Praca Pasym Najnowsze oferty pracy: 2

 • PZU Życie S.A.
  Miłakowo, Miłomłyn, Morąg, Ostróda, Szczytno, Pasym, Wielbark, Nidzica, Olsztyn, Mrągowo, Mikołajki, Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Węgorzewo, Gołdap, Ełk, Olecko
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  8 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie
  Pasym
  11 dni
  Obserwuj

Praca WARMIŃSKO-MAZURSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Pasymiu

Pasym  – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Pasym liczy 2,5 tys. mieszkańców, zajmuje powierzchnię o wielkości 15 kilometrów kwadratowych. 

Gmina Pasym z kolei rozciąga się na terenie 149 kilometrów kwadratowych i zamieszkiwana jest przez 5,3 tys. osób.

Pasym leży w odległości 20 km od powiatowego Szczytna i 32 km od stolicy województwa – Olsztyna. Inne sąsiednie miejscowości to Barczewo, Biskupiec, Wielbark, Olsztynek czy Jeziorany.

Na układ komunikacyjna Pasymia składają się drogi lokalne – gminne i powiatowe – a także jedna droga krajowa – nr 53. 

Co znajdą turyści w mieście i gminie Pasym? Mazury to uwielbiany przez Polaków kierunek urlopowy. Jeziora, lasy i urokliwe małe miasteczka gwarantują odcięcie się od wielkomiejskiego zgiełku. Także leżący na Pojezierzu Olsztyńskim Pasym do zaoferowania ma niemało atrakcji. To dobry wybór dla miłośników sportów wodnych, plażowania, wędkarstwa, wędrówek po lesie. W mieście znaleźć można zabytki, np. ratusz z 1855 r., fragmenty średniowiecznych murów obronnych, wieża ciśnień, kościół ewangielicko-augsburski i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Pasymiu działa też muzeum regionalne.

Rynek pracy, oferty pracy  – Pasym

Województwo warmińsko-mazurskie odznacza się stopą bezrobocia znacznie przewyższającą poziom krajowy. W lutym 2021. wskaźnik dla województwa wynosił 10,7%, dla kraju 6,5% (dane GUS). Stopa bezrobocia dla powiatu szczycieńskiego jest z kolei zbliżona do średniej wojewódzkiej i wynosiła 10,5%. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie zarejestrowanych było 2,4 tys. osób. PUP zlokalizowany jest przy ul. Wincentego Pola 4 i obsługuje mieszkańców wszystkich gmin w powiecie.

Pomimo dość wysokiego wskaźnika bezrobocia w powiecie znaleźć można stanowiska, z których obsadzeniem pracodawcy mają trudności. Badanie Barometr zawodów, prowadzone raz w roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawia listę grup zawodów deficytowych, w równowadze i nadwyżce względem dostępnych ofert pracy. Kto ma największe szanse znaleźć w Pasymiu, Szczytnie bądź pozostałych miejscowościach powiatu zatrudnienie od zaraz? W deficycie są kandydaci do pracy jako:

 • cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
 • lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,
 • mechanicy pojazdów samochodowych,
 • szefowie kuchni.

Z kolei nadwyżka poszukujących pracy nad dostępnymi w powiecie ofertami dotyczy jedynie ekonomistów.

Miasto Pasym stanowi siedzibę dla 232 podmiotów gospodarki narodowej, na terenie wiejskim gminy jest ich 182 (stan REGON na koniec lutego 2021 r.). 

Spośród działających na terenie całej gminy 414 podmiotów najwięcej reprezentuje następujące sekcje PKD:

 • budownictwo – 104 podmioty,
 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 66 podmiotów,
 • przetwórstwo przemysłowe – 35 podmiotów,
 • transport i gospodarka magazynowa – 34 podmioty.

Sporo jest działalności usługowych, związanych z obsługą ruchu turystycznego, a także rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem.

W gminie nie ma dużych ani średniej wielkości zakładów pracy. 396 podmiotów to grupa samozatrudnionych bądź jednostek do 9 pracowników, a 18 zatrudnia od 10 do 49 osób. Rynek pracy oferuje więc ograniczone możliwości rozwoju zawodowego, dlatego część mieszkańców Pasymia szuka zatrudnienia w innych miejscowościach, głównie Szczytnie czy Olsztynie. W całym powiecie szczycieńskim liczba podmiotów wynosi 5782, natomiast w Olsztynie jest ich 24 293, w tym 28 zakładów pracy liczących od 250 do 999 zatrudnionych oraz 4 ze stanem kadry od tysiąca osób wzwyż.