjerzy. 

Szukaj pracy w mieście