Praca Pasym

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 212

Praca w Pasymiu

Pasym leży na Mazurach, w północno-wschodniej części Polski. Administracyjnie – w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. To siedziba miejsko-wiejskiej gminy Pasym, ośrodek turystyki i rekreacji, zlokalizowany między dwoma jeziorami – Kalwa i Leleskim.

Pasym, warmińsko-mazurskie

Na terenie gminy jezior jest więcej, znajduje się tu też kilka miejscowości letniskowych, rozwija się agroturystyka. Pasym to także lokalne centrum administracyjne, usługowe, z drobną działalnością przemysłową.

Czym trudnią się pasymianie? W jakich branżach można liczyć na pracę w tej okolicy? Oto garść informacji o mieście i lokalnym rynku pracy.

Pasym  – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Pasym zajmuje powierzchnię o wielkości 15 kilometrów kwadratowych, liczba mieszkańców miasta wynosi 2480 osób (GUS, XII 2021 r.). Gmina Pasym z kolei rozciąga się na terenie 149 kilometrów kwadratowych i zamieszkiwana jest przez około 5 tys. osób.

Pasym leży w odległości 20 km od powiatowego Szczytna i 32 km od stolicy województwa – Olsztyna. Inne sąsiednie miejscowości to Barczewo, Biskupiec, Wielbark, Olsztynek czy Jeziorany.

Na układ komunikacyjna Pasymia składają się drogi lokalne – gminne i powiatowe – a także jedna droga krajowa – nr 53. 

Co znajdą turyści w mieście i gminie Pasym? Mazury to uwielbiany przez Polaków kierunek urlopowy. Jeziora, lasy i urokliwe małe miasteczka gwarantują odcięcie się od wielkomiejskiego zgiełku. Także leżący na Pojezierzu Olsztyńskim Pasym do zaoferowania ma niemało atrakcji. To dobry wybór dla miłośników sportów wodnych, plażowania, wędkarstwa, wędrówek po lesie. W mieście znaleźć można zabytki, np.

 • ratusz z 1855 r.,
 • fragmenty średniowiecznych murów obronnych,
 • wieża ciśnień,
 • kościół ewangielicko-augsburski,
 • kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W Pasymiu działa też muzeum regionalne.

Rynek pracy, oferty pracy  – Pasym

Województwo warmińsko-mazurskie odznacza się stopą bezrobocia znacznie przewyższającą poziom krajowy. W końcu maja 2022 r. wskaźnik dla województwa wynosił 7,6%, dla kraju 5,1% (dane GUS). Stopa bezrobocia dla powiatu szczycieńskiego jest z kolei zbliżona do średniej wojewódzkiej i wynosiła 7,5%. Jak powiat ten wypada na tle innych części województwa?

Stopa bezrobocia w powiecie i województwie

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie zarejestrowanych było 1,6 tys. osób. PUP ten obsługuje mieszkańców wszystkich gmin w powiecie.

Pomimo dość wysokiego wskaźnika bezrobocia w powiecie znaleźć można stanowiska, z których obsadzeniem pracodawcy mają trudności. Badanie Barometr zawodów, prowadzone raz w roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawia listę grup zawodów deficytowych, w równowadze i nadwyżce względem dostępnych ofert pracy. Kto ma największe szanse znaleźć w Pasymiu, Szczytnie bądź pozostałych miejscowościach powiatu zatrudnienie od zaraz? W deficycie są kandydaci do pracy jako:

 • cieśle i stolarze budowlani, monterzy instalacji budowlanych,
 • lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, operatorzy aparatury medycznej,
 • mechanicy pojazdów samochodowych, spawacze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
 • szefowie kuchni, kucharze, 
 • kierowcy samochodów ciężarowych,
 • samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Z kolei nadwyżka poszukujących pracy nad dostępnymi w powiecie ofertami dotyczy jedynie ekonomistów.

Miasto Pasym stanowi siedzibę dla 248 podmiotów gospodarki narodowej, na terenie wiejskim gminy działają z kolei 202 (stan REGON na koniec maja 2022 r.). 

Spośród funkcjonujących na terenie całej gminy miejsko-wiejskiej 450 podmiotów najwięcej reprezentuje następujące sekcje PKD:

 • budownictwo – 119 podmiotów,
 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 73 podmioty,
 • przetwórstwo przemysłowe – 24 podmioty,
 • transport i gospodarka magazynowa – 33 podmioty.

Sporo jest działalności usługowych, związanych z obsługą ruchu turystycznego, a także rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem.

Pasym: podmioty gospodarcze wg PKD

W gminie nie ma dużych ani średniej wielkości zakładów pracy. 433 podmioty to grupa samozatrudnionych bądź jednostek do 9 pracowników, a 17 zatrudnia od 10 do 49 osób.

Rynek pracy oferuje więc ograniczone możliwości rozwoju zawodowego, dlatego część mieszkańców Pasymia szuka zatrudnienia w innych miejscowościach, głównie Szczytnie czy Olsztynie. W całym powiecie szczycieńskim liczba podmiotów wynosi 6011, natomiast w Olsztynie jest ich 24 969, w tym 28 zakładów pracy liczących od 250 do 999 zatrudnionych oraz 4 ze stanem kadry od tysiąca osób wzwyż.

PUP SZCZYTNO

Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie

 • adres: ul. W. Pola 4, 12-100 Szczytno
 • telefon: (89) 624-32-87
 • e-mail: pup@pup.szczytno.pl