Praca Lidzbark

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 302

Praca w Lidzbarku

Lidzbark – miasto położone w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie działdowskim – obok Działdowa to jedno z dwóch miast w powiecie. Miejscowość stanowi administracyjne centrum miejsko-wiejskiej gminy.

Miasteczko i jego okolica to tereny o wielu walorach turystycznych. Rezerwaty przyrody zachwycają unikatowymi siedliskami roślin, tutejsze lasy są idealnym terenem do organizowania pieszych i rowerowych wycieczek – w gminie jest niemal 40 km oznakowanych tras, np. wokół jeziora w Lidzbarku. 

Lokalny rynek pracy w największym stopniu zależy od kondycji małych firm. W gospodarce miasta ważną rolę odgrywają usługi, handel, budownictwo, a także przemysł, który nie ingeruje w silnie w środowisko naturalne. Działają tu m.in. fabryki mebli, betonu, tkanin, przetwórnia skór i zakłady przetwórstwa drewna. Kto ma szansę znaleźć w Lidzbarku pracę od zaraz? Jak wyglądają statystyki bezrobocia w powiecie na tle województwa i kraju? Czytaj dalej i poznaj, jakie możliwości rozwoju kariery stwarza Lidzbark.

Lidzbark – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lidzbark rozciąga się na południowo-zachodnim skraju Garbu Lubawskiego, w południowej części Welskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Wel i Jeziorem Lidzbarskim. Powierzchnia miasta to 6 kilometrów kwadratowych, a liczba mieszkańców – 7,7 tys. 

Dlaczego warto odwiedzić Lidzbark? Atrakcje znajdą tu i miłośnicy aktywnego spędzania czasu – kajakarstwa, jazdy konnej, wędkowania, i osoby nastawione na plażowanie czy po prostu szukające zacisznego miejsca z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Będąc w okolicy, warto wstąpić do Warmińsko-Mazurskiego Muzeum Pożarnictwa i Muzeum Etnograficznego i Przyrody w Jeleniu.

Latem Lidzbark staje się miejscem licznych wydarzeń kulturalnych – jarmarków, festynów, koncertów w plenerze czy zawodów sportowych. W gminie dostępna jest też rozbudowana baza noclegowo-gastronomiczna – ośrodki wczasowe, hotele, pola namiotowe czy gospodarstwa agroturystyczne. 

Rynek pracy, oferty pracy – Lidzbark

Poza jednym dużym przedsiębiorstwem lokalny rynek pracy tworzą firmy z sektora MŚP. W mieście liczba podmiotów gospodarczych wynosi 620, w całej gminie jest ich łącznie 949 (wg GUS, stan REGON na 28.02.2021 r.).

 • 910 podmiotów, w tym 24 w sektorze publicznym, to działalności oparte na samozatrudnieniu bądź mikrojednostki liczące maksymalnie 9 pracowników.
 • 29 zakładów pracy – w tym 8 jednostek budżetowych – generuje od 10 do 49 miejsc zatrudnienia.
 • 9 podmiotów, z czego 4 działają w sektorze publicznym, liczy między 50 a 249 pracujących.
 • Największym zakładem pracy jest przedsiębiorstwo prywatne, które generuje od 250 do 999 miejsc zatrudnienia.  

Jak wygląda struktura branżowa w gminie? Najwięcej podmiotów reprezentuje:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawę pojazdów samochodowych – 211 jednostek,
 • budownictwo – 210 jednostek,
 • przetwórstwo przemysłowe – 64 jednostki.

Poza tym w mieście działa wiele firm usługowych o zróżnicowanym profilu, m.in. zajmujących się obsługą rynku nieruchomości, opieką zdrowotną i pomocą społeczną czy transportem i gospodarką magazynową.

Statystyki bezrobocia pokazują, że rynek pracy w województwie warmińsko-mazurskim oferuje ograniczone możliwości rozwoju zawodowego. W regionie mało jest dużych zakładów produkcyjnych, które generowałyby tysiące miejsc pracy. Największym ośrodkiem produkcyjnym jest stolica województwa – Olsztyn. 

Stopa bezrobocia wyliczona na luty 2021 r. dla województwa warmińsko-mazurskiego była równa 10,7%. W powiecie działdowskim wskaźnik przyjął jeszcze wyższą wartość – 14,1%. Dla porównania poziom krajowy to 6,5%.

Mimo wysokiego bezrobocia część pracodawców ma trudności rekrutacyjne, wynikające z braku kandydatów gotowych podjąć pracę.  Wg badania Barometr zawodów, w którym znajdziemy listę deficytowych i nadwyżkowych grup zawodów w powiatach i województwach, wolne stanowiska znaleźć powinni:

 • w budowlance – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, technicy budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotnicy budowlani,
 • w zakładach przetwórstwa przemysłowego – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy poligraficzni, robotnicy obróbki drewna i stolarze,
 • w branży spożywczej, gastronomii – kucharze, piekarze, pomoce kuchenne,
 • w branży usług medycznych i opiekuńczych – pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
 • w transporcie – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy,
 • w branży metalowej – spawacze, ślusarze,
 • w placówkach oświatowych – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych,
 • w finansach – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
 • mechanicy – maszyn i urządzeń, a także pojazdów samochodowych,
 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • fryzjerzy,
 • tapicerzy.

Eksperci rynku pracy analizujący sytuację w powiecie działdowskim wskazali także jeden zawód nadwyżkowy. Problemy ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć w tej okolicy ekonomiści.

Szukaj pracy w mieście