Praca Gubin

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 333

Praca w Gubinie

Gubin to miasteczko w zachodniej Polsce, leżące przy granicy z Niemcami, w województwie lubuskim i powiecie krośnieńskim. Miejscowość jest lokalnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym. Warto dodać, że polski Gubin w całości leży na prawym brzegu Odry. Gubin lewobrzeżny to miasto niemieckie. 

Miejscowość znajduje się w malowniczej okolicy – otaczają ją parki krajobrazowe (Krzesiński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa, parki po niemieckiej stronie granicy). Bogactwo naturalne zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu, wycieczek krajoznawczych, spływów kajakowych. 

Gubin, woj. lubuskie

Gubin to dobre miejsce do rozwijania się zawodowo. Kto ma największe szanse na znalezienie w Gubinie pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

Gubin – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Gubin to gmina miejska i zarazem siedziba władz gminy wiejskiej Gubin. Obie gminy – miejska i wiejska – leżą w powiecie krośnieńskim. Stolicą powiatu jest Krosno Odrzańskie. W granicach powiatu znajdują się też gminy wiejskie: Bobrowice, Bytnica, Dąbie i Maszewo. 

W Gubinie działają takie instytucje jak:

 • Urząd Miejski w Gubinie
  Adres: ul. Piastowska 24, 66-620 Gubin
 • Urząd Gminy Gubin
  Adres: ul. Obrońców Pokoju 20, 66-620 Gubin

Historia Gubina jest długa – prawa miejskie otrzymał w pierwszej połowie XIII wieku. Miasteczko było świadkiem wielu wojen i w ciągu wieków znajdowało się w obrębie różnych państw (Czech, Saksonii, Prus, Polski, Niemiec). Gubin został w znacznym stopniu zniszczony w czasie II wojny światowej. W tym okresie w mieścił się tutaj również nazistowski obóz koncentracyjny. Gubin prawobrzeżny został przyłączony do Polski w 1945 r., w efekcie ustaleń na konferencji jałtańskiej. 

Do czasów współczesnych zachowało się kilka zabytków z różnych okresów, np. fragmenty średniowiecznych murów, Wieża Ostrowska, Wieża Dziewicza, bramy miejskie, ratusz, katedra Świętej Trójcy, domy w najstarszej części miasta. Inne ciekawe miejsca w Gubinie to m.in. Wyspa Teatralna, zabytkowe parki, Izba Muzealna Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej w Gubinie. 

Liczba mieszkańców miasta Gubin wynosi 16,6 tys. osób. Rozciąga się ono na terenie o wielkości 20,68 kilometra kwadratowego. Z kolei gminę wiejską zamieszkuje 7,3 tys. osób, a jej powierzchnia wynosi 379,73 kilometra kwadratowego. Cały powiat krośnieński ma 54,8 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 1391 kilometrów kwadratowych.

Gubin leży niedaleko takich miast jak wspomniane Krosno Odrzańskie (dystans 32 kilometrów), Cybinka (trasa samochodowa ma 58 kilometrów), Zielona Góra (59 kilometrów), Lubsko (28 kilometrów), Nowogród Bobrzański (47 kilometrów) i inne. Blisko stąd także do niemieckich miast np. Chociebuża (46 kilometrów), Eisenhüttenstadtu (27 kilometrów), Berlina (148 kilometrów). 

Gubin jest dobrze skomunikowany z okolicznymi miejscowościami. Obwodnicę miasta tworzy droga krajowa nr 32, wiodąca do Zielonej Góry i Poznania. W miasteczku początek biorą także drogi wojewódzkie nr 138, 286. Gęsta jest siatka tras lokalnych. 

Lokalizacja przy granicy polsko-niemieckiej, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa i bliskość dużych ośrodków miejskich napędzają rozwój tej miejscowości. Gubin stanowi ośrodek handlowo-usługowy. Działają tu liczne firmy budowlane, prowadzona jest zarazem produkcja przemysłowa, między innymi w ramach branż tekstylnej, drzewnej, meblowej.

Zgodnie z REGON (stan rejestru na koniec grudnia 2020 r., źródło: GUS) w Gubinie funkcjonuje 2319 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 1 duży (250-999 pracowników), 12 średnich (50-249 pracowników), 52 małe (10-49 pracowników) i  2254 mikro (0-9 pracowników). 

Rynek pracy, oferty pracy – Gubin

Brak jednej dominującej branży w mieście przekłada się na zróżnicowanie na rynku pracy. Na kogo czekają w okolicy Gubina oferty pracy? By odpowiedzieć na to pytanie, warto zajrzeć do Barometru zawodów – ogólnopolskiego badania zapotrzebowania na rynku pracy, wykonywanego z inicjatywy resortu pracy. 

Przykładowo, w 2021 r. w powiecie krośnieńskim wskazano kilkadziesiąt grup zawodów deficytowych. Brakuje chętnych do pracy i spełniających kryteria pracodawców:

 • pracowników budownictwa (m.in. brukarzy, monterów instalacji budowlanych, murarzy, operatorów sprzętu do robót ziemnych), 
 • pracowników motoryzacji i innej produkcji przemysłowej (oferty czekają na przykład na elektromechaników, operatorów obrabiarek skrawających, specjalistów ds. organizacji produkcji),
 • pracowników gastronomii (wakaty są dostępne także dla cukierników, piekarzy), 
 • pracowników opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (notuje się zapotrzebowanie m.in. na lekarzy, logopedów i audiofonologów, pracowników socjalnych, pielęgniarki, psychologów, ratowników medycznych), 
 • pracowników oświaty (luka kadrowa dotyczy nauczycieli z różnymi specjalnościami), 
 • pracowników księgowości (np. samodzielnych księgowych, specjalistów ds. finansowych). 

Lista zawodów deficytowych jest dłuższa i warto się z nią zapoznać. W mieście nie wskazano żadnej profesji nadwyżkowej. 

PUP Gubin

Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie Odrzańskim, Filia w Gubinie
Adres: ul. Obrońców Pokoju 20, 66-620 Gubin

Szukaj pracy w mieście