Praca Złotów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 272

Praca w Złotowie

Złotów leży w północno-zachodniej części Polski, w województwie wielkopolskim. Jest siedzibą władz powiatu złotowskiego oraz gminy wiejskiej Złotów, sam stanowi gminę miejską. 

Miasteczko pełni funkcję lokalnego ośrodka administracji, kultury, handlu i usług z których korzystają mieszkańcy całego powiatu. Jest także miejscem atrakcyjnym turystycznie, stwarzającym dogodne warunki do życia. Strategia „Złotów. Wielkopolskie Zdroje” zakłada, że wykorzystując położenie miasta w malowniczej okolicy z czystym powietrzem, brakiem przemysłu ciężkiego oraz wieloletnią specjalizację w rehabilitacji, Złotów może się rozwijać w kierunku turystyki, działalności uzdrowiskowej, leczniczej. 

Co warto wiedzieć o tym mieście, zwłaszcza poszukując pracy w województwie wielkopolskim? Jak wysokie jest tu bezrobocie? Jakie firmy w Złotowie należą do najważniejszych pracodawców? Oto krótki opis miasta i lokalnego rynku zatrudnienia.

Złotów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Złotowa wynosi 18,5 tys., a powierzchnia miasta zajmuje 11,6 kilometra kwadratowego. Jest to jedyna gmina miejska w powiecie złotowskim, do którego należą także trzy gminy miejsko-wiejskie: Jastrowie, Krajenka i Okonek, a także cztery gminy wiejskie: Złotów, Lipka, Tarnówka, Zakrzewo.

Niedaleko Złotowa, oprócz miast w powiecie złotowskim, leżą m.in. Łobżenica, Wysoka, Debrzno, Wyrzysk i Więcbork oraz największy ośrodek gospodarczy w okolicy – Piła.

Złotów leży w samym sercu historycznej krainy Krajny, północnym krańcu województwa wielkopolskiego, na Pojezierzu Krajeńskim. Okolica jest bardzo atrakcyjna turystycznie, przede wszystkim za sprawą bogactwa przyrody. Przez miasto płynie rzeka Głomia, a w jego granicach znajduje się pięć jezior (Złotowskie, Baba, Burmistrzowskie, Proboszczowskie i Zaleskie). Lasy, tereny zielone i zbiorniki wodne zajmują ok. 40% powierzchni miasta. Okolica przyciąga amatorów sportów wodnych i wędkarstwa. Działają tu hotele, ośrodek wypoczynkowo-konferencyjny, popularność zdobywa także prowadzona w Złotowie agroturystyka.

To miasto pełne zabytków. Do najważniejszych obiektów należą poewangelicki kościół pw. św. Stanisława Kostki, barokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP, neogotycki kościół św. Rocha, pałac Działyńskich. W zabytkowym domu szachulcowym mieści się także Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Odległość między Złotowem a wybranymi miastami wojewódzkimi wynosi:

 • 82 km – Bydgoszcz,
 • 130 km – Poznań,
 • 155 km – Gorzów Wielkopolski,
 • 186 km – Gdańsk,
 • 191 km – Szczecin,
 • 356 km – Warszawa.

Do układu komunikacyjnego Złotowa nie zaliczają się drogi krajowe. Połączenia między miejscowościami zapewnia sieć dróg lokalnych oraz dwie drogi wojewódzkie (DW nr 188 oraz DW nr 189). 

Rynek pracy, oferty pracy – Złotów

Jak zostało powiedziane na wstępie, w Złotowie i okolicach nie rozwija się ciężki przemysł. Miasto jest ośrodkiem handlowo-usługowym. Największe jego atuty to bogata i czysta przyroda, dbałość o ekologię oraz działalność rehabilitacyjna. Złotów stwarza dogodne warunki do inwestowania w działalność noclegowo-gastronomiczną, lecznictwo, rehabilitację i fizjoterapię, usługi kosmetyczne, transportowe, a także agroturystykę (źródło: zlotow.pl).

W mieście rozwija się drobny przemysł, przede wszystkim drzewny, poligraficzny, maszynowy, materiałów budowlanych, odzieżowy i metalowy, a także przetwórstwo spożywcze.

Powiat złotowski znajduje się w granicach Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w ramach której przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy publicznej, zwolnień i ulg podatkowych.

W Złotowie siedzibę mają 2064 podmioty gospodarki narodowej (wg REGON, stan na koniec 2020 r.):

 • 1 zatrudnia co najmniej 1000 osób,
 • 3 generują między 250 a 999 miejsc pracy,
 • 15 zatrudnia od 50 do 249 podmiotów,
 • w 90 pracuje między 10 a 49 osób,
 • 1955 to grupa samozatrudnionych i podmiotów do 9 osób.

W mieście dominują przedsiębiorstwa z sektora prywatnego. Są ich 1962, w tym 1497 to osoby fizyczne. 88 podmiotów należy do sektora publicznego.

5 najliczniej reprezentowanych sekcji PKD w Złotowie:

 • handel i naprawa pojazdów – 438 podmiotów,
 • budownictwo – 272 podmioty,
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 204 podmioty,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 183 podmioty,
 • przetwórstwo przemysłowe – 169 podmiotów.

Na koniec 2020 r. było w PUP w Złotowie było zarejestrowanych 1987 osób bezrobotnych.

Stopa bezrobocia wg stanu na grudzień 2020 r. wyniosła tu 6,0%. To więcej niż średnia wyliczona przez Główny Urząd Statystyczny dla województwa wielkopolskiego – 3,7%. Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w powiecie złotowskim jest jednocześnie zbliżony do średniej krajowej (w grudniu wyniosła ona 6,2%).

PUP Złotów:

Adres:  ul. Kolejowa 11, 77-400 Złotów
E-mail: pozl@praca.gov.pl
Telefon:  67 263-54-33/34.