Korsze – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Korsze – miasto na Mazurach zamieszkiwane przez 4,2 tys. osób, o powierzchni wynoszącej 4 kilometry kwadratowe. Miejscowość rozciąga się w południowej części Równiny Sępopolskiej.
Miejsko-wiejska gmina Korsze liczy z kolei 9,6 tys. mieszkańców i zajmuje teren 250 kilometrów kwadratowych. Składa się z miasta i 23 sołectw.
Korsze przecinają droga wojewódzka nr 590, łącząca takie miasta jak Barciany, Reszel i Biskupiec, a tuż za granicami miasta biegnie droga wojewódzka nr 592 – z Giżycka do Bartoszyc. W układzie komunikacyjnym Korsz dużą rolę odgrywa także transport kolejowy. W mieście znajduje się węzłowa stacja kolejowa obsługująca połączenia pasażerskie i towarowe. Dojechać stąd można do Olsztyna, Szczecina, Gdańska czy Białegostoku.
Z Korsz bardzo dobry dojazd jest także do przejść granicznych między Polską a Federacją Rosyjską – drogowego w Bezledach (dystans Korsze – Bezledy to 37 km) i kolejowego w Skandawie (ok. 20 km). W mieście znajduje się Oddział Celny w Korszach.
By dostać się z Korsz do stolicy województwa – Olsztyna, trzeba pokonać odległość 83 km. Do ośrodka powiatowego – Kętrzyna – 23 km.
Choć prawa miejskie Korsze uzyskały dopiero w 1962 r., historia miejscowości jest długa, sięga XV w. Korsze funkcjonowały jako majątek ziemski, ich rozwój ściśle wiązał się z budową węzła kolejowego. Dziś w mieście zobaczyć możemy zabytki, głównie z początków XX w., takie jak kościół Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiony w 1903, kościół ewangelicki (aktualnie cerkiew prawosławna) wybudowany w latach 1903-1904, trzy wieże ciśnień z przełomu XIX i XX w., kamieniczki.
Rynek pracy, oferty pracy – Korsze
Korsze to lokalny ośrodek usługowo-handlowy dla rolniczego regionu. Tutejsze zakłady wytwórcze działają na niewielką skalę. Do największych pracodawców zakład produkujący sieci, sznury i przędze wykorzystywane m.in. w rybołówstwie, sporcie, producent soków, makaronów i przetworów warzywno-owocowych.
W miejscowościach wiejskich gminy Korsze działa wiele gospodarstw rolnych, co z kolei stwarza dobre warunki do rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego. Znajduje się tu także farma wiatrowa.
Turystyka rozwija się w niewielkim stopniu, nie ma też wielu obiektów noclegowych i gastronomicznych. W Korszach znajdziemy zabytki, wspomniane we wstępie, miejsca rekreacji i wypoczynku. Na terenie gminy są dwie trasy kajakowe na rzece Sajnie, cztery trasy rowerowe.
W mieście zarejestrowanych jest (w REGON, stan na marzec 2021 r.) 289 podmiotów gospodarki narodowej: jednostek budżetowych, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Ze względu na przewidywaną liczbę pracujących dzielą się one następująco:
- 0-9 pracujących – 280 podmiotów,
- 10-49 pracujących – 7 podmiotów,
- 50-249 pracujących – 2 podmioty.
Także w obszarze wiejskim gminy nie ma dużych zakładów pracy.
Najwięcej – 36% ogółu podmiotów zajmuje się działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości. Firmy handlowe, świadczące usługi naprawy pojazdów stanowią 14,5% ogółu, przedsiębiorstwa w branży budowlanej – 12,1%.
Ponieważ rynek pracy w Korszach nie jest rozbudowany, część mieszkańców miasta znajduje zatrudnienie w nieodległych miejscowościach, np. Kętrzynie. Jak wygląda zapotrzebowanie na pracowników w obrębie powiatu kętrzyńskiego? Odpowiedź przynosi badanie Barometr zawodów.
Zgodnie z prognozą na 2021 r. pracę od zaraz można znaleźć w branży budowlanej, w której występuje duża liczba zawodów deficytowych (brakuje betoniarzy i zbrojarzy, inspektorów nadzoru budowlanego, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, inżynierów budownictwa, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, robotników budowlanych).
Ponadto trudności z zatrudnieniem nie powinni mieć nauczyciele (języków obcych i lektorzy, nauczania początkowego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych) oraz pracownicy usług medycznych (fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci). Pozostałe zawody deficytowe w powiecie to: kierowca autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawiec i pracownik produkcji odzieży, kucharz, piekarz, magazynier, pracownik ds. rachunkowości i księgowości.
Eksperci rynku pracy wskazali także trzy grupy zawodów nadwyżkowych. Są to: ekonomista, rolnik i hodowca, technik mechanik.