Praca Choszczno

Najnowsze oferty pracy: 444

Praca w Choszcznie

Choszczno jest miastem zlokalizowanym w północno-zachodniej części Polski, niedaleko Szczecina i Stargardu. Miejscowość leży na malowniczym Pojezierzu Choszczeńskim, nad jeziorem Kluki i nieopodal jezior Żeńsko oraz Raduń. Miasteczko otaczają pola i kompleksy leśne, na wschód od niego rozciąga się natomiast Drawski Park Narodowy. 

Choszczno to przyjazne miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. O różnorodną ofertę kulturalną i rekreacyjną dbają takie instytucje jak Choszczeński Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Rekreacyjno-Sportowe. 

Kto ma największe szanse na znalezienie w Choszcznie pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczymi warunkami panującymi w mieście. 

Choszczno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Choszczno pełni ważne funkcje administracyjne, gospodarcze, kulturalne w regionie. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Choszczno, a także powiatu choszczeńskiego. W granicach powiatu zlokalizowane są jeszcze 3 inne miasta – Drawno, Pełczyce i Recz, a także liczne wsie. 

Z uwagi na położenie w okolicy o wysokich walorach przyrodniczych, Choszczno ma duży potencjał turystyczny. Urlopowiczów może przyciągać również samo miasteczko. Do spacerów zachęca starówka, w całości wpisana do rejestru zabytków. Zachowały się również nieduże fragmenty murów obronnych miasta. Warto zwiedzić także tutejszy gotycki kościół Narodzenia NMP.

Znajdują się tu takie instytucje jak:

 • Urząd Miejski w Choszcznie 
  Adres: ul. Wolności 24, 73-200 Choszczno
  Telefon: 95 765 93 00
 • Starostwo Powiatowe w Choszcznie
  Adres: ul. Nadbrzeżna 2, 73-200 Choszczno
  Telefon: 95 748 89 31

Miasto zajmuje powierzchnię 9,58 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Choszczna to z kolei (+48) 95. Gmina rozciąga się na terenie o powierzchni 246,28 kilometra kwadratowego, jej populacja wynosi natomiast 22 tys. mieszkańców. 

W Choszcznie obowiązuje numer kierunkowy (+48) 95. W powiecie choszczeńskim tablice rejestracyjne pojazdów mają oznaczenie ZCH. 

Infrastruktura transportowa Choszczna obejmuje drogi lokalne i ponadlokalne. Miasto przecinają między innymi drogi wojewódzkie nr 151, 160 i 175. Niedaleko są zlokalizowane takie większe miejscowości jak Stargard (oddalony o 35 kilometrów), Kalisz Pomorski (39 kilometrów), Barlinek (29 kilometrów), Myślibórz (60 kilometrów), Gorzów Wielkopolski (61 kilometrów). 

Miasto stanowi ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Rozwijana jest w nim turystyka i związane z nią usługi. W Choszcznie nie znajdziemy wielu dużych zakładów przemysłowych, ani takich, które silnie ingerują w środowisko naturalne. Działają tu natomiast liczne firmy z branży meblowej, a także na przykład producenci odzieży, paszy, prętów i innych elementów metalowych czy firma z branży motoryzacyjnej z kapitałem niemieckim. 

Zgodnie z prowadzonym przez GUS rejestrem REGON (stan na koniec listopada 2020 r.) w Choszcznie funkcjonuje 1717 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 2 duże, zatrudniające 250-999 pracowników, 
 • 11 średnich, zatrudniających 50-249 pracowników, 
 • 60 małych, zatrudniających 10-49 pracowników, 
 • 1644 mikro, zatrudniających 0-9 pracowników. 

Miasto cechuje duża dywersyfikacja, jeśli chodzi o rodzaje prowadzonej działalności. Najczęściej wybieranymi sekcjami PKD choszczeńskich podmiotów gospodarki są:

 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 16,7%, 
 • budownictwo – 14,4%, 
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 12,6%, 
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 9,4%, 
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 9,2%, 
 • pozostała działalność usługowa – 8,2%, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 6,8%. 

Rynek pracy, oferty pracy Choszczno

Miasto stwarza różnorodne możliwości zatrudnienia. Rynek pracy nie jest jednak duży, dlatego część osób decyduje się na szukanie zatrudnienia także w okolicznych miejscowościach lub za granicą. 

Poziom bezrobocia w powiecie choszczeńskim trzeba określić jako wysoki. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w listopadzie 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła w nim 17,3%. Dla porównania, w tym samym okresie wskaźnik dla woj. zachodniopomorskiego był na poziomie 8,1%, a dla Polski – 6,1%. Walka z bezrobociem i wspieranie lokalnej przedsiębiorczości to zatem wciąż pilne zadania stojące przed władzami samorządowymi. 

Duże bezrobocie nie oznacza jednak, że w powiecie choszczeńskim nie ma ofert pracy. Rozglądając się za etatem, warto sprawdzić prognozę Barometr zawodów wykonywaną każdego roku z polecenia resortu pracy. W 2021 w powiecie choszczeńskim notuje się deficyt przedstawicieli 24 grup zawodowych. Na liście znajdują się między innymi pracownicy budownictwa, gastronomii, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a także kierowcy autobusów i ciężarówek, fryzjerzy, księgowi, stolarze czy pracownicy służb mundurowych. Z kolei w nadwyżce wskazano tylko jeden zawód: ekonomista.

PUP Choszczno

Adres: ul. Drawieńska 15, 73-200 Choszczno
E-mail: szch@praca.gov.pl lub sekretariat@pupchoszczno.pl
Telefon: 95 765 70 91 do 92

Szukaj pracy w mieście