Ogólna charakterystyka Złotowa (wielkopolskie)
Liczba mieszkańców Złotowa wynosi 18,5 tys., a powierzchnia miasta zajmuje 11,6 kilometra kwadratowego. Jest to jedyna gmina miejska w powiecie złotowskim, do którego należą także trzy gminy miejsko-wiejskie: Jastrowie, Krajenka i Okonek, a także cztery gminy wiejskie: Złotów, Lipka, Tarnówka, Zakrzewo.
Niedaleko Złotowa, oprócz miast w powiecie złotowskim, leżą m.in. Łobżenica, Wysoka, Debrzno, Wyrzysk i Więcbork oraz największy ośrodek gospodarczy w okolicy – Piła.
Odległość między Złotowem a wybranymi miastami wojewódzkimi wynosi:
- 82 km – Bydgoszcz,
- 130 km – Poznań,
- 155 km – Gorzów Wielkopolski,
- 186 km – Gdańsk,
- 191 km – Szczecin,
- 356 km – Warszawa.
Do układu komunikacyjnego Złotowa nie zaliczają się drogi krajowe. Połączenia między miejscowościami zapewnia sieć dróg lokalnych oraz dwie drogi wojewódzkie (DW nr 188 oraz DW nr 189).
Kierunki rozwoju Złotowa: miasto inwestycji
Jak zostało powiedziane na wstępie, w Złotowie i okolicach nie rozwija się ciężki przemysł. Miasto jest ośrodkiem handlowo-usługowym. Największe jego atuty to bogata i czysta przyroda, dbałość o ekologię oraz działalność rehabilitacyjna. Złotów stwarza dogodne warunki do inwestowania w działalność noclegowo-gastronomiczną, lecznictwo, rehabilitację i fizjoterapię, usługi kosmetyczne, transportowe, a także agroturystykę (źródło: zlotow.pl).
W mieście rozwija się drobny przemysł, przede wszystkim drzewny, poligraficzny, maszynowy, materiałów budowlanych, odzieżowy i metalowy, a także przetwórstwo spożywcze.
Powiat złotowski znajduje się w granicach Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w ramach której przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy publicznej, zwolnień i ulg podatkowych.
Perspektywy zawodowe w Złotowie: oferty pracy, pracodawcy
W Złotowie siedzibę mają 2064 podmioty gospodarki narodowej (wg REGON, stan na koniec 2020 r.):
- 1 zatrudnia co najmniej 1000 osób,
- 3 generują między 250 a 999 miejsc pracy,
- 15 zatrudnia od 50 do 249 podmiotów,
- w 90 pracuje między 10 a 49 osób,
- 1955 to grupa samozatrudnionych i podmiotów do 9 osób.
W mieście dominują przedsiębiorstwa z sektora prywatnego. Są ich 1962, w tym 1497 to osoby fizyczne. 88 podmiotów należy do sektora publicznego.
5 najliczniej reprezentowanych sekcji PKD w Złotowie:
- handel i naprawa pojazdów – 438 podmiotów,
- budownictwo – 272 podmioty,
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 204 podmioty,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 183 podmioty,
- przetwórstwo przemysłowe – 169 podmiotów.
Bezrobocie, statystyki PUP Złotów
PUP w Złotowie mieści się przy ulicy Kolejowej 11. Na koniec 2020 r. było w nim zarejestrowanych 1987 osób bezrobotnych.
Stopa bezrobocia wg stanu na grudzień 2020 r. wyniosła tu 6,0%. To więcej niż średnia wyliczona przez Główny Urząd Statystyczny dla województwa wielkopolskiego – 3,7%. Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w powiecie złotowskim jest jednocześnie zbliżony do średniej krajowej (w grudniu wyniosła ona 6,2%).
Złotów i okolice: atrakcje turystyczne
Złotów leży w samym sercu historycznej krainy Krajny, północnym krańcu województwa wielkopolskiego, na Pojezierzu Krajeńskim. Okolica jest bardzo atrakcyjna turystycznie, przede wszystkim za sprawą bogactwa przyrody. Przez miasto płynie rzeka Głomia, a w jego granicach znajduje się pięć jezior (Złotowskie, Baba, Burmistrzowskie, Proboszczowskie i Zaleskie). Lasy, tereny zielone i zbiorniki wodne zajmują ok. 40% powierzchni miasta. Okolica przyciąga amatorów sportów wodnych i wędkarstwa. Działają tu hotele, ośrodek wypoczynkowo-konferencyjny, popularność zdobywa także prowadzona w Złotowie agroturystyka.
To miasto pełne zabytków. Do najważniejszych obiektów należą poewangelicki kościół pw. św. Stanisława Kostki, barokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP, neogotycki kościół św. Rocha, pałac Działyńskich. W zabytkowym domu szachulcowym mieści się także Muzeum Ziemi Złotowskiej.