Praca Lubartów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 494

Praca w Lubartowie

Lubartów leży w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. To siedziba władz powiatu i wiejskiej gminy Lubartów, a tym samym lokalny ośrodek administracji, z instytucjami i urzędami. Miasto pełni też funkcję centrum handlowo-usługowego. Jako część Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec przyciąga inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Bliskość Lublina oraz wschodniej granicy Polski, dostęp do kapitału ludzkiego, terenów inwestycyjnych i preferencyjnych warunków prowadzenia biznesu w ramach Podstrefy Lubartów sprzyjają rozwijaniu działalności gospodarczej.

Lubartów - urząd miasta

Lubartów to także miejscowość o potencjale turystycznym, położona na malowniczych, zielonych terenach. Co ma do zaoferowania mieszkańcom i przyjezdnym?

Lubartów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lubartów liczy ponad 21 tys. mieszkańców. Populacja miasta spada na skutek ujemnego przyrostu naturalnego oraz migracji ludności. Miasto leży nad Wieprzem i rozciąga się na 14 kilometrach kwadratowych powierzchni. Otacza je gmina wiejska Lubartów.

Zaledwie 26 km dzieli Lubartów od Lublina. Niedaleko znajdują się też takie miejscowości jak Kock, Ostrów Lubelski, Łęczna, Parczew, Świdnik czy Nałęczów.
Miasto przecina trasa drogowa łącząca Suwałki z Rzeszowem (DK nr 19) oraz kolejowa – relacji Lublin – Łuków (linia kolejowa nr 30). Przez miasto biegnie też droga wojewódzka nr 815 (Parczew-Wisznice). Najbliższy międzynarodowy port lotniczy – Lublin-Świdnik znajduje się 35 km od Lubartowa.

W mieście działa 69 podmiotów gospodarki narodowej zajmujących się działalnością związaną z zakwaterowaniem i gastronomią, na terenie gminy wiejskiej kolejne 31. Baza noclegowo-gastronomiczna jest zatem dość rozbudowana i konkurencyjna. Czekające na przybyłych do Lubartowa atrakcje to przede wszystkim miejsca wypoczynku i rekreacji. Niedaleko od miasta rozciągają się Kozłowiecki Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Kozie Góry czy jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Niecałe 10 km od miasta znajduje się też Pałac Zamoyskich w Kozłówce.

Rynek pracy, oferty pracy – Lubartów

Tereny inwestycyjne w Lubartowie zostały dołączone do mieleckiej strefy w 2011 r., korzystają z nich firmy zarówno z polskim, jak i zagranicznym kapitałem. W mieście powstały duże zakłady pracy. W podstrefie działa centrum dystrybucyjne największej spożywczej sieci handlowej w Polsce, producent narzędzi ściernych, fabryka okien, drukarnia, hurtownia materiałów budowlanych i inne przedsiębiorstwa.

W mieście w systemie REGON zarejestrowane są łącznie 2382 podmioty gospodarki narodowej (stan REGON na 31.08.2020 r.). Działające w Lubartowie firmy reprezentują w większości sektor MŚP, ale są tutaj także duże przedsiębiorstwa. Spośród wszystkich podmiotów:
    • 2281 –  to jednostki mikro – samozatrudnieni i podmioty do 9 pracowników,
    • 81 – to podmioty liczące między 10 a 49 pracowników,
    • 16 – deklaruje stan zatrudnienia na poziomie 50-249 osób,
    • 4 – to duże podmioty generujące między 250 a 999 miejsc pracy (najwięksi pracodawcy w całym powiecie lubartowskim).

Sektor publiczny reprezentuje w mieście 60 podmiotów (30 mikro-, 20 liczących od 10 do 49 pracowników, 9 zatrudniających między 50 a 249 osób i 1 największe z kadrą rzędu 250-999 pracowników). 

Wśród podmiotów z sektora prywatnego 1813 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Mimo rozwijającego się rynku pracy, inwestycji w ramach SSE bezrobocie wciąż jest w powiecie lubartowskim sporym problemem. Stopa bezrobocia w sierpniu 2020 r. wyniosła tu 10,9%. W tym samym okresie w Polsce było to 6,1%, a w woj. lubelskim – 8,1%.

W 2020 r. liczba bezrobotnych oscyluje wokół 4 tys. Wg danych Powiatowego Urzędu Pracy w Lubartowie na koniec I kwartału 2020 r. ogółem zarejestrowanych było 3915 osób, w mieście Lubartów – 866 osób, z czego 426 kobiet. 147 bezrobotnych miało prawo do pobierania zasiłku. Sporą grupę stanowiły osoby długotrwale bezrobotne. Bez pracy w okresie od 12 do 24 miesięcy pozostawało 110 osób, ponad dwukrotnie więcej – 276 osób – nie znalazło zatrudnienia w ciągu dwóch lat.

Na kogo czeka tutaj praca? Lubartów i okolice to dość zróżnicowany rynek zatrudnienia, niemniej wg prognozy Barometr zawodów przedstawiciele wielu profesji mogą mieć trudności ze znalezieniem oferty, która odpowiadałaby ich kwalifikacjom i spełniała oczekiwania względem warunków pracy i płacy.

 

źródło: Barometr zawodów 2020
Deficyt i nadwyżka w powiecie lubartowskim – Barometr zawodów 2020
zawody deficytowe zawody nadwyżkowe
biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, geodeci i kartografowie, instruktorzy nauki jazdy, inżynierowie chemicy i chemicy, kamieniarze, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kosmetyczki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lekarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy ds. techniki dentystycznej, psycholodzy i psychoterapeuci, samodzielni księgowi,  spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki architekci i urbaniści, cukiernicy, dziennikarze i redaktorzy, ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu, mechanicy maszyn i urządzeń, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli, obuwnicy, ogrodnicy i sadownicy, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, pedagodzy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, pracownicy myjni, pralni i prasowalni, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy socjalni, pracownicy zajmujący się zwierzętami, robotnicy obróbki skóry, rolnicy i hodowcy, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych, sekretarki i asystenci, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. rynku nieruchomości, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, specjaliści technologii żywności i żywienia, spedytorzy i logistycy, ślusarze, technicy budownictwa, technicy mechanicy, windykatorzy


Eksperci opracowujący Barometr wskazali w powiecie lubartowskim więcej zawodów nadwyżkowych (liczba chętnych do pracy przewyższa liczbę dostępnych ofert) niż deficytowych (więcej ofert niż chętnych). Zazwyczaj sytuacja jest odwrotna, a bywa też, że na danym obszarze profesje nadwyżkowe nie występują w ogóle.

PUP Lubartów:

Adres: ul. Klemensa Junoszy Szaniawskiego 64, 21-100 Lubartów
E-mail: lulb@praca.gov.pl i sekretariat@pup-lubartow.pl
Telefon: (81) 852-65-10; 855-20-02; 855-20-17.

Szukaj pracy w mieście