Praca Jeziorany

Najnowsze oferty pracy: 467

 • Doradca Klienta D2D (Fotowoltaika)

  ESOLEO Sp. z o.o.   warmińsko-mazurskie  
  specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
  14 godz.
 • Malarz - Szpachlarz

  Danwood S.A.   warmińsko-mazurskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny  umowa o pracę
  1 dni

Praca w Jezioranach

Jeziorany leżą w centralnej części Warmii, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. 

Miasto jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy. Gmina znajduje się w obrębie terytorium Zielonych Płuc Polski – to najmniej zanieczyszczona część kraju. Troska o stan środowiska ma wpływ na rodzaj prowadzonych tu inwestycji, sprawia, że Jeziorany i okolice to kierunek atrakcyjny do życia, o dużym potencjale turystycznym.

Miasto jest lokalnym ośrodkiem gospodarczym – działa tu niewiele ponad 200 firm, a w zdecydowanej przewadze są to mikroprzedsiębiorstwa, także te oparte o samozatrudnienie. Miasto to przede wszystkim centrum handlowo-usługowe dla rolniczej gminy. Jeśli zaś chodzi o przemysł, rozwijają się głównie branże odzieżowa i metalowa, przetwórstwo rolno-spożywcze.

Jak wygląda lokalny rynek pracy? Czy Jeziorany i okolice sprzyjają osobom poszukującym zatrudnienia? Gdzie można znaleźć wakat i co robić w mieście po pracy? Oto zbiór najważniejszych informacji o mieście. 

Jeziorany – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W Jezioranach mieszka 3,1 tys. osób, a powierzchnia miasta jest równa 3,4 kilometra kwadratowego. Na gminę składa się miasto i 22 sołectwa, łącznie 28 miejscowości

Jeziorany leżą na północny wschód od Olsztyna – ze stolicą województwa dzieli je 35 km. Miasto rozciąga się w środkowej części Pojezierza Mazurskiego, w dorzeczu Łyny. To tereny malownicze, pełne jezior – na obszarze gminy jest ich 9, a wokół dwóch przyległych do jej granic akwenów (jeziora Blanki i Luterskie) zorganizowano tereny rekreacyjne.

Na układ komunikacyjny miejscowości składa się sieć połączeń lokalnych – drogi powiatowe i gminne, a także dwie drogi wojewódzkie: nr 593 (relacji Miłakowo – Reszel) i nr 595 (łącząca Jeziorany z Barczewem). W miejscowości Kikity znajduje się lądowisko dla małych samolotów (do 5700 kg), szybowców, lotni i motolotni.

Niedaleko Jezioran leżą takie miasta jak Bisztynek, Biskupiec, Barczewo, Lidzbark Warmińskim, Dobre Miasto, Reszel. 

Jeśli chodzi o turystykę, w Jezioranach znaleźć można nie tylko jeziora i tereny pełne zieleni, ale też ciekawe zabytki. Dzieje miejscowości są bowiem bardzo długie. Lokację miejską Jeziorany uzyskały w 1338 r. Miasto założono obok zamku biskupów warmińskich wzniesionego na miejscu pruskiego grodu. Z zamku w Jezioranach do dziś zachowały się jedynie fragmenty narożnej wieży, murów i piwnice skrzydła zachodniego.

Warto zobaczyć także rynek, przy którym znajduje się gotycki kościół z XIV w. (parafia św. Bartłomieja w Jezioranach), kaplicę św. Krzyża, willę "Zameczek". W mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych, m.in. Dożynki Gminne czy Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych, koncerty, jarmarki świąteczne. Działa tu hala sportowa, stadion miejski. Najważniejszą atrakcją okolicy są jednak jeziora – czyste wody i dobrze zorganizowane zaplecze rekreacyjne wokół akwenów.

Rynek pracy, oferty pracy – Jeziorany

Miasta w województwie warmińsko-mazurskim to w zdecydowanej większości lokalne ośrodki gospodarcze z drobnym przemysłem. Większe inwestycje skupiają się przede wszystkim w Olsztynie, a w całym regionie dominuje drobny, nieingerujący w stan środowiska naturalnego przemysł, ekologiczne rolnictwo i turystyka. Także Jeziorany nie stanowią lokalizacji dużych inwestycji. W mieście działają (wg stanu REGON na koniec lutego 2021 r.) 243 podmioty gospodarki narodowej:

 • 230 mikro (0-9 pracowników),
 • 11 małych (10-49 pracowników),
 • 2 średnie (50-249 pracowników).

Najwięcej firm w Jezioranach zajmuje się:

 • handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów samochodowych – 58 podmiotów,
 • budownictwem – 43 podmioty,
 • działalnością usługową (np. indywidualną w różnym zakresie, naprawą urządzeń i sprzętów domowych, komputerów) – 26 podmiotów,
 • działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości – 24 podmioty,
 • przetwórstwem przemysłowym – 16 podmiotów,
 • działalnością profesjonalną, naukową i techniczną – 15 podmiotów.

Jak widać, Jeziorany oferują ograniczone możliwości rozwoju zawodowego, a rynek pracy jest niewielki. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w powiecie olsztyńskim wynosi (stan na luty 2021 r.) 11,1%, w Olsztynie – 3,7%. Średni wskaźnik dla województwa warmińsko-mazurskiego to 10,7%. Dla porównania poziom krajowy jest znacznie niższy, równy 6,5%.

Osoby bezrobotne i poszukujące pracy, ale także przedsiębiorcy chcący uzupełnić luki kadrowe, mogą zgłaszać się do Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego bądź jednej z filii urzędu – w Dobrym Mieście lub Biskupcu.

Szukaj pracy w mieście