Praca Kamienna Góra

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 364

Praca w Kamiennej Górze

Kamienna Góra – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kamienna Góra to miejscowość położona malowniczo u stóp Gór Kruczych (Sudety Środkowe), w Kotlinie Kamiennogórskiej. Administracyjnie stanowi miasto powiatowe, siedzibę gminy wiejskiej, znajduje się w województwie dolnośląskim oraz należy do aglomeracji wałbrzyskiej. Bez wątpienia jest to miasto atrakcyjne turystycznie, ale też stwarza możliwości rozwoju zawodowego. Kto ma największą szansę na znalezienie w Kamiennej Górze pracy? Przedstawiciele jakich zawodów powinni zwrócić uwagę na tę miejscowość w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim?

Na początek kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim miejscowości o tej nazwie jest w Polsce kilka, też na przykład na Śląsku (powiat częstochowski). Jeśli chodzi o Kamienną Górę – dolnośląskie – miasto rozciąga się na powierzchni 18 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców Kamiennej Góry wynosi niespełna 19 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Daje to stosunkowo wysoką gęstość zaludnienia, bliską 1047 osóbom na kilometr kwadratowy.

Kamienna Góra otrzymała prawa miejskie już w XIII wieku z rąk księcia jaworskiego Bolka I Surowego. Wkrótce rozwinęło się tu rzemiosło, handel, browarnictwo. Wieki nowożytne i historia najnowsza przyniosły z kolei prężny rozwój przemysłu. Do ciekawostek miejscowości należy to, że jeszcze w XIX wieku powszechnie używano wobec niej nazwy Kamieniogóra. Do czasów współczesnych przetrwały liczne zabytki. Niestety znajdujący się w Kamiennej Górze zamek to dziś już tylko ruiny, niemniej wrażenie robią na przykład mury miejskie, zabytkowe kościoły, a rynek starego miasta z okolicznymi kamienicami zachęca do spacerów.

Kamienna Góra stanowi ważny ośrodek gospodarczy w regionie. Na jej potencjał inwestycyjny wpływ ma przede wszystkim dogodna lokalizacja. Miasto znajduje się na trasie drogi krajowej nr 5, wiodącej od granicy polsko-czeskiej w głąb kraju i pokrywającej się na różnych odcinkach z autostradami A2 i A5. Z centrum aglomeracji, czyli Wałbrzychem, Kamienną Górę łączy z kolei droga wojewódzka nr 367 (odległość między miastami wynosi mniej więcej 24 kilometry). Sieć dróg lokalnych zapewnia szybkie połączenia z okolicznymi miejscowościami. W Kamiennej Górze znajduje się też stacja kolejowa. Pociągi kursują na trzech liniach – nr 298, nr 308 i nr 330. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy jest zlokalizowany we Wrocławiu-Starachowicach, w odległości około 100 km od centrum Kamiennej Góry. Inne ważne ośrodki miejskie w okolicy to Legnica (miasta dzieli dystans niespełna 67 km) czy Jelenia Góra (w odległości mniej więcej 36 kilometrów).

Przedsiębiorcy mogą korzystać z udogodnień Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości – miasto oferuje ulgi podatkowe oraz tereny przystosowane do prowadzenia działalności. Co istotne, w ramach KSSEMP działają firmy zarazem z kapitałem polskim, jak i zagranicznym, między innymi niemieckim, francuskim, japońskim czy amerykańskim. Na rozwój gospodarczy Kamiennej Góry znaczny wpływ ma przemysł. Funkcjonuje tu kilka dużych firm związanych z branżą włókienniczą. Inne podmioty zajmują się na przykład przetwórstwem spożywczym czy produkcją maszyn.

Kolejnym ważnym obszarem działalności jest w Kamiennej Górze turystyka. Miejscowość stanowi bowiem doskonały punkt wypadowy do wycieczek górskich. Przyciąga turystów przez cały rok, niemniej najwięcej jest ich w sezonie wakacyjnym oraz zimą.

Rynek pracy, oferty pracy – Kamienna Góra

Taki profil gospodarczy rzutuje oczywiście na zapotrzebowanie na rynku pracy. Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów, w 2020 r. w powiecie kamiennogórskim prognozowano braki kadrowe dla grupy kilkudziesięciu profesji. Największy niedobór pracowników w stosunku do zapotrzebowania tutejszych firm dotyczy: kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharzy, lekarzy, mechaników pojazdów samochodowych, monterów instalacji budowlanych, nauczycieli języków obcych i lektorów, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, pielęgniarek i położnych oraz pracowników socjalnych.

Widać zatem, że praca w Kamiennej Górze czeka na osoby z bardzo różnym doświadczeniem i wykształceniem. W szukaniu zatrudnienia może pomóc Powiatowy Urząd Pracy w Kamiennej Górze. Zaktywizować gospodarczo mieszkańców starają się również władze miasta. Są to istotne kwestie dla samorządu, gdyż bezrobocie w powiecie kamiennogórskim przewyższa zarówno średnią dla kraju, jak i województwa. Zgodnie z danymi tutejszego PUP, w maju 2020 r. stopa bezrobocia dla powiatu wyniosła 7,7% (w tym samym okresie wartość dla Polski była na poziomie 6%, a dla województwa dolnośląskiego – 5,5%).

PUP Kamienna Góra

Adres: ul. Sienkiewicza 6a, 58-400 Kamienna Góra
E-mail: wrka@praca.gov.pl
Telefon: 75 64 50 160

Szukaj pracy w mieście