Praca Lubawka

Najnowsze oferty pracy: 513

Praca w Lubawce

Lubawka – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lubawka to niewielkie miasto znajdujące się w obrębie powiatu kamiennogórskiego (województwo dolnośląskie) i stanowiące siedzibę gminy miejsko-wiejskiej. Miejscowość cechuje długa i ciekawa historia, atrakcyjne położenie w otoczeniu wspaniałych form natury. Jest też ważnym ośrodkiem gospodarczym o znaczeniu lokalnym. Jakie można znaleźć w Lubawce atrakcje? Kto ma szansę na zatrudnienie w miejscowości? Oto kilka podstawowych wiadomości o mieście, które pomogą zdecydować, czy warto wziąć je pod uwagę w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

Historia Lubawki sięga średniowiecza. Prawa miejskie otrzymała pod koniec XIII wieku. W ciągu dziejów miasto znajdowało się pod strefą wpływów polskich, pruskich, czeskich i niemieckich. Rozwijał się na tych terenach handel, a także rzemiosło – duże znaczenie zyskała produkcja płótna. W ciągu burzliwych dziejów miasto dziesiątkowały konflikty zbrojne, a także klęski żywiołowe. W XVIII wieku Lubawkę zalała powódź tak rozległa, iż podobno ulicami miasta pływały ryby. Wydarzenie to zostało upamiętnione w godle miejscowości, w postaci rysunku pstrąga. XIX wiek przyniósł dynamiczny rozwój przemysłu włókienniczego w Lubawce, powstawały też inne zakłady przemysłowe, na przykład huta szkła. Miejscowość umacniała też renomę jako atrakcyjny ośrodek turystyczny, stanowiący dobry punkt startowy do wycieczek po otaczających ją górach.

Do dziś, spacerując po starówce Lubawki, można poczuć powiew historii kryjący się w jej murach.. Lubawka to bez wątpienia miejsce, które może zachwycać – tutejszy rynek, zabytkowe kamieniczki i ulice starego miasta zachęcają do spacerów. Zabytków jest tu całkiem sporo. Do atrakcji Lubawki należą na przykład XVIII-wieczny klasycystyczny ratusz, plebania z tego samego okresu, czy stare budowle sakralne, między innymi Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kościół św. Anny czy 6 kaplic należących do Kalwarii Lubawskiej na Świętej Górze.

Jeśli chodzi o podstawowe dane dotyczące miasta, to jego powierzchnia wynosi 22,44 kilometrów kwadratowych, liczba mieszkańców (zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.) to niespełna 6 tys. osób. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów zaczynają się od DKA, kod pocztowy obejmujący Lubawkę to 58-420, a chcąc się dodzwonić do miejscowości, należy wybrać numer kierunkowy 75.

Geograficznie miasto Lubawka położone jest w Sudetach Środkowych, u stóp Gór Kruczych. Przepływają przez nie dwie rzeki – Bóbr oraz Czarnuszka. Miasto znajduje się na granicy z Czechami (przejście graniczne Lubawka-Královec).

Taka lokalizacja ma duże znaczenie dla rozwoju miejscowości, przyciąga inwestorów szukających rozległych rynków zbytu, a mieszkańcom umożliwia zatrudnienie po obu stronach granicy. Lubawkę cechuje dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna.

Przez miasto przebiega droga krajowa nr 5, biegnąca wgłąb kraju, w kierunku Poznania. Ważną trasę w regionie stanowi również droga wojewódzka nr 369 (trasa Lubawka-Jarkowice). Ponadto znajduje się tu sieć dróg lokalnych, a także trasa kolejowa. Miejscowość znajduje się na południe od Kamiennej Góry (centra obu miast dzieli zaledwie około 10 kilometrów). Z kolei podróż z Lubawki do Jeleniej Góry zajmuje około 50 minut (dystans 40 kilometrów). Do wojewódzkiego Wrocławia dojedziemy samochodem mniej więcej w 1 godzinę 40 minut (około 110 kilometrów).

Rynek pracy, oferty pracy – Lubawka

Jak wygląda sytuacja gospodarcza Lubawki? W samym mieście etaty czekają jedynie w małych i nielicznych średnich przedsiębiorstwach, brak tu bowiem dużych przedsiębiorstw. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) w Lubawce funkcjonują 663 podmioty gospodarki narodowej, z czego 3 zadeklarowały liczbę zatrudnionych rzędu 50-249 osób, a 14 daje pracę od 10 do 49 pracownikom.

Wiele osób poszukujących w Lubawce pracy bierze pod uwagę oferty z całego powiatu i okolic. Kto ma największe szanse na zatrudnienie? Zgodnie z cykliczną prognozą Barometr zawodów w całym powiecie kamiennogórskim w 2020 r. brakuje przede wszystkim kierowców (autobusów, samochodów ciężarowych), pracowników budowlanych z uprawnieniami do obsługi ciężkiego sprzętu oraz monterów instalacji budowlanych, pracowników opieki zdrowotnej (lekarzy, pielęgniarek, położnych), nauczycieli języków obcych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pracowników socjalnych i kucharzy. Zapotrzebowanie rynku pracy jest więc różnorodne, mieszkańcy są też zachęcani do otwierania własnych firm.

Szukaj pracy w mieście