Pszów – miasto w województwie śląskim
Pszów zajmuje powierzchnię 20,44 kilometra kwadratowego. Populacja miejscowości nieco przekracza 14 tys. osób. Miasteczko ma przypisany kod pocztowy 44-370, numer kierunkowy (+48) 32 i oznaczenie rejestracji samochodów SWD.
Pszów (śląskie) to jedno z czterech miast powiatu wodzisławskiego – obok Wodzisławia Śląskiego jako siedziby władz powiatowych, a także Radlina i Rydułtów. Wszystkie miejscowości dzielą odległości poniżej 9 kilometrów. Z Pszowa można szybko dostać się także do oddalonego o około 20 kilometrów Raciborza, znajdującego się w odległości 15 kilometrów Rybnika czy położonego mniej więcej 24 kilometry od miasteczka Jastrzębia-Zdroju. Niedaleko z Pszowa także do czeskiej Ostrawy – około 37 kilometrów.
Sprawną komunikację zapewnia sieć dróg wojewódzkich – przebiegająca przez Pszów DW 933, pobliskie DW, 923, DW 935, dw 936 – a także lokalnych. W Pszowie obecnie nie zatrzymują się pociągi – najbliższa stacja znajduje się w stolicy powiatu.
Z kolei najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Katowicach-Pyrzowicach (94 kilometry), a poza granicami Polski – w Ostrawie (około 58 kilometrów).
Jak wspomniano na wstępie, Pszów to ważny ośrodek kultu maryjnego na Górnym Śląsku. Pielgrzymi przybywają do Kalwarii Pszowskiej, a także by zobaczyć znajdujący się w Bazylice w Pszowie Obraz Matki Bożej Uśmiechniętej.
Miasteczko może stanowić także doskonały punkt wypadowy do wycieczek krajoznawczych po okolicy. Przebiega tędy kilka tras rowerowych (w tym żółta – pielgrzymkowa), a także szlak pieszy – krzyżkowicki.
Pszowscy pracodawcy
Pszów to nieduży ośrodek gospodarczy. Zgodnie z REGON (wrzesień 2020 r.) funkcjonuje tu 857 podmiotów gospodarki narodowej. Nie ma tu dużych zakładów pracy, a 4 z 7 jednostek średniej wielkości należą do sfery budżetowej. Zatrudnienia można zatem szukać w małych, często rodzinnych firmach.
Po wygaszeniu kopalni węgla na terenie Pszowa nie prowadzi się już działalności górniczej. W mieście rozwijają się przede wszystkim sektory handlowy i usługowy, relatywnie dużo jest też jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną, a także przedsiębiorstw budowlanych oraz zakładów przetwórstwa przemysłowego.
Miasto Pszów, powiat wodzisławski – rynek pracy
Czy dla osób szukających na Śląsku pracy Pszów i okolice to dobry kierunek? Wiele zależy od osobistych preferencji i predyspozycji. Oceniając możliwości zatrudnienia, warto wziąć pod uwagę wyniki corocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego na polecenie resortu pracy.
W 2020 r. w powiecie wodzisławskim zanotowano duży deficyt pracowników w wielu branżach. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem przede wszystkim osób o wykształceniu zawodowym/branżowym, z różnego rodzaju uprawnieniami. Na liście zawodów z dużym deficytem są tylko dwa, których wykonywanie wymaga ukończenia studiów wyższych – pielęgniarka i położna. Poszukiwani są w szczególności:
- fryzjerzy,
- kierowcy autobusów,
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
- kucharze,
- mechanicy pojazdów samochodowych,
- murarze i tynkarze,
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
- operatorzy obrabiarek skrawających,
- opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
- piekarze,
- pielęgniarki i położne,
- robotnicy obróbki drewna i stolarze.
Warto zapoznać się ze wszystkimi profesjami deficytowymi w powiecie.
Mimo zgłaszanego przez pracodawców zapotrzebowania na kadrę, bezrobocie w powiecie jest stosunkowo wysokie, szczególnie na tle województwa.
Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):
- powiat wodzisławski – 7,1%,
- województwo śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.