Praca Szklarska Poręba Najnowsze oferty pracy: 22

Praca w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Szklarska Poręba jest miasteczkiem znajdującym się w południowo-zachodniej części Polski, w powiecie jeleniogórskim i w województwie dolnośląskim. Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Szklarska Poręba. Nie bez powodu pierwsze skojarzenie, jakie budzi ta miejscowość, to turystyka. Znajduje się bowiem w wyjątkowo malowniczej okolicy, w dolinie rzeki Kamiennej i w otoczeniu gór – Karkonoszy i Gór Izerskich (Sudety Zachodnie). Jakie są atrakcje Szklarskiej Poręby? Kto ma największą szansę rozwinąć się tu zawodowo i czy warto wziąć pod uwagę zamieszkanie w tej miejscowości, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Oto garść informacji, które pomogą podjąć decyzję o związaniu się ze Szklarską Porębą na dłużej.

Liczba mieszkańców Szklarskiej Poręby wynosi około 6,6 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta to z kolei 75,44 kilometrów kwadratowych. Miejscowość rozciąga się na znacznej wysokości. Najniżej położony punkt miasta znajduje się na wysokości 440 metrów nad poziomem morza, na najwyższy – na 886 metrów nad poziomem morza.

Południową granicę miasta wyznacza granica polsko-czeska. Szklarska Poręba sąsiaduje też z Mirskiem, Piechowicami i Starą Kamienną. Przez miasteczko przebiega droga krajowa nr 3 – ważna trasa przecinająca wertykalnie zachodnią ścianę kraju, zapewniająca szybki transport do takich miast jak Jelenia Góra, Lubin, Polkowice, Świebodzin, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Wolin, Międzyzdroje i Świnoujście. Sprawny dojazd do Szklarskiej Poręby gwarantują też drogi wojewódzkie nr 358 i 366. Miasteczko dzieli od powiatowej Jeleniej Góry odległość około 18,5 kilometra. By dostać się ze Szklarskiej Poręby do Karpacza, należy pokonać trasę o długości mniej więcej 27 kilometrów. Dystans do Gryfowa Śląskiego wynosi około 38 kilometrów, a do Lwówka Śląskiego – 47 kilometrów. Najbliżej położonym międzynarodowym portem lotniczym jest ten we Wrocławiu-Strachowicach, w odległości mniej więcej 130 kilometrów. Trasa samochodowa do czeskiej Pragi wynosi mniej więcej 146 kilometrów.

Profil gospodarczy Szklarskiej Poręby cechuje zróżnicowanie, niemniej bardzo ważnym obszarem działalności mieszkańców jest turystyka. W miasteczku działa wiele pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, znajdziemy tu restauracje, punkty usługowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Nic dziwnego – do tego miejsca przyciąga zarówno bogactwo naturalne okolicy, jak i zlokalizowane w samej Szklarskiej Porębie atrakcje. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na szlaki turystyczne Szklarskiej Poręby. Na ich trasie znajdziemy malownicze szczyty (np. szczyt Szrenicy), ciekawe formacje skalne (np. Chybotek) i wodospady (jak wąwóz i wodospad Kamieńczyka). Gmina znajduje się też w obrębie rezerwatu przyrody Torfowiska Doliny Izery. Zróżnicowanie terenu i bogactwo przyrodnicze przyciąga amatorów wycieczek. Zimowe atrakcje zapewnia z kolei infrastruktura przystosowana do uprawiania narciarstwa i snowboardingu.

Rynek pracy, oferty pracy – Szklarska Poręba

Szklarska Poręba stanowi jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych w okolicy. W gminie miejskiej funkcjonuje ponad 1,2 tys. podmiotów gospodarki narodowej (dane REGON – maj 2020 r.). W większości są to przedsiębiorstwa jednoosobowe lub zatrudniające do 9 osób. Małych firm, o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób, jest łącznie 17, a średnich (od 50 do 249 pracowników) – 6.

Zatrudnienia należy zatem szukać przede wszystkim w małych jednostkach, firmach rodzinnych. Władze samorządowe zachęcają też mieszkańców do podejmowania własnej działalności gospodarczej.

Pomoc w znalezieniu zatrudnienia czy przekwalifikowaniu się oferuje Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze. Urząd monitoruje sytuację na lokalnym rynku pracy. Zgodnie z jego statystykami, w całym powiecie w czerwcu 2020 r. mieszkało 1,8 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła 9,2%. Jest to wartość przewyższająca tę dla województwa dolnośląskiego – 5,6%, oraz dla kraju – 6,1%.

Wielu mieszkańców Szklarskiej Poręby szuka zatrudnienia w obrębie całego powiatu. Kto ma największe szanse znaleźć w Szklarskiej Porębie pracę sezonową, a kto stały etat? Informacji dostarcza na przykład Barometr zawodów, czyli cykliczna prognoza zapotrzebowania na pracowników dla wszystkich powiatów w kraju. W 2020 r. w powiecie jeleniogórskim najbardziej brakuje pracowników gastronomii – szefów kuchni, kucharzy, kelnerów, barmanów, pomocy kuchennych. Bez problemu zatrudnienie powinni znaleźć także pracownicy budowlani – monterzy instalacji budowlanych, murarze, tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych, a także robotnicy budowlani bez konkretnych kwalifikacji.

Luka kadrowa dotyczy też pielęgniarek, położnych, sprzątaczek, pokojowych, sprzedawców, kasjerów oraz pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych. Największy deficyt (z wyłączeniem pracowników ochrony zdrowia) dotyczy zatem osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym/ branżowym.