Choszczno (zachodniopomorskie) – podstawowe informacje
Choszczno pełni ważne funkcje administracyjne, gospodarcze, kulturalne w regionie. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Choszczno, a także powiatu choszczeńskiego. W granicach powiatu zlokalizowane są jeszcze 3 inne miasta – Drawno, Pełczyce i Recz, a także liczne wsie.
Znajdują się tu takie instytucje jak:
- Urząd Miejski w Choszcznie
Adres: ul. Wolności 24, 73-200 Choszczno
Telefon: 95 765 93 00
- Starostwo Powiatowe w Choszcznie
Adres: ul. Nadbrzeżna 2, 73-200 Choszczno
Telefon: 95 748 89 31
- Powiatowy Urząd Pracy w Choszcznie
Adres: Drawieńska 15, 73-200 Choszczno
Telefon: 95 765 70 91
Miasto zajmuje powierzchnię 9,58 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Choszczna to z kolei (+48) 95. Gmina rozciąga się na terenie o powierzchni 246,28 kilometra kwadratowego, jej populacja wynosi natomiast 22 tys. mieszkańców.
W Choszcznie obowiązuje numer kierunkowy (+48) 95. W powiecie choszczeńskim tablice rejestracyjne pojazdów mają oznaczenie ZCH.
Infrastruktura transportowa Choszczna obejmuje drogi lokalne i ponadlokalne. Miasto przecinają między innymi drogi wojewódzkie nr 151, 160 i 175. Niedaleko są zlokalizowane takie większe miejscowości jak Stargard (oddalony o 35 kilometrów), Kalisz Pomorski (39 kilometrów), Barlinek (29 kilometrów), Myślibórz (60 kilometrów), Gorzów Wielkopolski (61 kilometrów).
Choszczno – firmy, wiodące dziedziny działalności gospodarczej
Miasto stanowi ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Rozwijana jest w nim turystyka i związane z nią usługi. W Choszcznie nie znajdziemy wielu dużych zakładów przemysłowych, ani takich, które silnie ingerują w środowisko naturalne. Działają tu natomiast liczne firmy z branży meblowej, a także na przykład producenci odzieży, paszy, prętów i innych elementów metalowych czy firma z branży motoryzacyjnej z kapitałem niemieckim.
Zgodnie z prowadzonym przez GUS rejestrem REGON (stan na koniec listopada 2020 r.) w Choszcznie funkcjonuje 1717 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:
- 2 duże, zatrudniające 250-999 pracowników,
- 11 średnich, zatrudniających 50-249 pracowników,
- 60 małych, zatrudniających 10-49 pracowników,
- 1644 mikro, zatrudniających 0-9 pracowników.
Miasto cechuje duża dywersyfikacja, jeśli chodzi o rodzaje prowadzonej działalności. Najczęściej wybieranymi sekcjami PKD choszczeńskich podmiotów gospodarki są:
- handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 16,7%,
- budownictwo – 14,4%,
- działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 12,6%,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 9,4%,
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 9,2%,
- pozostała działalność usługowa – 8,2%,
- przetwórstwo przemysłowe – 6,8%.
Praca – Choszczno (zachodniopomorskie)
Miasto stwarza różnorodne możliwości zatrudnienia. Rynek pracy nie jest jednak duży, dlatego część osób decyduje się na szukanie zatrudnienia także w okolicznych miejscowościach lub za granicą.
Poziom bezrobocia w powiecie choszczeńskim trzeba określić jako wysoki. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w listopadzie 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła w nim 17,3%. Dla porównania, w tym samym okresie wskaźnik dla woj. zachodniopomorskiego był na poziomie 8,1%, a dla Polski – 6,1%. Walka z bezrobociem i wspieranie lokalnej przedsiębiorczości to zatem wciąż pilne zadania stojące przed władzami samorządowymi.
Duże bezrobocie nie oznacza jednak, że w powiecie choszczeńskim nie ma ofert pracy. Rozglądając się za etatem, warto sprawdzić prognozę Barometr zawodów wykonywaną każdego roku z polecenia resortu pracy. W 2021 w powiecie choszczeńskim notuje się deficyt przedstawicieli 24 grup zawodowych. Na liście znajdują się między innymi pracownicy budownictwa, gastronomii, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a także kierowcy autobusów i ciężarówek, fryzjerzy, księgowi, stolarze czy pracownicy służb mundurowych. Z kolei w nadwyżce wskazano tylko jeden zawód: ekonomista.