Dobiegniew to miejscowość w województwie lubuskim leżąca przy granicy z województwem zachodniopomorskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim.
Miasto znajduje się w malowniczej okolicy. Otoczone jest lasami – na północny-wschód rozciąga się Drawieński Park Narodowy, na zachód z kolei Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy. W granicach Dobiegniewa i jego okolicy mieści się wiele jezior – Wielgie, Osiek, Rokarnia, Rolewiec i inne. Przez miejscowość przepływa Mierzęcka Struga. Malownicze krajobrazy zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Do dyspozycji mieszkańców i przyjezdnych są plaże, kemping, szlaki piesze i rowerowe, boiska.
W Dobiegniewie odbywają się wydarzenia sportowe i kulturalne, np. Dobiegniew Cup – Międzynarodowy Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej rozgrywany od 1994 r.
Kto bez trudu znajdzie w Dobiegniewie pracę, a którzy specjaliści muszą liczyć się z dużą konkurencją na lokalnym rynku zatrudnienia? Zapoznaj się z garścią podstawowych społeczno-gospodarczych informacji na temat Dobiegniewa.
Dobiegniew – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Dobiegniew to jedno z trzech miast powiatu strzelecko-drezdeneckiego (pozostałymi są: Drezdenko i Strzelce Krajeńskie). Dobiegniew jest wśród nich najmniejszy pod względem populacji.
Dobiegniew – miasto:
- liczba mieszkańców – 3 tys. osób,
- powierzchnia – 5,69 kilometra kwadratowego.
Miasteczko pełni funkcje administracyjne jako siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy.
Dobiegniew – gmina:
- liczba mieszkańców – 6,7 tys. osób,
- powierzchnia – 350,99 kilometra kwadratowego.
W mieście i gminie obowiązują numer kierunkowy (+48) 95. Dobiegniewskie samochody, podobnie jak inne rejestrowane w powiecie strzelecko-drezdeneckim, można rozpoznać po literach FSD na tablicach rejestracyjnych.
Miasto jest przyjazne i pełne interesujących miejsc. Odwiedzając je, warto zwrócić uwagę na zabytki, np. średniowieczną basztę, gotycki kościół Chrystusa Króla (rzymskokatolicka parafia w Dobiegniewie), synagogę, Muzeum Woldenberczyków na terenie byłego jenieckiego obozu z II wojny światowej. Atrakcją turystyczną jest też zlokalizowany w pobliżu Dobiegniewa pałac z XIX w., w którym obecnie funkcjonują hotel i spa.
Dobiegniew jest dobrze skomunikowany z regionem. Przecina go droga krajowa nr 22 zapewniająca bezpośredni dojazd do takich miast jak Strzelce Krajeńskie (oddalone o 18 kilometrów), Gorzów Wielkopolski (dystans 44 kilometrów), Człopa (32 kilometry), Wałcz (64 kilometry), a nalej np. Malbork (267 kilometrów), Elbląg (299 kilometrów). Przez Dobiegniew wiedzie również droga wojewódzka nr 160 i liczne trasy lokalne.
Dobiegniew jest ośrodkiem turystycznym, a także handlowo-usługowym i przemysłowym. W mieście znajdziemy producentów np. odzieży, mebli, opakowań, wianków, świec, a także tartaki, firmy budowlane, wspomniane spa, liczne sklepy.
Zgodnie z rejestrem REGON w Dobiegniewie funkcjonuje 428 podmiotów gospodarki narodowej. 3 z nich mają status jednostek średniej wielkości, tj. zatrudniają od 50 do 249 osób. Pozostałe tworzą grupę małych i mikropodmiotów.
Najwięcej jednostek to przedsiębiorstwa z branży nieruchomości (97). Sporo jest także w Dobiegniewie firm handlowych lub oferujących naprawę pojazdów (89 ), przedsiębiorstw budowlanych (71), zakładów przemysłowych (35).
Rynek pracy, oferty pracy – Dobiegniew
Lokalny rynek pracy jest niewielki, dlatego część mieszkańców Dobiegniewa decyduje się na zatrudnienie w pobliskich miejscowościach. Czy trudno o znalezienie pracę w tej części województwa lubuskiego? Zgodnie z informacją GUS stopa bezrobocia w powiecie strzelecko-drezdeneckim w grudniu 2020 r. wyniosła 10,1%, była więc wyższa od wskaźników dla województwa i dla kraju (w obu przypadkach – 6,2%).
Szukający zatrudnienia i innych form wsparcia zawodowego mogą zgłaszać się do Lokalnego Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego w Dobiegniewie Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Krajeńskich. Punkt znajduje się w urzędzie miasta (ul. Obrońców Pokoju 24, 66-520 Dobiegniew, czas przyjęć interesantów w godz. 8:00 – 15:00).
W ocenie swoich szans na pracę w Dobiegniewie i powiecie strzelecko-drezdeneckim może pomóc także Barometr zawodów, badanie wykonywane co roku na zlecenie resortu pracy, ukazujące zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji. W 2021 r. w powiecie strzelecko-drezdeneckim notuje się duży deficyt kierowców ciężarówek, pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, a także robotników obróbki drewna i stolarzy. Lista zawodów deficytowych jest jednak znacznie dłuższa i obejmuje pracowników z różnych branż, np. motoryzacyjnej, budowlanej, edukacyjnej, gastronomicznej, finansowej.