Praca Chociwel Najnowsze oferty pracy: 1

 • PZU Życie S.A.
  Bobolice, Mielno, Polanów, Sianów, Białogard, Karlino, Tychowo, Kołobrzeg, Gościno, Goleniów, Maszewo, Nowogard, Stepnica, Stargard, Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Choszczno, Drawno, Pełczyce, Recz, Lipiany, Pyrzyce, Barlinek, Dębno, Myślibórz
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  umowa agencyjna
  4 godz.
  Obserwuj

Praca ZACHODNIOPOMORSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Chociwlu

Chociwel – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Chociwel to jedno z pięciu miast należących do powiatu stargardzkiego. Pozostałymi są: Stargard (siedziba władz powiatowych), Dobrzany, Ińsko i Suchań. Na mapie Pomorza Zachodniego Chociwla należy szukać na mniej więcej w połowie drogi między Stargardem i Drawskiem Pomorskim. Te trzy miasta łączy droga krajowa nr 20 (która wiedzie do Szczecinka i dalej w kierunku Gdyni). 

Chociwel ma średniowieczny rodowód – pierwszy gród powstał tu około X wieku, a statusem miasta cieszy się od XIV wieku. Odwiedzając miejscowość, warto zwrócić uwagę na XVI-wieczną gotycką katedrę – kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu. Zachowały się także fragmenty miejskich obwarowań. W mieście kultywowana jest ciekawa tradycja kulinarna – wytwarza się tu chleb wiejski wojenny. 

Liczba mieszkańców Chociwla wynosi 3,1 tys. osób. Miasteczko zajmuje powierzchnię 3,67 kilometra kwadratowego powierzchni. Obowiązują w nim kod pocztowy 73-120 i numer kierunkowy (+48) 91. Tutejsze samochody można rozpoznać po literach ZST na tablicach rejestracyjnych. 

Chociwel stanowi siedzibę władz gminy miejsko-wiejskiej. Gmina rozciąga się na terenie o wielkości 160,57 kilometra kwadratowego, a jej populacja wynosi 5,9 tys. mieszkańców. 

W Chociwlu zlokalizowane są takie instytucje jak Urząd Miejski w Chociwlu, Dom Kultury,  Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. 

Miasto leży w malowniczej okolicy którą cechuje bardzo duży potencjał turystyczny. Nie jest on jednak wciąż w pełni wykorzystana – niewielki procent mieszkańców miasta prowadzi działalność związaną z obsługą ruchu turystycznego. 

W Chociwlu nie ma też rozwiniętego przemysłu poza głównie niewielkimi zakładami z branży meblowej, spożywczej, tworzyw sztucznych. Ponadto w mieście znajduje się tartak prowadzący produkcję komponentów na potrzeby szwedzkiego koncernu meblowego. Część mieszkańców Chociwla utrzymuje się z rolnictwa, prowadzi firmy budowlane, sklepy i punkty usługowe.

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, listopad 2020 r.) w Chociwlu działalność prowadzi 321 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 3 średniej wielkości (50-249 pracowników), 
 • 4 małe (10-49 pracowników), 
 • 314 mikro (0-9 pracowników). 

Najczęściej wybierane sekcje PKD podmiotów gospodarki w Chociwlu to:

 • budownictwo – 27,5% ogółu jednostek, 
 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 15,9%, 
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 10,9%, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 9,0%.

Rynek pracy, oferty pracy – Chociwel

Chociwel tworzy niewielki rynek pracy, dlatego szukając zatrudnienia w tej okolicy, warto brać pod uwagę cały powiat. Poziom bezrobocia w powiecie stargardzkim jest przy tym zbliżony do średniej wojewódzkiej. 

Stopa bezrobocia wg GUS (listopad 2020 r.):

 • powiat stargardzki – 8,0%, 
 • woj. zachodniopomorskie – 8,1%, 
 • Polska – 6,1%. 

Szukający zatrudnienia mieszkańcy Chociwla mogą liczyć na wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie. W listopadzie 2020 r. w jego rejestrze znajdowało się około 3 tys. bezrobotnych. 

 • PUP Stargard
  Adres: ul. Pierwszej Brygady 35, 73-110 Stargard
  Telefon: 91 578 40 14

Do kogo kierowane są w okolicy Chociwla oferty pracy? W 2020 r. w powiecie stargardzkim najbardziej poszukiwanymi pracownikami są kierowcy ciężarówek, sprzedawcy i kasjerzy, a także pracownicy służb mundurowych (źródło: Barometr zawodów – Prognoza zapotrzebowania na pracowników).