Praca Debrzno

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 306

Praca w Debrznie

Debrzno to mała miejscowość zlokalizowana w województwie pomorskim, przy jego granicy z województwem wielkopolskim. Znajduje się w powiecie człuchowskim i stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy. 

Czy warto brać pod uwagę tę miejscowość, szukając pracy w województwie pomorskim? Na kogo czekają w Debrznie oferty pracy? Oto krótka społeczno-gospodarcza charakterystyka miasta. 

Debrzno –  liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Debrzno jest jednym z trzech ośrodków miejskich powiatu człuchowskiego, pozostałe to jego stolica, czyli Człuchów, a także Czarne. Dystans między Debrznem a tymi miastami wynosi:

  • Człuchów – 17 kilometrów, 
  • Czarne – 27 kilometrów. 

Z Debrzna blisko także na przykład do Chojnic, Szczecinka, Piły, Wałcza. Największym miastem w pobliżu jest Bydgoszcz, oddalona od Debrzna o około 80 kilometrów. 

Przez miasteczko przebiega droga wojewódzka nr 188, łącząca je z Człuchowem i Złotowem. W odległości 10 kilometrów od Debrzna przebiega z kolei droga krajowa nr 22. 

Liczba mieszkańców miasta wynosi 5,1 tys. osób. Powierzchnia to 7,52 kilometra kwadratowego. W Debrznie obowiązują numer kierunkowy (+48) 59 i kod pocztowy 77-310. Rejestrowane w powiecie człuchowskim samochody można rozpoznać po oznaczeniu GCZ na tablicach rejestracyjnych. 

Debrzno jest małym ośrodkiem gospodarczym leżącym w typowo rolniczej gminie. Miasteczko stanowi ośrodek handlowo-usługowy, działają tu także niewielkie zakłady przemysłowe, produkujące np. meble, kontenery i pojemniki ze stali, wyroby mięsne, grzejniki i kotły centralnego ogrzewania. 

Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec stycznia 2021 r.) w Debrznie funkcjonuje łącznie 500 podmiotów gospodarki narodowej. Są to 483 mikrojednostki tworzące maksymalnie 9 miejsc pracy, 12 małych podmiotów o kadrze rzędu 10-49 pracowników i 5 średnich jednostek, deklarujących zatrudnienie w przedziale 50-249 osób. 

Najwięcej jest w Debrznie:

  • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 22,6% wszystkich zarejestrowanych podmiotów gospodarki, 
  • przedsiębiorstw budowlanych – 16,2%, 
  • firm z branży nieruchomości – 15%.

Debrzno cechuje się bardzo długą historią – prawa miejskie uzyskało w połowie XIV wieku. W miasteczku nie zachowało się wiele zabytków, warto jednak zwrócić uwagę na kościół Wniebowzięcia NMP z XIX wieku (siedziba rzymskokatolickiej parafii Debrzno), Basztę Młyńską, pozostałości murów obronnych miasta. 

Miejscowość leży nad rzeką Debrzynką i dwoma jeziorami – Debrzno oraz Żuczek. Okolica jest typowo wiejska – miasteczko otaczają pola uprawne. W pobliżu miasta rozciągają się tereny atrakcyjne przyrodniczo, lasy należące do Parku Narodowego Bory Tucholskie. Wybrzeże morza Bałtyckiego znajduje się w odległości około 120 kilometrów od Debrzna. 

Rynek pracy, oferty pracy – Debrzno

Bezrobocie w powiecie człuchowskim jest wysokie na tle sytuacji w kraju i województwie. Zgodnie z danymi GUS (styczeń 2021 r.) stopa bezrobocia:

  • w powiecie człuchowskim – wynosi 12,3%, 
  • w woj. pomorskim – to 6,2%, 
  • w Polsce – jest na poziomie 6,5%.

Szukający zatrudnienia, stażu czy innych form wsparcia zawodowego mieszkańcy Debrzna mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Człuchowie. W styczniu 2021 r. w rejestrze urzędu figurowało 2,4 tys. bezrobotnych. 

W czasie szukania pracy w Debrznie i okolicy warto sprawdzić także wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów. Ukazuje ona zapotrzebowanie na lokalnych i wojewódzkich rynkach zatrudnienia. 

W 2021 r. w powiecie człuchowskim zanotowano duży deficyt kierowców samochodów ciężarówek, lekarzy oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych. Lista profesji deficytowych ma jednak znacznie więcej pozycji – obejmuje np. specjalistów IT, architektów i urbanistów, pracowników budownictwa, motoryzacji, handlu czy gastronomii. 

W powiecie wskazano także nadwyżkę szukających pracy: ekonomistów, filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców, a także techników informatyków. Oznacza to, że osoby wykonujące te zawody mogą nie znaleźć dla siebie ofert pracy bądź zmagać się z nadmierną konkurencją w czasie rekrutacji. 

Szukaj pracy w mieście