Praca Karpacz Najnowsze oferty pracy: 11

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Karpaczu

Karpacz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Karpacz to miasto leżące w powiecie jeleniogórskim, w województwie dolnośląskim. Miejscowość słynie jako jeden z ulubionych kierunków Polaków na narty i wycieczki po Karkonoszach. Na kogo czekają etaty lub praca sezonowa w Karpaczu? Czy warto rozważyć osiedlenie się w tej miejscowości, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Oto informacje, które pozwolą przybliżyć tutejszy rynek pracy, warunki życia oraz atrakcje.

Karpacz ma długą historię – pierwsze osady znajdowały się w okolicy już w średniowieczu. Przez wieki mieszkańcy zajmowali się głównie pasterstwem owiec, tkactwem, rybołówstwem. Prawa miejskie Karpacz otrzymał dopiero w 1959 roku. Miasto zajmuje powierzchnię bliską 38 kilometrom kwadratowym.

Administracyjnie dzieli się na Karpacz Górny, Budniki, Płóczki, Wilczą Porębę oraz Wodną. Liczba ludności Karpacza, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (lipiec 2020 r.) wynosi około 4,5 tys. osób. Warto jednak pamiętać, że do miejscowości sezonowo ściągają tysiące urlopowiczów. Do najważniejszych atrakcji turystycznych Karpacza i okolic należą naturalnie pobliskie stoki i infrastruktura narciarska. Rozbudowana jest również sieć szlaków turystycznych, pozwalających na turystykę górską na różnych poziomach trudności. Ciekawostkę Karpacza stanowią jego liczne zabytki.

Odwiedzając samo miasto Karpacz – co warto zobaczyć? Zabudowa miejska jest stosunkowo nowa – pochodzi z przełomu XIX i XX w. Bez wątpienia w czasie spaceru po miejscowości należy zwrócić uwagę na Świątynię Wang, a dokładniej Kościół Górski Naszego Zbawiciela, czyli parafialny kościół ewangelicki. Świątynia została w XIX wieku przeniesiona tu z miejscowości Vang w Norwegii. Warto zobaczyć dawny dworek myśliwski, a dziś siedzibę Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Karpaczu, zabytkową chałupę pasterską przy ul. Konstytucji 3 Maja, czy znajdującą się przy tej samej ulicy XVIII-wieczną karczmę sądową, w której obecnie znajduje się dom wczasowy. Zabytkowe są też niektóre z okolicznych schronisk, np. Strzecha Akademicka i Samotnia. Punktem obowiązkowym zwiedzania okolic jest również Zapora w Łomnicy.

Rynek pracy, oferty pracy – Karpacz

Na mapie gospodarczej Karpacza najważniejsze miejsce zajmuje zatem turystyka, a także związane z nią branże – gastronomia, zakwaterowanie. Wielu mieszkańców trudni się agroturystyką, prowadzi pensjonaty, wypożyczalnie sprzętu sportowego (nart, desek snowboardowych, rowerów, sprzętu wysokogórskiego) czy pasażerskie firmy transportowe. Znaczenie ma handel, w tym drobny handel uliczny, ale także rzemiosło artystyczne. W mniejszym stopniu rozwinięty jest przemysł, choć ten również wpisuje się w różnorodny krajobraz gospodarczy okolic.

Rejestr REGON (maj 2020 r.) pokazuje, że w gminie miejskiej Karpacz zarejestrowanych jest 3850 podmiotów gospodarki narodowej, przy czym średnich firm funkcjonuje tu 6, a tylko 1 ma status jednostki dużej (250-999 pracowników). Praca w Karpaczu czeka przede wszystkim na osoby gotowe na obsługę klientów.

Zgodnie z ogólnopolską prognozą Barometr zawodów w całym powiecie jeleniogórskim brakuje w szczególności pracowników gastronomii: szefów kuchni, kucharzy, kelnerów, barmanów, pomocy kuchennych. Ze znalezieniem sezonowej pracy w Karpaczu nie powinni mieć też problemu sprzedawcy, kasjerzy, osoby sprzątające, pokojowi. Lokalne firmy zgłaszają ponadto zapotrzebowanie na robotników bez wysokich kwalifikacji – budowy, produkcji przy pracach prostych. Braki kadrowe notuje opieka zdrowotna.

Warto zwrócić też uwagę na możliwości pracy w Karpaczu z zakwaterowaniem – jest to opcja, którą udostępniają na przykład w sezonie turystycznym domy wczasowe i pensjonaty. Zatrudnienie się w tej miejscowości zimą może być też dobrym sposobem na dorobienie dla miłośników nart i innych sportów zimowych.

Osoby bezrobotne mogą zwrócić się o pomoc ze znalezieniem zatrudnienia do Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze. Urząd monitoruje sytuację lokalnego rynku pracy, oferuje szkolenia czy dopłaty do podjęcia działalności gospodarczej. PUP podaje, że stopa bezrobocia w całym powiecie w kwietniu 2020 r. wyniosła 8,8%.

Karpacz to typowa miejscowość turystyczna, co dla jednych stanowi wadę, a przez innych jest postrzegane jako atut. Bez wątpienia miasto korzysta gospodarczo na napływie osób z całej Polski. Zawsze dzieje się tu coś ciekawego, organizowane są koncerty, imprezy kulturalne, wieczorami miasto tętni życiem. Z drugiej strony okoliczne góry pozwalają odetchnąć od zgiełku miasta i wypocząć na łonie natury. Z pewnością warto wziąć pod uwagę zamieszkanie w Karpaczu na stałe i podjęcie tu zatrudnienia.