Praca Pszów

Najnowsze oferty pracy: 535

 • Brygadzista suchej zabudowy wnętrz – ze znajomością języka niemieckiego

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   śląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  kierownik/koordynator
  18 godz.
 • Kierownik robót izolacyjnych

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   śląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  kierownik/koordynator
  21 godz.

Praca w Pszowie

Pszów to miejscowość w południowej części kraju. Znajduje się w powiecie wodzisławskim, w województwie śląskim. Na mapie Polski Pszowa należy szukać na południowy zachód od Katowic i Rybnika, blisko granicy z Czechami. 

Jak wygląda sytuacja gospodarcza tego miejsca i na kogo czekają w Pszowie oferty pracy? Zapoznaj się z krótką charakterystyką miejscowości. 

 

Pszów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Pszów zajmuje powierzchnię 20,44 kilometra kwadratowego. Populacja miejscowości nieco przekracza 14 tys. osób. Miasteczko ma przypisany kod pocztowy 44-370, numer kierunkowy (+48) 32 i oznaczenie rejestracji samochodów SWD. 

Miasteczko znane jest jako cel pielgrzymek – każdego roku tysiące wiernych przybywają do tutejszej bazyliki. Pszów to ośrodek religijny, kulturalny, działa tutaj wiele stowarzyszeń, klubów, kół zainteresowań, zespoły taneczne czy teatralne. 

Dzieje miejscowości sięgają średniowiecza. Przez wieki eksploatowano tu zasoby naturalne, między innymi gips, siarkę, a w XIX wieku powstała Kopalnia Węgla Kamiennego Anna, w której prace prowadzono do początku XXI wieku. Pszów uzyskał prawa miejskie w 1954 r. (utracił je na krótko – w latach 1975-1994 miał status dzielnicy Wodzisławia Śląskiego).

Pszów (śląskie) to jedno z czterech miast powiatu wodzisławskiego – obok Wodzisławia Śląskiego jako siedziby władz powiatowych, a także Radlina i Rydułtów. Wszystkie miejscowości dzielą odległości poniżej 9 kilometrów. Z Pszowa można szybko dostać się także do oddalonego o około 20 kilometrów Raciborza, znajdującego się w odległości 15 kilometrów Rybnika czy położonego mniej więcej 24 kilometry od miasteczka Jastrzębia-Zdroju. Niedaleko z Pszowa także do czeskiej Ostrawy – około 37 kilometrów. 

Sprawną komunikację zapewnia sieć dróg wojewódzkich – przebiegająca przez Pszów DW 933, pobliskie DW, 923, DW 935, dw 936 – a także lokalnych. W Pszowie obecnie nie zatrzymują się pociągi – najbliższa stacja znajduje się w stolicy powiatu. 

Z kolei najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Katowicach-Pyrzowicach (94 kilometry), a poza granicami Polski – w Ostrawie (około 58 kilometrów). 

Jak wspomniano na wstępie, Pszów to ważny ośrodek kultu maryjnego na Górnym Śląsku. Pielgrzymi przybywają do Kalwarii Pszowskiej, a także by zobaczyć znajdujący się w Bazylice w Pszowie Obraz Matki Bożej Uśmiechniętej.

Miasteczko może stanowić także doskonały punkt wypadowy do wycieczek krajoznawczych po okolicy. Przebiega tędy kilka tras rowerowych (w tym żółta – pielgrzymkowa), a także szlak pieszy – krzyżkowicki. 

Pszów to nieduży ośrodek gospodarczy. Zgodnie z REGON (wrzesień 2020 r.) funkcjonuje tu 857 podmiotów gospodarki narodowej. Nie ma tu dużych zakładów pracy, a 4 z 7 jednostek średniej wielkości należą do sfery budżetowej. Zatrudnienia można zatem szukać w małych, często rodzinnych firmach.

Po wygaszeniu kopalni węgla na terenie Pszowa nie prowadzi się już działalności górniczej. W mieście rozwijają się przede wszystkim sektory handlowy i usługowy, relatywnie dużo jest też jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną, a także przedsiębiorstw budowlanych oraz zakładów przetwórstwa przemysłowego. 

Rynek pracy, oferty pracy – Pszów

Czy dla osób szukających na Śląsku pracy Pszów i okolice to dobry kierunek? Wiele zależy od osobistych preferencji i predyspozycji. Oceniając możliwości zatrudnienia, warto wziąć pod uwagę wyniki corocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego na polecenie resortu pracy. 

W 2020 r. w powiecie wodzisławskim zanotowano duży deficyt pracowników w wielu branżach. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem przede wszystkim osób o wykształceniu zawodowym/branżowym, z różnego rodzaju uprawnieniami. Na liście zawodów z dużym deficytem są tylko dwa, których wykonywanie wymaga ukończenia studiów wyższych – pielęgniarka i położna. Poszukiwani są w szczególności:

 • fryzjerzy,
 • kierowcy autobusów, 
 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych 
 • kucharze, 
 • mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • murarze i tynkarze, 
 • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, 
 • operatorzy obrabiarek skrawających, 
 • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, 
 • piekarze, 
 • pielęgniarki i położne, 
 • robotnicy obróbki drewna i stolarze.

Warto zapoznać się ze wszystkimi profesjami deficytowymi w powiecie.

Mimo zgłaszanego przez pracodawców zapotrzebowania na kadrę, bezrobocie w powiecie jest stosunkowo wysokie, szczególnie na tle województwa. 

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):

 • powiat wodzisławski – 7,1%, 
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

Szukaj pracy w mieście