Praca Rydułtowy

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 318

 • Kierowca międzynarodowy

  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 500 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  2 godz.
 • Duty Manager

  ManpowerGroup   śląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Katar
  kierownik/koordynator / menedżer  aplikuj szybko
  5 godz.

Praca w Rydułtowach

Rydułtowy to niewielkie miasto położone na południu Polski, niedaleko granicy z Czechami. Znajduje się w powiecie wodzisławskim, w województwie śląskim. Miejscowość graniczy z Pszowem, Rybnikiem, Radlinem oraz gminami wiejskimi. 

Rydułtowy to młode miasto, które powstało z połączenia kilku wsi, między innymi Rydułtów Dolnych, Rydułtów Górnych, Radoszów Górnych i Radoszów Wielkich. Miasteczko krótko stanowiło także dzielnicę stolicy powiatu – Wodzisławia Śląskiego. Ostatecznie status odrębnego miasta ma od 1992 r. 

Rydułtowy leżą w granicach Rybnickiego Okręgu Węglowego. Jest to obszar bogaty w szczególności w złoża węgla kamiennego. Działalność górnicza na terenie Rydułtów ma długą tradycję – sięga XIX wieku. Niemniej współcześnie w mieście rozwijane są także inne sektory gospodarki. Kto można znaleźć w Rydułtowach pracę? Jacy są tutejsi pracodawcy? Czytaj dalej i zdecyduj, czy brać pod uwagę to miasto w czasie szukania pracy w województwie śląskim. 

Rydułtowy – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Rydułtowy to jedno z miast górniczych Górnego Śląska – przemysł wydobywczy, który rozwijano tu od przeszło dwóch wieków, zadecydował o współczesnym charakterze tej miejscowości. Prócz tutejszej kopalni węgla kamiennego, drugim obiektem, jaki kojarzy się z Rydułtowami, jest tężnia solankowa przy zbiorniku Machnikowiec, nieopodal Rydułtowskiego Centrum Kultury. Rydułtowy stanowi kolejne – po Radlinie – miasto górnicze, które zdecydowało się na wybudowanie takiego obiektu. Renowacja terenu wokół działającego w Rydułtowach domu kultury to jedna z oznak kierunku, jaki współcześnie obrało to tradycyjnie przemysłowe miasteczko – większy nacisk na ekologię i rozwój infrastruktury przyjaznej mieszkańcom. 

Rydułtowy zajmują powierzchnię 14,95 kilometra kwadratowego. Jak wspomniano na wstępie, graniczą z trzema miastami powiatu wodzisławskiego. Z kolei centra Rydułtów i siedziby władz powiatowych – Wodzisławia Śląskiego – dzieli odległość 8 kilometrów. 

Z Rydułtów niedaleko także do:

 • Rybnika (15,5 kilometra), 
 • Raciborza (16,5 kilometra), 
 • Żor (23 kilometry). 

Miejscowość jest przy tym dobrze skomunikowana z regionem. Sprawny dojazd autem do Rydułtów zapewniają krzyżujące się w ich okolicy drogi wojewódzkie (przez samo miasto przebiega DW 935). W odległości kilku kilometrów na zachód od miasta przebiega droga krajowa nr 78. W Rydułtowach znajduje się także stacja kolejowa. Najbliższe międzynarodowe lotnisko leży w Ostrawie (Czechy) w odległości około 54 kilometrów. Port lotniczy Katowice-Pyrzowice jest oddalony o 78 kilometrów od miejscowości. 

Liczba mieszkańców Rydułtów wynosi około 21,5 tys. osób. Do miasta są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 32,
 • kod pocztowy – 44-280,
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów – SWD.

Bogate zasoby węgla kamiennego na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego pozwalają na rozwijanie przede wszystkim przemysłu ciężkiego, wydobywczego, hutniczego, energetycznego. Rydułtowy jako jedno 9 z miast znajdujących się w strefie ROW, nie należą do wyjątków. Kopalnia w Rydułtowach oraz podmioty z nią związane generują tysiące miejsc pracy dla mieszkańców miasta. 

Profil gospodarczy miasteczka jest zatem dość jednorodny, niemniej rozwija się w Rydułtowach także handel, usługi, budownictwo czy działalność profesjonalna. 

Zgodnie z rejestrem REGON (koniec września 2020 r.) w Rydułtowach funkcjonuje łącznie 1414 podmiotów gospodarki narodowej, z czego:

 • 28,1% – to firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów, 
 • 12,5% – to przedsiębiorstwa budowlane, 
 • 8,4% – to jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową bądź techniczną,
 • 7,4% – stanowią zakłady przetwórstwa przemysłowego. 

Rynek pracy, oferty pracy – Rydułtowy

Poziom bezrobocia w powiecie wodzisławskim jest nieco wyższy od średniej krajowej i zdecydowanie wyższy niż średnia wojewódzka. 

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):

 • powiat wodzisławski – 7,1%, 
 • woj. śląskie – 4,8%,
 • Polska – 6,1%. 

Część rydułtowian, z uwagi na niewielkie odległości między miejscowościami w powiecie, decyduje się na zatrudnienie poza miejscem zamieszkania. Pomóc w znalezieniu zatrudnienia, praktyk czy stażu mieszkańcom Rydułtów pomaga PUP w Wodzisławiu Śląskim:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim
  Adres: Józefa Michalskiego 12, 44-300 Wodzisław Śląski
  Telefon: 32 459 29 80

Szukaj pracy w mieście