Sępopol – jedno z miast w województwie warmińsko-mazurskim. Miasteczko to ośrodek administracyjny miejsko-wiejskiej gminy położonej w powiecie bartoszyckim – siedziba Urzędu Miejskiego, Urzędu Gminy Sępopol, placówek oświatowych i ochrony zdrowia.
Tutejszy rynek pracy nie jest rozbudowany – w mieście i okolicy działają w większości mikrofirmy, a największe podmioty reprezentują sektor publiczny. W przekroju branżowym dominują budownictwo, handel i usługi. Wielu mieszkańców trudni się rzemiosłem.
Co warto wiedzieć o Sępopolu w kontekście poszukiwań pracy? Przedstawiciele jakich zawodów mają tu szansę na objęcie posady?
Sępopol – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Liczba mieszkańców Sępopola wynosi 1,9 tys. osób, a jego powierzchnia – 4,6 kilometra kwadratowego.
Miejscowość leży w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Przepływają przez nią rzeki Łyna i Guber.
Sępopol nie jest turystyczną miejscowością, niemniej okolica sprzyja uprawiania turystyki, zwłaszcza rowerowej i wodnej. Aktywnie spędzać czas można tu na wiele sposobów, np. wybierając spływy kajakowe, wycieczki katamaranem bądź łodzią „Perła Sępopola”. Będąc w tych stronach, warto też zobaczyć zabytki. Najważniejsze tego typu obiekty w gminie to mury obronne z basztą przy plebani, kościół św. Michała Archanioła w Sępopolu, a także greckokatolicka cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Ostrym Bardzie, pałac w Judytach i kościół Matki Boskiej Szkaplerznej we Lwowcu.
Gmina zajmuje 246 kilometrów kwadratowych terenu, tworzą ją miasto i 47 miejscowości wiejskich. Północna granica gminy stanowi jednocześnie granicę Polski z Obwodem Kaliningradzkim – zewnętrzną granicę UE. Gmina znajduje się w obrębie Zielonych Płuc Polski – to obszar, na którym priorytetowo traktowany jest zrównoważony rozwój gospodarczy, z naciskiem na ochronę przyrody.
Sępopol leży w odległości 84 km od Olsztyna, 186 km od Gdańska i 268 km od Warszawy. Niedaleko znajdują się takie miasta jak Bartoszyce (siedziba władz powiatowych), Korsze, Bisztynek, Reszel, Kętrzyn czy Lidzbark Warmiński. Do przejścia granicznego w Bezledach jest z Sępopola 30 km.
Na układ komunikacyjny miasta składają się połączenia lokalne – powiatowe i gminne. Nie przebiegają tędy drogi wojewódzkie ani gminne.
Rynek pracy, oferty pracy – Sępopol
Sytuacja na rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim jest dość trudna, a bezrobocie to w wielu miastach duży problem lokalnej społeczności. Średni wskaźnik bezrobocia rejestrowanego (zgodnie ze stanem na koniec lutego 2021 r., dane GUS) w województwie wynosi 10,7%. To wartość znacznie przekraczająca poziom krajowy – 6,5%.
Powiat bartoszycki znajduje się w czołówce powiatów z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia w województwie. Wynosiło ono 18,1%, a wyższe było jedynie w powiatach braniewskim (20,0%) i kętrzyńskim (20,1%). W omawianym miesiącu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bartoszycach zarejestrowanych było 3,5 tys. osób bezrobotnych.
W Sępopolu, podobnie jak w całej gminie, nie ma dużych zakładów pracy. W rejestrze REGON figurują 184 podmioty gospodarki narodowej z siedzibą w mieście i 180 na terenach wiejskich należących do gminy Sępopol. Spośród 364 podmiotów w całej gminie 2 jednostki budżetowe zatrudniają między 50 a 249 osób, 10 podmiotów (z czego 8 w sektorze publicznym i 2 prywatne) zatrudnia między 10 a 49 osób. Najwięcej jest mikropodmiotów – samozatrudnionych oraz jednostek do 9 pracujących – 352, w tym 23 jednostki budżetowe.
Najwięcej firm w Sępopolu (gminie i mieście) reprezentuje sekcje PKD:
- budownictwo – 84 podmioty,
- handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 58 podmiotów,
- działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 44 podmioty.
Sępopolski rynek pracy jest bardzo mały i ograniczony, dlatego szukając zatrudnienia w tej okolicy, warto brać pod uwagę większy obszar, np. powiat. Prognoza Barometr zawodów pokazuje zapotrzebowanie pracodawców na pracowników w poszczególnych powiatach w kraju. W powiecie bartoszyckim wskazano w niej brak równowagi między popytem a podażą pracy. Znajdziemy tu zarówno zawody deficytowe (mówimy o nich, gdy brakuje kandydatów do pracy), jak i wiele zawodów nadwyżkowych (występują, gdy liczba kandydatów znacznie przewyższa liczbę dostępnych ofert pracy).
źródło: Barometr Zawodów 2021
DEFICYT |
NADWYŻKA |
DUŻA NADWYŻKA |
fryzjerzy kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych krawcy i pracownicy produkcji odzieży kucharze lekarze mechanicy pojazdów samochodowych murarze i tynkarze operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej piekarze pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie robotnicy budowlani samodzielni księgowi spawacze sprzedawcy i kasjerzy |
asystenci w edukacji ekonomiści gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy kierowcy samochodów osobowych listonosze i kurierzy ogrodnicy i sadownicy operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru pomoce kuchenne pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych pracownicy myjni, pralni i prasowalni pracownicy poczty pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy recepcjoniści i rejestratorzy rolnicy i hodowcy specjaliści administracji publicznej sprzątaczki i pokojowe technicy informatycy |
fotografowie pedagodzy pracownicy administracyjni i biurowi pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej sekretarki i asystenci |