Wronki leżą w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, na skraju Pojezierza Poznańskiego i Kotliny Gorzowskiej. Przez miasto płynie rzeka Warta, a w jego sąsiedztwie znajdują się lasy Puszczy Noteckiej.
Miejscowość jest centrum administracyjnym, obsługującym mieszkańców miejsko-wiejskiej gminy Wronki. To dynamicznie rozwijające się miasto stanowi duży ośrodek przemysłowy i handlowo-usługowy, tworzący tysiące miejsc zatrudnienia, z których korzystają mieszkańcy całego regionu.

W jakich firmach dostępna jest praca we Wronkach? Jakie branże stwarzają największe możliwości rozwoju zawodowego?
Wronki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Wronki położone są między Poznaniem a Szczecinem – szybką komunikację z tymi miastami zapewnia kolej. Odległość od stolicy Wielkopolski wynosi 64 kilometry. W najbliższym sąsiedztwie Wronek znajdują się takie miasta jak Obrzycko, Ostroróg, Szamotuły, Sieraków, Pniewy, Wieleń i Czarnków. Na układ komunikacyjny gminy Wronki składają się drogi lokalne, miasto jest także węzłem tras wojewódzkich. Biegną tędy DW nr 184, 182, 150 i 140.
We Wronkach mieszka 11,1 tys. osób. Powierzchnia miasta zajmuje 5,8 kilometra kwadratowego. Jak zostało wspomniane na wstępie, miasto jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy Wronki. Liczba jej mieszkańców wynosi ok. 19 tys. a wielkość obszaru to 302,7 kilometra kwadratowego.
Gmina jest jedną z ośmiu w powiecie szamotulskim, do którego należą także gminy miejsko-wiejskie: Szamotuły, Ostroróg, Pniewy, gmina miejska Obrzycko i gminy wiejskie: Duszniki, Kaźmierz, Obrzycko.
Wronki są miastem, gdzie można ciekawie spędzić wolny czas. Stanowią bazę wypadową do wycieczek po Puszczy Noteckiej, która jest istnym rajem dla grzybiarzy. To także miejscowość z wieloma zabytkami i długą historią – prawa miejskie nadano Wronkom ok. 1279 r. Będąc w okolicy, warto odwiedzić kościoły: m.in. kościół klasztorny oo. franciszkanów, parafię p.w. św. Krzyża i św. Mikołaja w Biezdrowie i parafię św. Katarzyny we Wronkach. Na terenie gminy leżą też pałace (w Pożarowie, Biezdrowie, Nowej Wsi i Wróblewie). Wrażenie robi także budynek zakładu karnego, wzniesiony w końcówce XIX w. na wzór ówczesnych amerykańskich więzień.
Na tym nie kończy się jednak lista dostępnych we Wronkach atrakcji. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mają tu do dyspozycji rozbudowaną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, jeziora, tereny nadwarciańskie, wiele szlaków turystycznych. Podsumowując, Wronki i okolice to ciekawy kierunek na krótszy i dłuższy pobyt.
Rynek pracy, oferty pracy – Wronki
Powiat szamotulski jest dobrze rozwinięty gospodarczo. Działa tu wiele firm, także dużych, z polskim i zagranicznym kapitałem. Korzystną sytuację odzwierciedla niskie bezrobocie.
Wg danych GUS na koniec stycznia 2021 r. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 3,8%. Dla porównania – średnia wojewódzka to 3,9%, a średnia krajowa – 6,5%.
Zgodnie z informacją udostępnioną przez PUP w Szamotułach, który obsługuje mieszkańców całego powiatu, w styczniu 2021 r. liczba bezrobotnych była równa 1433 osoby. Wśród nich znalazło się 190 mieszkańców miasta i gminy Wronki. Największą grupę stanowili natomiast mieszkańcy miasta i gminy Szamotuły – 570 osób.
Rynek pracy we Wronkach jest zróżnicowany i dobrze rozwinięty. Zgodnie z danymi GUS w REGON (stan na koniec stycznia 2021 r.) figuruje 1038 podmiotów gospodarki narodowej z siedzibą we Wronkach oraz 657 na terenach wiejskich gminy.
W mieście zarejestrowane są:
- 983 mikropodmioty – 0-9 pracujących,
- 43 małe podmioty – 10-49 pracujących,
- 8 średnich podmiotów – 50-249 pracujących,
- 4 duże podmioty: 2 (z sektora publicznego) zatrudniające 250-999 osób, 2 prywatne z kadrą liczącą co najmniej 1000 pracowników.
5 sekcji PKD, w których zarejestrowanych jest najwięcej firm to:
- handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 217 podmiotów,
- przetwórstwo przemysłowe – 147 podmiotów,
- budownictwo – 133 podmioty,
- działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 106 podmiotów,
- pozostała działalność usługowa – 81 podmiotów.
Choć w mieście najwięcej jest mikroprzedsiębiorstw, to tutejszy rynek pracy w znacznym stopniu kształtują też średnie i duże firmy, zakłady produkcyjne, których część ulokowana jest w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Do największych pracodawców w regionie, którzy zatrudniają mieszkańców Wronek, innych miejscowości powiatu szamotulskiego, ale też sąsiednich powiatów zaliczają się firmy z branży AGD: Amica S.A. oraz Samsung Electronics Poland Manufacturing. Te zakłady produkcyjne generują łącznie ok. 7 tys. miejsc pracy.