Praca Kętrzyn

Najnowsze oferty pracy: 473

 • B2B Marketing Expert (Product Marketer)

  Upmenu   warmińsko-mazurskie   praca zdalna
  specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B   15 000 - 20 000 zł netto (+VAT)/mies.
  13 godz.
 • Specjalista ds. obsługi kontraktów

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   warmińsko-mazurskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  specjalista (mid)
  16 godz.

Praca w Kętrzynie

Kętrzyn leży w województwie warmińsko-mazurskim i jest siedzibą władz powiatu kętrzyńskiego. 

Miasto stanowi centrum administracyjne – zlokalizowane są tu urzędy, instytucje finansowe, placówki ochrony zdrowia, edukacyjne – obsługujące mieszkańców Kętrzyna i okolicznych miejscowości. To także ośrodek gospodarczy – usługowo-handlowy i przemysłowy.

Kętrzyn jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast województwa, a jednocześnie ma potencjał turystyczny. Miasto leży na szlaku Gierłoż – Święta Lipka, niedaleko Wielkich Jezior Mazurskich, bywa traktowane jako baza wypadowa do wycieczek po regionie. 

Kętrzyn do zwiedzania

Czy tutejszy rynek pracy jest w stanie zaspokoić potrzeby mieszkańców Kętrzyna i okolic? Jakie branże stwarzają największe szanse na znalezienie zatrudnienia w tej części województwa? 

Kętrzyn – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Powierzchnia Kętrzyna (warmińsko-mazurskie) wynosi 10,4 kilometra kwadratowego, liczba mieszkańców to ok. 27 tys. Miasto jest jednym z trzech ośrodków miejskich w powiecie – największym z nich. Do powiatu kętrzyńskiego należą: miejska gmina Kętrzyn, gminy miejsko-wiejskie – Korsze i Reszel oraz gminy wiejskie – Barciany, Kętrzyn, Srokowo.

Kętrzyn leży nad rzeką Guber, na skraju Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Pojezierza Mrągowskiego i Równiny Sępopolskiej. Niedaleko znajdują się takie miejscowości jak Reszel, Korsze, Ryn, Mrągowo, Giżycko, Węgorzewo i Bisztynek. Aby dojechać do Olsztyna, trzeba pokonać 85 km, do Warszawy natomiast – 250 km. Najbliższe kolejowe przejście graniczne to leżące ok. 30 km od Kętrzyna Skandawa – Żeleznodorożnyj. 55 km dzieli miasto od polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Bezledach.

Przez Kętrzyn wiodą drogi wojewódzkie nr 591 (relacji Mrągowo – Michałkowo/ Żeleznodorożnyj, Rosja), nr 592: (z Bartoszyc do Giżycka) oraz nr 594 (łącząca Kętrzyn z Bisztynkiem), a także linia kolejowa z Olsztyna przez Ełk do Białegostoku.

Co ma w swojej turystycznej ofercie Kętrzyn? Atrakcje są tu bardzo zróżnicowane. W mieście znajdziemy zabytki, jak bazylika kolegiacka św. Jerzego czy krzyżacki zamek w Kętrzynie. Warto też wybrać się za miasto i zobaczyć Sanktuarium w Świętej Lipce, Wilczy Szaniec w Gierłoży. W centrum Kętrzyna znajduje się jezioro. W mieście skorzystać też można z nowoczesnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Rynek pracy, oferty pracy – Kętrzyn

Ważne miejsce w profilu gospodarczym Kętrzyna ma przemysł. Prym wiodą przemysł lekki i przetwórstwo rolno-spożywcze, ale znaczące są również przemysł elektrotechniczny i maszynowy, drzewny, meblarski, odzieżowy, produkcja opakowań i świątecznych ozdób. Obok rozwija się tu sektor usług oraz turystyka. 

W Kętrzynie działają firmy z polskim i zagranicznym kapitałem. Do największych przedsiębiorstw zaliczają się dwa zakłady produkujące oświetlenie, producenci mebli tapicerowanych, majonezu i musztard, odzieży wierzchniej.

W Kętrzynie ma siedzibę 2701 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 31.03.2021 r.). Miasto pozytywnie wyróżnia się na tle innych w województwie liczbą średnich i dużych zakładów pracy.

Ze względu na przewidywaną liczbę pracodawców podmioty w Kętrzynie dzielą się następująco:

 • 0-9 pracujących – 2591 podmiotów,
 • 10-49 pracujących – 85 podmiotów,
 • 50-249 pracujących – 20 podmiotów,
 • 250-999 pracujących – 4 podmioty,
 • 1000 i więcej pracujących – 1 podmiot.

159 jednostek należy do sektora budżetowego, w sektorze prywatnym 1780 z 2538 podmiotów to osoby fizyczne.

Najwięcej kętrzyńskich firm reprezentuje sekcje PKD:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 507 podmiotów,
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości –  452 podmioty,
 • budownictwo – 286 podmiotów,
 • pozostała działalność usługowa – 243 podmioty,
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 238 podmiotów.

Za aktywizację zawodową mieszkańców powiatu kętrzyńskiego odpowiada Powiatowy Urząd Pracy w Kętrzynie mieszczący się przy ul. Pocztowej 11. Zgodnie ze statystykami urzędu na koniec marca 2021 r. zarejestrowanych w powiecie było 3751 osób bezrobotnych, w tym 1860 kobiet. Jak te liczby przekładają się na stopę bezrobocia? Wskaźnik dla powiatu wynosił w marcu 19,7%. To bardzo duża wartość w porównaniu zarówno do średniej krajowej (6,4%), jak i wojewódzkiej (10,5%). Mimo tego że w Kętrzynie działają zakłady produkcyjne generujące setki miejsc zatrudnienia, bezrobocie wciąż stanowi w tej części województwa znaczący problem i wyzwanie dla samorządu oraz instytucji rynku pracy.

PUP Kętrzyn:

Adres: ul. Pocztowa 11, 11-400 Kętrzyn
E-mail: poczta@ketrzyn.praca.gov.pl
Telefon: 89 752 57 30, fax. 89 752 57 31.

Szukaj pracy w mieście