Praca Reszel

Najnowsze oferty pracy: 452

 • C / C++ developer

  Fujitsu Technology Solutions Sp. z o.o.   warmińsko-mazurskie   praca zdalna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 14 500 zł brutto/mies.
  8 godz.
 • Specjalista ds. obsługi kontraktów

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   warmińsko-mazurskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  specjalista (mid)
  1 dni

Praca w Reszlu

Reszel to jedno z miast w województwie warmińsko-mazurskim. Przynależy do powiatu kętrzyńskiego i jest lokalnym ośrodkiem administracyjnym – siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Atrakcyjnie położone wśród jezior i lasów oraz pełne zabytków miasto jest niedużym ośrodkiem turystycznym i usługowo-handlowym. Przemysł rozwija tu w małej skali. Północ województwa warmińsko-mazurskiego to obszar borykający się z wysokim bezrobociem.

Reszel, warmińsko-mazurskie

Jakie szanse na pracę stwarza Reszel? Czym zajmują się lokalni przedsiębiorcy? Co warto wiedzieć o mieście, poszukując pracy w województwie warmińsko-mazurskim?

Reszel – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Reszel to niewielkie miasteczko na Warmii, w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego i w północno-wschodniej części Pojezierza Mrągowskiego, nad rzeką Sajną.

Miejscowość liczy 4,6 tys. mieszkańców. Ma powierzchnię wynoszącą 3,8 kilometra kwadratowego.

Reszel, jak wspomniano wyżej, jest gminnym centrum administracyjnym, a także usługowym, z którego korzystają mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości wiejskich. Znajdują się tu przychodnie, placówki oświatowe, w tym szkoła branżowa, liceum i technikum, swoją siedzibę ma Miejski Ośrodek Kultury. Miejsko-wiejska gmina Reszel składa się z 20 sołectw, rozciąga się na 179 kilometrach kwadratowych i liczy 7,5 tys. mieszkańców. Zajmuje ok. 15% powierzchni powiatu i jest w nim najmniejszą gminą.

Miasteczko pełni również funkcję ośrodka usługowo-handlowego. Działają tu także zakłady przemysłu drzewnego i spożywczego. Nie ma jednak dużych przedsiębiorstw produkcyjnych.

Miejscowość jest ponadto ośrodkiem turystyki krajoznawczej. Reszel i okolice to tereny malownicze – głównie w południowej części gminy leżą jeziora (Dejnowa, Legińskie, Widryńskie, Pasterzewo i inne). Na terenie gminy znajduje się również Sanktuarium w Świętej Lipce – jeden z ważniejszych barokowych zabytków w województwie. Bardzo wiele do zaoferowania ma także sam Reszel. Atrakcji jest tu sporo. Przede wszystkim należy wskazać zabytki. Dzieje Reszla są bardzo długie – prawa miejskie miejscowości nadano już w 1337 r. Do dziś można podziwiać tu świetnie zachowane zabytki. Zamek biskupów warmińskich w Reszlu z XIV w. otwiera listę obiektów, które trzeba zobaczyć. Znajdują się niej również pochodzący z XIV w. kościół farny św. Piotra i Pawła, kościół pw. Przemienienia Pańskiego,  Klasztor Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny, a także baszta, ratusz, gotyckie mosty i spichlerz. Co ciekawe, zdecydowana większość budynków na reszelskiej starówce stoi na średniowiecznych fundamentach. To część miasta, która robi ogromne wrażenie.

Rynek pracy, oferty pracy – Reszel

Infrastrukturę komunikacyjną w mieście tworzą drogi lokalne – powiatowe i gminne, a także trzy drogi wojewódzkie: nr 590 (relacji Barciany – Biskupiec), nr 593 (Reszel-Miłakowo) oraz nr 594 (Bisztynek – Kętrzyn). By dojechać z Reszla do miasta powiatowego – Kętrzyna, trzeba pokonać 20 km, do Olsztyna – 70 km, a najbliższe przejście graniczne (polsko-rosyjskie w Bezledach) znajduje się w odległości 52 km.

Reszel oferuje ograniczone możliwości, jeśli chodzi o rynek zatrudnienia. Z tego powodu część mieszkańców decyduje się na pracę z dojazdem, np. w Kętrzynie. A w jakich branżach warto szukać pracy w Reszlu? Na początek należy podkreślić, że zdecydowana większość tutejszych przedsiębiorstw to mikrobiznesy, często prowadzone rodzinnie, nie ma natomiast dużych przedsiębiorstw o rozbudowanych strukturach organizacyjnych. Zgodnie z REGON (wg GUS, stan na 31 marca 2021 r.) w mieście funkcjonuje 436 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 419 mikro (0-9 pracujących), 13 małych (10-49 pracujących) i 4 średnie (50-249 pracujących), przy czym trzy z największych podmiotów, 8 średniej wielkości i 32 mikro to jednostki budżetowe. Na obszarze wiejskim gminy działa z kolei 180 podmiotów: 177 mikro i 3 małe.

W mieście i gminie Reszel najwięcej jest firm zajmujących się handlem hurtowym i detalicznym, naprawą samochodów – tego typu podmioty stanowią 20,8% ogółu. 13% to podmioty zarejestrowane w sekcji PKD budownictwo, 12,5% – w sekcji działalność związana z obsługą rynku nieruchomości. 

Jak powiedziano na wstępie, północna część województwa warmińsko-mazurskiego to obszar borykający się z dużym bezrobociem.

Wg danych GUS stopa bezrobocia wynosi (dane na marzec 2021 r.):

 • w Polsce – 6,4%,
 • w województwie warmińsko-mazurskim – 10,5%,
 • w powiecie kętrzyńskim – 19,7%.

Powiat kętrzyński odnotował największy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w całym województwie.

Szukaj pracy w mieście