Praca Kowary Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 27

Praca w Kowarach

Kowary to niewielkie miasto leżące w obrębie powiatu jeleniogórskiego (województwo dolnośląskie). Ta pełna uroku miejscowość warta jest odwiedzenia w celach turystycznych. A jak wygląda lokalna sytuacja gospodarcza? Oto kilka ważnych informacji, które pomogą się zorientować, na kogo czeka w Kowarach praca oraz czy warto wziąć pod uwagę tę miejscowość, przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim.

Miasto i gmina Kowary znajdują się w południowej części województwa dolnośląskiego, bezpośrednio przy granicy z Czechami. Miejscowość rozciąga się pomiędzy Karkonoskim Parkiem Krajobrazowym i Rudawskim Parkiem Krajobrazowym, w Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Jedlicą. Jest to okolica wyjątkowo atrakcyjna pod względem walorów naturalnych. Środowisko przyrodnicze ma wpływ na codzienne życie mieszkańców.

Samo miasto cechuje znaczne zróżnicowanie terenu – najniżej położony punkt znajduje się na wysokości 420 m n.p.m., a najwyżej na 1280 m n.p.m. Z uwagi na górzysty teren w Kowarach pogoda zmienia się często i bardzo szybko. Gmina nie ma za to większych problemów z zanieczyszczeniem powietrza – przeciwnie, warto przyjechać tu, by odetchnąć od miejskiego smogu.

Zgodnie z informacjami Głównego Urzędu Statystycznego, liczba mieszkańców Kowar wynosi około 10,8 tys. osób (dane z lipca 2020 r.). Miejscowość rozciąga się na powierzchni 37,39 km², co daje niską gęstość zaludnienia równą 289,2 os./km². Numer kierunkowy do Kowar to 75, kod pocztowy 58-530, a początek tablic rejestracyjnych tutejszych samochodów – DJE.

Miasto Kowary cechuje również dobra komunikacja z regionem. Swój początek bierze tutaj droga wojewódzka nr 366 (wiodąca do Piechowic, woj. dolnośląskie). Przez miasto przebiega również trasa wojewódzka nr 367 (relacja Jelenia Góra-Wałbrzych). Na wartość inwestycyjną miejscowości wpływ ma oczywiście bliskość granicy polsko-czeskiej, która pozwala na rozszerzenie rynków zbytu dla tutejszych przedsiębiorców.

Ważne ośrodki gospodarcze i miejscowości turystyczne w okolicy to między innymi wspomniana Jelenia Góra (miasta dzieli dystans około 19 km), Karpacz (odległość niespełna 10 km), Kamienna Góra (oddalona o około 18 km) czy Wałbrzych (mniej więcej 43 km). By dostać się z Kowar do stolicy województwa, czyli Wrocławia, trzeba pokonać trasę o długości około 115 km, co zajmuje autem niespełna 2 godziny. We Wrocławiu znajduje się również położony najbliżej międzynarodowy port lotniczy.

Dawniej profil gospodarczy Kowar opierał się o przemysł, w szczególności wydobywczy i metalurgiczny, maszynowy, drzewny i włókienniczy. I choć współcześnie Kowary cechuje znaczna różnorodność gospodarcza, nacisk kładziony jest szczególnie na rozwój turystyki i branż związanych z obsługą przyjezdnych – gastronomię, usługi, infrastrukturę sportową i rekreacyjną, rozwija się również w Kowarach agroturystyka.

Urlopowicze chętnie traktują miejscowość jako punkt wypadowy do zwiedzania pobliskich gór i korzystania ze stoków oraz tras narciarskich. Niemniej w samym miasteczku również jest co zobaczyć. Na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane zostało całe miasto, a najważniejsze zabytki to na przykład ratusz, kaplica wotywna św. Anny, zespół szpitalny, tutejsze pałacyki. Do chętnie odwiedzanych atrakcji należą ponadto Park Miniatur, Muzeum Sentymentów i sztolnie w Kowarach.

Zróżnicowanie gospodarcze – z naciskiem na rozwój turystyki – rzutuje na życie zawodowe mieszkańców. Przede wszystkim na terenie miasta nie działają już duże podmioty gospodarcze – zatrudnienie można znaleźć w małych i średnich firmach. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) na terenie gminy miejskiej działało 1265 podmiotów gospodarki narodowej, z czego tych zatrudniających 10-49 osób było 32, a dających pracę 50-249 osobom – 5. Pozostałe firmy to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające maksymalnie 9 pracowników.

Na kogo czeka praca w Kowarach i okolicy? Przede wszystkim wielu mieszkańców znajduje zatrudnienie na terenie całego powiatu jeleniogórskiego. Zgodnie z Barometrem zawodów (corocznym badaniem na zlecenie resortu pracy) w roku 2020 r. najbardziej palące zapotrzebowanie na kadrę dotyczyło takich profesji jak: kelner, barman, kucharz, monter instalacji budowlanych, murarz, tynkarz, pielęgniarka, położna, pomoc kuchenna, pracownik fizyczny w produkcji i pracach prostych, pracownik robót wykończeniowych w budownictwie, robotnik budowlany, sprzątacz, pokojowy, sprzedawca, kasjer, szef kuchni.

Widać zatem, że potrzeby lokalnych firm są różnorodne. Bez wątpienia Kowary to miasteczko, które warto brać pod uwagę w czasie poszukiwania stałej lub dorywczej pracy.