Praca Krzyż Wielkopolski Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 13

Praca WIELKOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Krzyżu Wielkopolskim

Krzyż Wielkopolski – garść informacji o mieście

Krzyż Wielkopolski leży w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego – przy jego granicy z woj. lubuskim, między dwoma rzekami – Notecią i Drawą. Powierzchnia miasta wynosi prawie 6 kilometrów kwadratowych, a liczba mieszkańców – 6,2 tys.

Miejsko-wiejska gmina Krzyż Wielkopolski zajmuje obszar 175 kilometrów kwadratowych. Ponad połowa to teren leśny, w tym część Puszczy nad Drawą. W obrębie gminy leży 18 jezior, największe – Jezioro Królewskie ma wielkość ponad 55 ha.

Do gminy, w której mieszka ponad 9 tys. osób, należą miasto i 11 sołectw – złożonych z 17 wsi i osad. Przez gminę nie prowadzą drogi krajowe. Na układ komunikacyjny miasta składają się połączenia lokalne – powiatowe i gminne oraz trasa wojewódzka DW nr 174 (relacji Drezdenko – Kuźnica Czarnkowska). Miejscowość wciąż jest ważnym węzłem kolejowym. 

Krzyż Wielkopolski leży niedaleko takich miast jak Wieleń, Drezdenko, Dobiegniew, Człopa, Sieraków, Wronki, Strzelce Krajeńskie czy Międzychód. Odległość od stolicy Wielkopolski, czyli Poznania, wynosi 110 km – podróż zajmuje niecałe 2 godziny. Pozostałe najbliższe miasta wojewódzkie to:

 • Gorzów Wielkopolski – 63 km,
 • Szczecin – 142 km,
 • Bydgoszcz – 155 km,
 • Wrocław – 273 km.

205 km dzieli Krzyż Wielkopolski ze stolicą Niemiec Berlinem. 

Charakterystyka lokalnych pracodawców – REGON

W jakich firmach można znaleźć w Krzyżu Wielkopolskim oferty pracy? Lokalny rynek zatrudnienia kształtują przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (stan REGON na koniec 2020 r.) w mieście siedzibę ma 537 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • grupę samozatrudnionych i mikrojednostek do 9 pracujących stanowi 519 podmiotów,
 • małych podmiotów – z deklarowanym stanem zatrudnienia w przedziale 10-49 osób – jest 16,
 • 2 średnie podmioty generują między 50 a 249 miejsc pracy.

W sektorze publicznym działają 34 podmioty (1 średni, 10 małych, 23 mikro), pozostałe 500 to jednostki prywatne. Liczba działalności osób fizycznych wynosi 324.

W przekroju branżowym widoczna jest dominacja kilku sektorów. Najwięcej lokalnych firm zajmuje się:

 • działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości – 126 podmiotów,
 • handlem, usługami naprawy pojazdów – 81 podmiotów,
 • budownictwem – 66 podmiotów,
 • przetwórstwem przemysłowym, działalnością usługową (sekcja S PKD) – po 52 podmioty.

Aktywizacja zawodowa mieszkańców Krzyża Wielkopolskiego

Spośród wszystkich województw w Polsce to właśnie wielkopolskie na koniec 2020 r. odnotowało najniższą stopę bezrobocia. Sytuacja na rynku zatrudnienia w regionie jest dobra, a oferty pracy w Wielkopolsce przyciągają mieszkańców innych części Polski i obcokrajowców.

Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego dla województwa na koniec 2020 r. wynosił 3,7%. To znacznie mniej niż średnia krajowa – 6,2%. Wartość wyliczona przez GUS dla powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego wynosiła z kolei 4,7%.

Cały powiat jest obsługiwany przez Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie
  ul. Orłowskiego 1
  64-700 Czarnków

Podległe komórki organizacyjne PUP – filie urzędu działają w Trzciance i Wieluniu. Dodatkowo w Krzyżu Wielkopolskim i w Drawsku zlokalizowane są punkty pośrednictwa pracy. Mieszkańcy mogą w nich uzyskać wsparcie doradcy zawodowego, pomoc w aktywizacji zawodowej czy zakładaniu własnej działalności gospodarczej.

Rynek pracy – Krzyż Wielkopolski: ogłoszenia, najwięksi pracodawcy

Liczba pracodawców w Krzyżu Wielkopolskim nie jest duża. Część mieszkańców zatrudnia się w sąsiednich miejscowościach. W całym powiecie działa np. prawie 8 tys. podmiotów gospodarki, w tym 10 dużych i 50 średniej wielkości zakładów pracy. 

W gminie Krzyż Wielkopolski najwięcej miejsc zatrudnienia generują przedsiębiorstwa przemysłowe – m.in. producent przyczep samochodowych, zakłady przemysłu drzewnego i stolarski, przedsiębiorstwa transportowe i firmy handlowe. Do większych pracodawców w okolicy zalicza się także Nadleśnictwo Krzyż Wielkopolski.