Praca Piechowice Najnowsze oferty pracy: 4

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Piechowicach

Piechowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Piechowice to miejscowość położona w południowo-zachodniej Polsce, tuż przy granicy z Czechami. Stanowią siedzibę wiejskiej gminy Piechowice, należą do powiatu jeleniogórskiego, w obrębie województwa dolnośląskiego. Jest to niewielkie miasteczko, które dopiero pod koniec lat 60. ubiegłego wieku otrzymało prawa miejskie. Niemniej współczesne Piechowice mają wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym odwiedzającym je w celach turystycznych. Kto ma szansę znaleźć w Piechowicach pracę? Oto kilka istotnych informacji, które mogą być przydatne w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim, w szczególności w jego południowych krańcach.

Piechowice leżą w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego, nad rzeką Kamienną. To wyjątkowo bogate przyrodniczo tereny, które zachwycają wspaniałymi krajobrazami. Samo miasteczko znajduje się na znacznej wysokości, od 360 do 480 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi 43,22 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest tu niska (nieco powyżej 142 osoby na kilometr kwadratowy).

Liczba mieszkańców Piechowic to niespełna 6,2 tysiąca osób (zgodnie ze stanem podanym dla lipca 2020 r. przez Główny Urząd Statystyczny). Inne podstawowe dane dotyczące miejscowości to numer kierunkowy – 75, tablice rejestracyjne samochodów – DJE, kod pocztowy – 58-573.

Piechowice nie tylko sąsiadują bezpośrednio z Czechami, ale też z ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie – Jelenią Górą. Kolejne pobliskie gminy to Szklarska Poręba i Stara Kamienica. Warto również dodać, że miasto cechuje przy tym dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, zapewniająca szybkie połączenia na poziomie lokalnym i ponadlokalnym. Przez samo miasto przebiega droga krajowa nr 3, stanowiąca zarazem odcinek europejskiej trasy E65. Dzięki niej z Piechowic można się łatwo dostać do największych miast Polski zachodniej, na przykład Świnoujścia, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Polkowic, Legnicy, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby. Trasa wiedzie do polsko-czeskiego przejścia granicznego w Jakuszycach.

W profilu gospodarczym miasta ważne miejsce zajmuje turystyka. Dobrze rozwinięta jest w Piechowicach agroturystyka, wielu mieszkańców decyduje się na prowadzenie pensjonatów, wynajem pokojów gościnnych. Miasteczko stanowi bowiem doskonały punkt wypadowy do pieszych i rowerowych wycieczek po Karkonoszach. Przebiegają tędy liczne szlaki turystyczne. Piechowice przyciągają takimi atrakcjami jak Śnieżne Kotły, Wodospad Szklarki, rezerwat Krokusy w Górzyńcu. Całkiem sporo do zobaczenia jest również na terenie miasta. Do najważniejszych zabytków należą barokowy, XVII-wieczny (przebudowany w kolejnych wiekach) zespół pałacowy nad rzeką Kamienną, a także stare kościółki i inne obiekty. Miejscowość zachęca do spaceru, wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie znajdziemy tu wielkich centrów turystycznych, raczej mniejsze lokale usługowe, restauracje, rodzinne firmy oferujące gościnę.

Rynek pracy, oferty pracy – Piechowice

Piechowicki rynek pracy nie jest duży, dlatego część mieszkańców znajduje zatrudnienie w okolicznych miastach – szczególnie korzystna jest bliskość Jeleniej Góry, która znacznie poszerza rynek pracy.

Kto ma największe szanse na zatrudnienie w Piechowicach i okolicy? Odpowiedzi dostarcza prognoza Barometr zawodów. W 2020 r. największe braki kadrowe w powiecie jeleniogórskim dotyczyły pracowników gastronomii (szefów kuchni, kucharzy, pomocy kuchennych, kelnerów, barmanów), budowlanki (murarzy, tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych, robotników budowlanych).

Ze znalezieniem pracy od zaraz nie powinni mieć problemu także sprzedawcy, kasjerzy, a także personel sprzątający. Jak w wielu regionach Polski, także tutaj za mało jest pracowników opieki zdrowotnej, przede wszystkim pielęgniarek i położnych. W powiecie obserwuje się spore zapotrzebowanie na różnego rodzaju pracowników. Problemem jest fakt, że dostępna kadra nie zawsze posiada kwalifikacje i doświadczenie, które pozwoliłyby na zapełnienie wolnych wakatów.

W efekcie stopa bezrobocia w powiecie jeleniogórskim przewyższa średnią krajową. Jak podaje tutejszy Powiatowy Urząd Pracy, w końcu czerwca 2020 r. wyniosła ona 8,4%. W tym samym okresie bezrobocie w całej Polsce było na poziomie 6,0%, a w województwie dolnośląskim – 5,5%. Przeciwdziałanie bezrobociu, aktywizowanie zawodowe mieszkańców, a także przyciąganie inwestorów, którzy tworzyliby nowe miejsca pracy wciąż stanowią istotne cele działań władz samorządowych.