Praca Międzychód

Praca w Międzychodzie

Międzychód to miasto w województwie wielkopolskim, siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy oraz powiatu międzychodzkiego – najmniejszego pod względem liczby ludności w województwie. 

Miejscowość leży nad Wartą w Kotlinie Gorzowskiej. Położona malowniczo, na południowym skraju Puszczy Noteckiej, ma wiele do zaoferowania turystom. Stare Miasto wyróżnia się położeniem na przesmyku między Jeziorem Miejskim a Wartą. Najważniejsze tutejsze zabytki to Kościół Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie, zespół dworca kolejowego i dawne starostwo. 

Międzychód to ośrodek administracyjny obsługujący mieszkańców powiatu, a także gospodarczy, oświatowy i kulturalny. Tutejszy rynek pracy kształtują głównie mikrofirmy, ale nie tylko. Jakie branże odgrywają największą rolę w lokalnej gospodarce? Kto bez większych trudności znajdzie pracę w Międzychodzie?

Międzychód – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W Międzychodzie mieszka 10,5 tys. osób. Powierzchnia miasta zajmuje niemal 7 kilometrów kwadratowych. Miejscowość jest siedzibą administracji gminnej. Sieć osadniczą miejsko-wiejskiej gminy Międzychód tworzy 26 sołectw (41 miejscowości). Granice gminy obejmują obszar 307 kilometrów kwadratowych, a liczba mieszkańców wynosi ok. 18 tys. 

Międzychód leży w północno-zachodniej części województwa, niedaleko takich miast jak Sieraków, Lwówek, Trzciel, Pniewy, Drezdenko czy Skwierzyna. Międzychód i stolicę województwa – Poznań dzieli 79 km. Odległość od Gorzowa Wielkopolskiego wynosi 63 km, od Zielonej Góry – 100 km, od Bydgoszczy – 180 km. 

Co wyróżnia turystyczny Międzychód? Jeziora – w całej gminie aż 51, rozległe, zajmujące połowę powierzchni gminy kompleksy leśne, czyste powietrze i świetne warunki do prowadzenia agroturystyki w połączeniu z zabytkową zabudową rynku, dawnym układem architektonicznym składają się na turystyczny potencjał Międzychodu.

Stolica powiatu międzychodzkiego jest dobrze skomunikowana, zarówno w skali lokalnej, jak i ponadlokalnej. Przez miasto biegną dwie drogi wojewódzkie: nr 160 (relacji  Miedzichowo – Suchań) oraz nr 182 (z Międzychodu do Ujścia). Przez miejscowości wiejskie w gminie prowadzi droga krajowa nr 24 (Poznań – Gorzów) i kolejne 3 drogi wojewódzkie (nr 195, nr 198 i nr 199).

Powiat międzychodzki, jak wspomniano na wstępie, jest najmniej zaludnionym powiatem w województwie. Złożony z czterech gmin (poza gminą Międzychód z miejsko-wiejskiej gminy Sieraków oraz dwóch gmin wiejskich Chrzypsko Wielkie i Kwilcz) zajmuje obszar 736 kilometrów kwadratowych i liczy prawie 36,8 tys. mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia równą 50 osobom na kilometr kwadratowy.

Rynek pracy, oferty pracy – Międzychód

W jakich branżach dostępna jest praca w Międzychodzie? W mieście rozwija się przemysł – przede wszystkim drzewny, chemiczny, metalowy, materiałów budowlanych i spożywczy. Wiele jest również firm handlowych i usługowych o różnej wielkości.

W mieście działa 1355 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na koniec listopada 2020 r.), w tym:

  • 1 duża jednostka budżetowa z kadrą w przedziale 250-999 osób,
  • 6 podmiotów publicznych i 4 prywatne, zatrudniające od 50 do 249 osób,
  • 51 podmiotów (z czego 18 z sektora publicznego) utrzymujących od 10 do 49 miejsc pracy,
  • 1293 podmioty mikro (wśród nich 102 jednostki budżetowe) niezatrudniające pracowników bądź generujące do 9 miejsc pracy. 

Najliczniej reprezentowane sekcje PKD w mieście to:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 27,2% podmiotów,
  • budownictwo – 14,8% podmiotów,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 12,1%.

Największe firmy w Międzychodzie i okolicy to m.in. zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego, zakład budowlany, producent maszyn rolniczych. Ważnym pracodawcą w regionie jest także Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów – największa tego typu kopalnia w Polsce. Warto też zaznaczyć, że gmina ma charakter głównie rolniczy, z przewagą upraw roślinnych.

Stopa bezrobocia w skali całego województwa wielkopolskiego jest niższa niż krajowa średnia. Wedle danych GUS wskaźnik ten wynosi (dane na listopad 2020 r.):

  • dla Polski – 6,1%,
  • dla woj. wielkopolskiego – 3,7%. 

Jak wygląda sytuacja w powiecie międzychodzkim? Stopa bezrobocia, choć wyższa niż wojewódzka, utrzymuje się na poziomie poniżej średniej krajowej. W listopadzie wynosiła ona 5,4%. W omawianym okresie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Międzychodzie zarejestrowane były 693 osoby.

PUP Międzychód:

Adres: ul. 17 Stycznia 143, 64-400 Międzychód
E-mail: pomi@praca.gov.pl
Telefon: 95 748 80 20.